Nezapomeňte na Kalouska!

02. dubna 2013, 12:00 - Adam Junek, Euro
02. dubna 2013, 12:00

To je ale překvapení! Je tu poslední den pro podání daňového přiznání samostatně podnikajících fyzických osob. Tedy těch, co nemají daňového poradce. Podle odhadů berních úřadů jde o 1,3 milionu lidí. Zbylých více než 600 tisíc se svým daňařem má čas do konce června.

Už pár let se mě tato povinnost naštěstí netýká – taky jsem uměl podávat příslušné papíry přesně poslední den těsně před půlnocí na hlavní poště v pražské Jindřišské ulici. Vždy si ale v tomto čase vzpomenu na svého vysokoškolského profesora práva, který s oblibou vyprávěl, že on na berňák teda chodí až den po uzávěrce, protože je konečně u okýnek volno. Postih je totiž mizivý. Dokonce v tomto případě žádný. Když to nestihnete lidově „o prsa“ (tedy prošvihnete to o více než pět dní), tak pokuta zřejmě nepřijde. Když totiž nepřesáhne dvě stovky, tak se na to úřad vykašle.

Profesorův trik je jistě roztomile český. Ale přece jen ho spíš nevyužívejte. Jednak když s tím budete počítat dopředu, tak si posunete svou „uzávěrku“ někdy na 8. až 10. dubna a budete s ní takto žít. Tudíž panika, že nemáte daňové přiznání, vypukne později a vy propásnete i legislativou zaručený pardón. A jednak není dobré na Kalouska, jehož úřad vaše odvody přerozdělí, zapomenout. Už tím na sebe upozorníte. A ruku na srdce, stojí snad někdo o kontrolu z finančáku? I tomu nejpoctivějšímu plátci, který daně nešidí – pardon neoptimalizuje – se při vyslovení slova kontrola jistě rozbuší srdce.
Takže odevzdejte aspoň nějaký papír – opravit se to dá po výzvě paní úřednice vždycky. A jestli nemáte zrovna na zaplacení? No dobré to není, ale horší je kvůli tomu nepodat ten papír. Peníze můžete s drobným penále poslat trochu později.

Jedna věc mi ale u daňového přiznání leží v žaludku. Může mi někdo vysvětlit, proč se musí posílat i na zdravotní a sociální? Stát vydává za IT a propojování státní správy miliardy ročně, které mizí v bezva projektech jako je třeba sKarta, která je nejdřív povinná, pak nepovinná a pak není vůbec. Ale když pošlete finančáku své daňové dobrozdání (nedejbože jste tak pokrokoví, že elektronicky), proč to ještě musí duplicitně dostat další dva úřady? Chápu to jen v případě, že berňáku se přiznávat nemusíte, ale těm dvěma ostatním ano.


Další komenáře Adama Junka:

To by nežral ani Čech?

Drobná zlodějina jako pomsta

Požehnané odměny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít