Nezapomeňte zdravě jíst!

18. srpna 2003, 00:00 - (ali)
18. srpna 2003, 00:00

Když hodně pracujeme, zapomínáme často, že je také třeba jíst. Ale nikoli tak, jak to většinou lidé s nedostatkem času dělají, tj. přes den skoro vůbec a večer pak hodně! Naše strava by měla být podle pravidel zdravé výživy rozložena zhruba do pěti až šesti dávek.

Zvláště v dobách velkého vytížení člověk potřebuje hodně energie

Lidé nedbající na skladbu svého jídelníčku často bojují s různými problémy počínaje nadváhou či rizikovou hladinou cholesterolu. Jak jste na tom vy, můžete velmi snadno zjistit u praktického lékaře, na hygienických stanicích nebo ve flora poradnách (objednat se můžete na čísle 800 175 324 - flora poradny jsou v Praze a Brně). Po 30. roku věku by tyto kontroly měly být pravidelné jednou za půl roku, maximálně za rok. Zvýšený cholesterol se nevyplatí podceňovat - je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik srdečně-cévních onemocnění.

Optimální jídelníček

Vyvážený jídelníček zajistí optimální přísun všech základních živin - bílkovin (80 g), tuků (60 g), sacharidů (275 g), minerálních látek, vitaminů, a cholesterolu (max. 300 mg). U osob s optimální váhou by měl dodat tělu cca 9500 KJ (při zvýšené pohybové aktivitě by přísun energie měl být vyšší). Nevhodné potraviny s velkým množstvím cholesterolu jsou zejména živočišné tuky, vnitřnosti, tučná masa a ostatní masné výrobky (tlačenka, jitrnice, paštika, uzeniny), vaječný žloutek a výrobky s velkým obsahem mléčného tuku (smetana, tučný jogurt, smetanové sýry.).

Změřte si svůj cholesterol

normální hladina zvýšená hladina riziková hladina

do 5,0 mmol/l* od 5,0 do 6,5 mmol/l Nad 6,5 mmol/l

Varovný signál - měli Velké nebezpečí Měli byste být v péči

byste si upravit svůj vzniku srdečně- lékaře.

životní styl. cévních chorob.

DŮLEŽITÉ! Je nezbytné znát hodnoty „špatného“ a „dobrého“ cholesterolu. I lidé s normální hladinou celkového cholesterolu mohou mít příliš nízkou hladinu „dobrého“ cholesterolu, zatímco ten „špatný“ je naopak příliš vysoký!

*U dětí do 15 let věku je to 4,4 mmol/l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít