Nezaměstnanost v listopadu vzrostla

08. prosince 2010, 11:13 - ČTK
08. prosince 2010, 11:13

Míra nezaměstnanosti v Česku byla v listopadu vyšší než v říjnu, zvýšila se o desetinu procentního bodu na 8,6 procenta, oznámilo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Dále klesl počet volných pracovních míst.

Foto: Martin Siebert

Počet uchazečů o zaměstnání znovu vzrostl nad půl milionu, pracovní úřady jich na konci měsíce registrovaly 506.640, což je o 11.479 víc než na konci října.

Dnešní statistika zapadá do obrázku, že se stav ekonomiky začíná zhoršovat. S tím se však obecně počítalo. Na druhou stranu zhoršení není nijak dramatické. V každém případě je jasná, že inflace se bát nemusíme. Koruna data naprosto ignoruje a ignorovat bude.“, okomentovali situaci analytici ze společnosti Next Finance.

Počet volných pracovních míst se snížil o 3,9 procenta na 32.337. Počet míst je nižší o 1314 než v předchozím měsíci a o 587 menší než v listopadu 2009. Na jedno volné pracovní místo tak v současnosti připadá téměř 16 lidí. Podle ministerstva se vývoj listopadové nezaměstnanosti neodchyloval od předchozích let. “Problémem nadále zůstává nízký počet volných pracovních míst,“ uvedla mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

Volných pracovních míst je stále „jako šafránu“, konstatovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní to dokazuje, jak je situace na trhu práce stále napjatá. “Nezaměstnanost bude také faktor, který v příštím roce bude brzdit spotřebu domácností,“ upozornila. „Firmy sice mají spíše pozitivnější přístup, a pokud čelí kolísavé poptávce, snaží se zaměstnance udržet a situaci řešit jinak než propuštěním, ale problémem jsou právě nová místa. Zvláště na přelomu roku jich mnoho nevznikne a situace se dále zhorší,“ naznačila další vývoj Klára Valentová, specialistka na pracovní právo ze společnosti Ambruz & Dark.

Na úřadech práce bylo v listopadu nově zaevidováno 66.571 lidí bez práce. Ve srovnání s minulým měsícem je to víc o 12.847 osob a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku jich přibylo bezmála 2000.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 64 úřadů práce - nejvyšší nárůst byl v okresech Jeseník o 18,4 procenta, Znojmo o 13,8 procenta, Prachatice o 12,6 procenta, Písek o 11,7 procenta a Břeclav o 10,1 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 13 úřadů práce - nejvíc se nezaměstnanost snížila v okresech Plzeň město o 1,5 procenta, Jablonec nad Nisou o 0,7 procenta, a o půl procenta shodně v Praze a v okresu Kladno.

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 47 okresů. Nejvyšší byla v okresech Jeseník (16,5 procenta), Most (15,9 procenta), Bruntál (15,8 procenta), Děčín (14,7 procenta) a Hodonín (14,2 procenta). Nejnižší míru nezaměstnanosti úřady práce zaznamenaly v okresech Praha-východ (3,8 procenta), v hlavním městě (3,9 procenta), v okrese Praha-západ (rovná čtyři procenta) a Mladá Boleslav (4,6 procenta). Míra registrované nezaměstnanosti mužů vzrostla na 7,4 procenta a žen zůstala na 10,1 procenta.

Co se týče volných pracovních míst, nejhorší je situace v okresech Děčín, Teplice, Karviná a Prostějov. Na jedno volné místo tam na konci listopadu připadalo více než 50 lidí. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 4318, na jedno volné místo připadalo 8,3 uchazeče této kategorie. Podle posledních dostupných údajů byla míra nezaměstnanosti zpracovávaná Eurostatem pro mezinárodní srovnání v ČR v letošním říjnu 6,7 procenta, přičemž v 27 zemích EU činila 9,5 procenta.

V roce 2011 podle nás bude průměrná míra nezaměstnanosti kolem 9,2 %. Teprve až rok 2012 a růst ekonomiky kolem 4 % přinese výraznější pokles míry nezaměstnanosti,“ prorokuje dále Next Finance.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít