Nezapomeňte na Kalouska!

02. dubna 2013, 12:00 - Adam Junek, Euro
02. dubna 2013, 12:00

To je ale překvapení! Je tu poslední den pro podání daňového přiznání samostatně podnikajících fyzických osob. Tedy těch, co nemají daňového poradce. Podle odhadů berních úřadů jde o 1,3 milionu lidí. Zbylých více než 600 tisíc se svým daňařem má čas do konce června.

Už pár let se mě tato povinnost naštěstí netýká – taky jsem uměl podávat příslušné papíry přesně poslední den těsně před půlnocí na hlavní poště v pražské Jindřišské ulici. Vždy si ale v tomto čase vzpomenu na svého vysokoškolského profesora práva, který s oblibou vyprávěl, že on na berňák teda chodí až den po uzávěrce, protože je konečně u okýnek volno. Postih je totiž mizivý. Dokonce v tomto případě žádný. Když to nestihnete lidově „o prsa“ (tedy prošvihnete to o více než pět dní), tak pokuta zřejmě nepřijde. Když totiž nepřesáhne dvě stovky, tak se na to úřad vykašle.

Profesorův trik je jistě roztomile český. Ale přece jen ho spíš nevyužívejte. Jednak když s tím budete počítat dopředu, tak si posunete svou „uzávěrku“ někdy na 8. až 10. dubna a budete s ní takto žít. Tudíž panika, že nemáte daňové přiznání, vypukne později a vy propásnete i legislativou zaručený pardón. A jednak není dobré na Kalouska, jehož úřad vaše odvody přerozdělí, zapomenout. Už tím na sebe upozorníte. A ruku na srdce, stojí snad někdo o kontrolu z finančáku? I tomu nejpoctivějšímu plátci, který daně nešidí – pardon neoptimalizuje – se při vyslovení slova kontrola jistě rozbuší srdce.
Takže odevzdejte aspoň nějaký papír – opravit se to dá po výzvě paní úřednice vždycky. A jestli nemáte zrovna na zaplacení? No dobré to není, ale horší je kvůli tomu nepodat ten papír. Peníze můžete s drobným penále poslat trochu později.

Jedna věc mi ale u daňového přiznání leží v žaludku. Může mi někdo vysvětlit, proč se musí posílat i na zdravotní a sociální? Stát vydává za IT a propojování státní správy miliardy ročně, které mizí v bezva projektech jako je třeba sKarta, která je nejdřív povinná, pak nepovinná a pak není vůbec. Ale když pošlete finančáku své daňové dobrozdání (nedejbože jste tak pokrokoví, že elektronicky), proč to ještě musí duplicitně dostat další dva úřady? Chápu to jen v případě, že berňáku se přiznávat nemusíte, ale těm dvěma ostatním ano.


Další komenáře Adama Junka:

To by nežral ani Čech?

Drobná zlodějina jako pomsta

Požehnané odměny

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít