Nezaměstnaní s předchozím vysokým příjmem si letos polepší

05. ledna 2011, 04:20 - Richard W. Fetter
05. ledna 2011, 04:20

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti letos vzrostla o 248 korun. Dostat ji může nejen propuštěný zaměstnanec, ale i podnikatel, jenž ukončil svou samostatnou výdělečnou činnost.

Foto: Jakub Hněvkovský

Lidé, kteří letos přijdou o práci a v zaměstnání si vydělávali více než 21 tisíc korun čistého, budou mít vyšší podporu v nezaměstnanosti, než pracovníci, kteří ztratili místo loni. Může za to automatická úprava nejvyšší poskytované podpory, která se odvíjí od průměrné mzdy v ekonomice za loňská první tři čtvrtletí. Letos bude maximální podpora 13 528 korun. To je o 248 korun více než loni.

Díky stejnému mechanismu vzroste i maximální podpora nezaměstnaných, kteří nastoupí na rekvalifikaci. Ti mohou dosáhnout až na 15 161 korun měsíčně.

Základní podmínkou pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je účast na důchodovém pojištění, tedy výkon práce v zaměstnání (v pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti) nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, po dobu dvanácti měsíců v posledních třech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Jako předchozí zaměstnání se počítají i některé náhradní doby, např. osobní péče o dítě ve věku do 4 let, pobírání plného invalidního důchodu, ale nepovažuje se za ně studium – příprava na budoucí povolání.

Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí po podpůrčí dobu:

• 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku,

• 8 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 50 a do 55 let věku a

• 11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.

Sazba podpory v nezaměstnanosti činí první dva měsíce podpůrčí doby 65 procent, další dva měsíce 50 procent a po zbývající podpůrčí dobu 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku uchazeče o zaměstnání, kterého dosáhl v posledním zaměstnání, nebo jeho vyměřovacího základu (pokud podnikal jako osoba samostatně výdělečně činná), a to přepočteného na jeden kalendářní měsíc. Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 procent průměrného čistého měsíčního výdělku nebo vyměřovacího základu. Podpora při rekvalifikaci se vyplácí po celou dobu rekvalifikace.

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2010 činila 23 324 korun. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti tak může dosáhnout až 13 528 korun měsíčně, jestliže žádost o podporu byla podána po 31. prosinci 2010, tedy v roce 2011. Jestliže byla žádost o podporu v nezaměstnanosti uplatněna ještě do 31. prosince 2010, pak její maximální možná výše činí 13 280 korun měsíčně.

Maximální výše podpory při rekvalifikaci činí 0,65násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Nejvyšší podpora při rekvalifikaci nastoupené v roce 2011 tak může dosáhnout až 15 161 Kč za měsíc. Pokud uchazeč o zaměstnání nastoupil rekvalifikaci v roce 2010, činí maximální podpora při rekvalifikaci 14 883 korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít