Nezaměstnanost v září klesla, podle analytiků ale bude hůř

10. října 2011, 14:07 - Finanční noviny
10. října 2011, 14:07

Zářijový pokles nezaměstnanosti na osm procent je podle analytiků dobrou zprávou. Do budoucna však českému trhu práce dobré vyhlídky nedávají, nezaměstnanost prý v závěru roku opět poroste. Nejčastěji očekávají míru nezaměstnanosti 8,5 procenta, podle některých z nich by mohla přesáhnout i devět procent.  

Foto: Flickr.com

„Celkově, i přes zářijové pozitivní překvapení, nejsou vyhlídky na trhu práce nijak růžové,“ uvedl Václav Franče z Raiffeisenbank. Dříve či později se podle něj zhoršení ekonomického klimatu, které se projevilo slabým výsledkem průmyslové výroby, do nezaměstnanosti bude muset promítnout. „Nevidíme příliš velkou šanci na zlepšení situace v blízké budoucnosti,“ uvedl s tím, že od listopadu nebo prosince se bude nezaměstnanost vlivem sezónních faktorů zvyšovat.

Podobný názor mají i další analytici. „Zájem přijímat nové zaměstnance ochabuje s tím, jak se zhoršují vyhlídky evropské i české ekonomiky, firmám začínají klesat zakázky a ve znamení úspor funguje i veřejný sektor,“ míní Petr Dufek z ČSOB. Nezaměstnanost by tak podle jeho názoru mohla ještě mírně poklesnout v říjnu, avšak konec roku bude opět ve znamení zvyšování počtu nezaměstnaných.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí míra nezaměstnanosti v září poklesla o 0,2 procentního bodu na osm procent. Počet lidí registrovaných na úřadu práce se snížil ze 481.535 na 475.115.

Zářijový pokles nezaměstnanosti analytici přičítají několika faktorům. Jedním z nich je to, že se na úřadu práce zaregistrovalo méně absolventů než v dřívějších letech. „Částečným vysvětlením poklesu nezaměstnanosti může být, že si letos čerství absolventi škol pospíšili a zaregistrovali se na úřadech práce již v minulých měsících,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Je však prý zároveň nesporné, že tuzemské firmy zatím bezprostřední ekonomický problém související se zpomalováním globální ekonomiky nepociťují a nesnižují své stavy. Podle Petra Dufka z ČSOB určitou roli ve snížení nezaměstnanosti hrálo i to, že se na konci září změnily podmínky pro výpočet penzí. Ty jsou pro většinu lidí méně příznivé, proto část z nich zamířila v září do penze předčasně.

Někteří analytici se pozastavili také nad tím, kolik lidí bylo z evidence úřadů práce vyřazeno bez umístění do zaměstnání. Celkem úředníci vyřadili 76.877 osob, což je výrazně vyšší číslo, než bylo v posledních měsících obvyklé. Z tohoto počtu však 32.130 uchazečů bylo vyřazeno z evidence bez umístění. „Zde je nutno hledat důvod snížení celkové míry nezaměstnanosti a položit si otázku, kam tito lidé odešli,“ uvedl k tomu analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít