Nezaměstnaní s předchozím vysokým příjmem si letos polepší

05. ledna 2011, 04:20 - Richard W. Fetter
05. ledna 2011, 04:20

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti letos vzrostla o 248 korun. Dostat ji může nejen propuštěný zaměstnanec, ale i podnikatel, jenž ukončil svou samostatnou výdělečnou činnost.

Foto: Jakub Hněvkovský

Lidé, kteří letos přijdou o práci a v zaměstnání si vydělávali více než 21 tisíc korun čistého, budou mít vyšší podporu v nezaměstnanosti, než pracovníci, kteří ztratili místo loni. Může za to automatická úprava nejvyšší poskytované podpory, která se odvíjí od průměrné mzdy v ekonomice za loňská první tři čtvrtletí. Letos bude maximální podpora 13 528 korun. To je o 248 korun více než loni.

Díky stejnému mechanismu vzroste i maximální podpora nezaměstnaných, kteří nastoupí na rekvalifikaci. Ti mohou dosáhnout až na 15 161 korun měsíčně.

Základní podmínkou pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je účast na důchodovém pojištění, tedy výkon práce v zaměstnání (v pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti) nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, po dobu dvanácti měsíců v posledních třech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Jako předchozí zaměstnání se počítají i některé náhradní doby, např. osobní péče o dítě ve věku do 4 let, pobírání plného invalidního důchodu, ale nepovažuje se za ně studium – příprava na budoucí povolání.

Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí po podpůrčí dobu:

• 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku,

• 8 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 50 a do 55 let věku a

• 11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.

Sazba podpory v nezaměstnanosti činí první dva měsíce podpůrčí doby 65 procent, další dva měsíce 50 procent a po zbývající podpůrčí dobu 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku uchazeče o zaměstnání, kterého dosáhl v posledním zaměstnání, nebo jeho vyměřovacího základu (pokud podnikal jako osoba samostatně výdělečně činná), a to přepočteného na jeden kalendářní měsíc. Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 procent průměrného čistého měsíčního výdělku nebo vyměřovacího základu. Podpora při rekvalifikaci se vyplácí po celou dobu rekvalifikace.

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2010 činila 23 324 korun. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti tak může dosáhnout až 13 528 korun měsíčně, jestliže žádost o podporu byla podána po 31. prosinci 2010, tedy v roce 2011. Jestliže byla žádost o podporu v nezaměstnanosti uplatněna ještě do 31. prosince 2010, pak její maximální možná výše činí 13 280 korun měsíčně.

Maximální výše podpory při rekvalifikaci činí 0,65násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Nejvyšší podpora při rekvalifikaci nastoupené v roce 2011 tak může dosáhnout až 15 161 Kč za měsíc. Pokud uchazeč o zaměstnání nastoupil rekvalifikaci v roce 2010, činí maximální podpora při rekvalifikaci 14 883 korun.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít