Nezaměstnanost v září klesla, podle analytiků ale bude hůř

10. října 2011, 14:07 - Finanční noviny
10. října 2011, 14:07

Zářijový pokles nezaměstnanosti na osm procent je podle analytiků dobrou zprávou. Do budoucna však českému trhu práce dobré vyhlídky nedávají, nezaměstnanost prý v závěru roku opět poroste. Nejčastěji očekávají míru nezaměstnanosti 8,5 procenta, podle některých z nich by mohla přesáhnout i devět procent.  

Foto: Flickr.com

„Celkově, i přes zářijové pozitivní překvapení, nejsou vyhlídky na trhu práce nijak růžové,“ uvedl Václav Franče z Raiffeisenbank. Dříve či později se podle něj zhoršení ekonomického klimatu, které se projevilo slabým výsledkem průmyslové výroby, do nezaměstnanosti bude muset promítnout. „Nevidíme příliš velkou šanci na zlepšení situace v blízké budoucnosti,“ uvedl s tím, že od listopadu nebo prosince se bude nezaměstnanost vlivem sezónních faktorů zvyšovat.

Podobný názor mají i další analytici. „Zájem přijímat nové zaměstnance ochabuje s tím, jak se zhoršují vyhlídky evropské i české ekonomiky, firmám začínají klesat zakázky a ve znamení úspor funguje i veřejný sektor,“ míní Petr Dufek z ČSOB. Nezaměstnanost by tak podle jeho názoru mohla ještě mírně poklesnout v říjnu, avšak konec roku bude opět ve znamení zvyšování počtu nezaměstnaných.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí míra nezaměstnanosti v září poklesla o 0,2 procentního bodu na osm procent. Počet lidí registrovaných na úřadu práce se snížil ze 481.535 na 475.115.

Zářijový pokles nezaměstnanosti analytici přičítají několika faktorům. Jedním z nich je to, že se na úřadu práce zaregistrovalo méně absolventů než v dřívějších letech. „Částečným vysvětlením poklesu nezaměstnanosti může být, že si letos čerství absolventi škol pospíšili a zaregistrovali se na úřadech práce již v minulých měsících,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Je však prý zároveň nesporné, že tuzemské firmy zatím bezprostřední ekonomický problém související se zpomalováním globální ekonomiky nepociťují a nesnižují své stavy. Podle Petra Dufka z ČSOB určitou roli ve snížení nezaměstnanosti hrálo i to, že se na konci září změnily podmínky pro výpočet penzí. Ty jsou pro většinu lidí méně příznivé, proto část z nich zamířila v září do penze předčasně.

Někteří analytici se pozastavili také nad tím, kolik lidí bylo z evidence úřadů práce vyřazeno bez umístění do zaměstnání. Celkem úředníci vyřadili 76.877 osob, což je výrazně vyšší číslo, než bylo v posledních měsících obvyklé. Z tohoto počtu však 32.130 uchazečů bylo vyřazeno z evidence bez umístění. „Zde je nutno hledat důvod snížení celkové míry nezaměstnanosti a položit si otázku, kam tito lidé odešli,“ uvedl k tomu analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít