Nezaměstnaný ajťák už není raritou

10. března 2010, 02:00 - Jan Němec
10. března 2010, 02:00

Ještě přede dvěma lety patřila profese IT odborníka mezi nejžádanější na pracovním trhu. Loni se však růst platů v IT zastavil a personální agentury registrují stále větší počet ajťáků bez práce. O jednu pozici se tak uchází v průměru až devět zájemců.

Autor: Martin Siebert

Český pracovní trh v oblasti informačních technologií čeká letos nezvyklý rok. Zatímco před začátkem ekonomické krize v roce 2008 znamenalo „počítačové“ vzdělání prakticky jistotu nadstandardně placeného místa, dnes už to zdaleka neplatí. Podle zjištění personálních agentur dopadla recese i na IT podniky. „Trh práce v oboru IT byl sice ovlivněn ekonomickou krizí v menší míře než obory jiné, přesto je na pracovním trhu v současnosti k dispozici více kandidátů, kteří aktivně hledají zaměstnání,“ tvrdí Sina Almiran z personální agentury Grafton. Sníženou poptávku po odbornících v IT zaznamenala podle manažera divize IT a telekomunikací Jana Bílka i agentura Robert Half. Firmy podle něj propouštěly zaměstnance podobně jako v jiných oborech především kvůli pozastavení některých zakázek nebo nedostatku nových projektů.

Zvýšený počet nezaměstnaných IT odborníků pocítila i personální oddělení IT firem. Například společnost S&T registrovala podle personální ředitelky Olgy Svobodové před rokem 2009 řádově desítky uchazečů o nabízené IT pozice. Dnes jsou jich stovky. „Předloni jsme měli dvakrát více vypsaných IT pozic než nyní, sehnat kvalifikované odborníky bylo velmi těžké. Nyní je situace opačná, na každou pozici se nám hlásí třikrát více uchazečů,“ tvrdí Svobodová.

V odhadech letošního vývoje na trhu práce v IT jsou personální agentury prozatím opatrné. „Vlnou propouštění si IT firmy již prošly. Pokud tedy nenastanou zásadní tržní výkyvy, branže informačních technologií bude letos více nabírat než propouštět,“ předpovídá Ondřej Mysliveček z LMC. Mírné oživení očekává v roce 2010 i Sina Almiran z Graftonu. „Zda je konec krize v nedohlednu, to si netroufnu odhadnout. S určitostí ale mohu tvrdit, že pracovní IT trh je v oživení. Společnosti si vytvořily a vytvářejí náborové plány pro další období a umějí ve stávající ekonomické situaci efektivně fungovat, což se pozitivně odráží při hledání nových zaměstnanců,“ konstatuje Almiran.

IT experti musejí rozumět i byznysu Přestože IT firmy v krizi propouštěly, většinou se ztráta místa netýkala vysoce kvalifikovaných a zkušených expertů. „O kvalitní odborníky je stále zájem, pouze se musí smířit s nižšími platy a méně velkorysými benefity, které se v IT branži dlouho braly jako standard,“ tvrdí Ondřej Mysliveček z LMC. Naopak méně odborné profese postihlo propouštění více. „Největší boj ze strany uchazečů je o pracovní místa v administrativě, službách a zákaznickém servisu,“ dodává Mysliveček. Podle Olgy Svobodové z S&T také klesl zájem o „čistokrevné“ programátory, kteří vedle programování nenabídnou žádné jiné dovednosti. V ještě horší situaci jsou absolventi technologických oborů. ­Přestože v době jejich nástupu na školu si IT firmy stěžovaly na velký ne­dostatek vhodných kandidátů, po ukončení studia mohou mít s hledáním práce problémy. „Nevidíme příliš vysokou poptávku po absolventech. Na pozicích, kde dříve zaměstnavatelé přijímali absolventy, dávají v současné době spíše přednost zkušenějším kandidátům,“ říká Sina Alminar. O jaké profese je tedy aktuálně na pracovním trhu v IT největší zájem? Podle společnosti S&T jsou to především pozice procesních analytiků a konzultantů, kteří kombinují IT se znalostmi z jiných oborů, například využití IT ve strojírenství. „Poptávka je rovněž po auditorech IT infrastruktury či procesních konzultantech, kteří umějí poradit s možností úspor, nebo po specialistech na monitoring IT systémů. Uplatnění snadněji najdou také servisní technici a pracovníci IT podpory,“ vypočítává Olga Svobodová. Podle Siny Almirana z Graftonu se neztratí ani schopní obchodníci nebo uchazeči, kteří ovládají více cizích jazyků. „Co se programátorů týče, největší poptávka je po znalosti jazyků JAVA a C++,“ dodává ­Almiran. Platy stagnují Ve většině prosperujících IT firem bylo dříve zvykem také každoroční zvyšování platů. I to je ale dnes minulostí. Mzdy v IT sice podle Sina Almirana z Graftonu i nadále patří mezi nejvyšší, meziročně ale spíše stagnovaly. Podle analýzy společnosti LMC, provozující největší český pracovní portál jobs.cz, se v průměru zvyšovalo maximálně o jedno či dvě procenta. „To je v ostrém kontrastu s minulými lety, kdy platy u některých pozic stoupaly o desítky procent ročně,“ konstatuje Ondřej Mysliveček z LMC. Firmy navíc také daleko více dbají na to, aby mzda odpovídala odvedené práci. „Změnil se i přístup k odměňování. Nyní je plat IT specialistů mnohem více navázán na výkon, tak aby plnil zejména motivační roli,“ dodává Mysliveček. Podle Sina Almirana se krize dotkla i bonusů ke mzdám. „Společnosti změnily strukturu vyplácení nenárokové složky spojené s hlediskem prosperity firmy, případně je dočasně pozastavily úplně,“ tvrdí ­Almiran. Krize a propouštění se částečně odrazily i na nástupních platech. Zatímco zkušení IT experti stále mohou žádat plat na úrovni loňského roku, v případě absolventů mzdy klesly. „Nástupní mzdy u nich klesly až na úroveň pl
atů před třemi lety,“ odhaduje Jan Bílek z agentury Robert Half.
Méně práce, nižší nároky **

Zhoršené podmínky ve firmách a tím i na pracovním trhu způsobily i změnu chování samotných IT expertů. Zatímco dříve u nich byla běžná poměrně velká fluktuace za lépe placenými místy, dnes si dobrého zaměstnání více váží. „Uchazeči se při změně zaměstnání dívají stále více na zázemí společnosti, stabilitu, dlouhodobou perspektivu a možnosti dalšího vzdělávání či profesního rozvoje. Motivátory pro změnu zaměstnání se výrazně odklonily od motivace po vyšším ­platu,“ vysvětluje Sina Almiran z Graftonu.

Další novinkou je větší zájem o částečné pracovní úvazky a práci z domova či na živnostenský list. Například v průzkumu serveru jobs.cz projevila zájem o flexibilní úvazek téměř polovina respondentů. „Lidé dříve požadovali za každou cenu plnou pracovní smlouvu, ale nyní se nevyhýbají ani flexibilním úvazkům, pokud je zaměstnavatel nabízí,“ potvrzuje Olga Svobodová ze společnosti S&T. Přes všechny nepříjemnosti je však pozice IT expertů na trhu práce stále lepší než ve většině jiných oblastí. „V oboru IT mají uchazeči stále dobré vyhlídky nalézt uplatnění. V průměru se na jednu volnou pozici hlásí devět uchazečů,“ uzavírá Ondřej Mysliveček ze společnosti LMC.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít