Nezaměstnanost v Evropě letí vzhůru

02. dubna 2009, 13:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
02. dubna 2009, 13:00

Podle včera zveřejněných údajů Eurostatu se míra nezaměstnanosti v Unii v únoru vyšplhala na 7,9% zatímco v eurozóně dosáhla 8,5%. Loni touto dobou přitom práci v EU hledalo o 3 miliony méně lidí než dnes. Před masivní nezaměstnaností varuje i čerstvě zveřejněná zpráva OECD.

Autor: Profit - Jakub Stadler

Jak v eurozóně, tak v celé sedmadvacítce se míra nezaměstnanosti v únoru oproti lednu zvýšila (po „sezónním očištění“) o 0,2%. Převedeno do absolutních čísel to znamená, že přes 19 milionů Evropanů v současnosti hledá zaměstnání, což představuje meziměsíční nárůst téměř o 500 tisíc lidí. Nejhůře jsou hrozbou ztráty práce zatíženi mladí lidé, více pak muži než ženy.

Premiantem ve statistice nezaměstnanosti je v současnosti Nizozemsko (2,7%), následované Kyprem a Rakouskem (shodně 4,5%). Největší počet lidí hledá práci ve Španělsku (15,5%), Lotyšsku (14,4%) a Litvě (13,7%). V meziročním srovnání se pouze 7 státům Unie podařilo snížit míru nezaměstnanosti (a to většinou jen mírně – nejvíce zabodovali Bulhaři, kteří dosáhli poklesu o 0,7%). Ve všech ostatních zemích nezaměstnanost narůstala, nejhrozivěji pak v pobaltských státech (Litva zaznamenala skok ze 4,4% na 13,7% a Lotyšsko ze 6,1% na 14,4%).

Situace v Česku je podle metodiky používané Eurostatem více než růžová: naše míra nezaměstnanosti je šestá nejnižší v Unii, a to sice 4,9%. Oproti lednu v ní nenastal žádný posun. Doplňme ještě, že tzv. míra evidované nezaměstnanosti (vycházející z počtu zaregistrovaných uchazečů na úřadech práce) činí v současnosti 7,4%.

Více na Euractiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít