Nezadržitelný nástup krize

08. května 2008, 20:33 - (red)
08. května 2008, 20:33

Kapitola 127

Tchajwanci mají Klause rádi * Kdo zastaví Tlustého? * Democrazia all italiana * Nejasné výsledky reforem

Tchajwanci mají Klause rádi

Bezkonkurenčně nejpopulárnějším evropským politikem je na Tchaj-wanu český prezident Václav Klaus. A to nikoli kvůli svým ekonomickým názorům či kontroverzním výrokům o údajném oteplování planety. Klaus se v Asii proslavil jako milovník žen.
Tchajwanská média, nutno připomenout, že značně konzervativní, totiž věnovala v nedávné době značnou pozornost jeho vztahu s mladou letuškou Petrou Bednářovou. Články, které se objevily nejen v bulvárních denících, neopomenuly připomenout, že český prezident má pro letušky slabost a Bednářová není jeho prvním vzplanutím. „O České republice se na Tchaj-wanu mnoho nepíše, přestože tam směřuje značná suma investic,“ říká profesor Leonard Chu z prestižní National Chengchi University. Dodává, že o Klausově avantýře s blondýnkou ale ví téměř každý obyvatel asijského tygra. Václav Klaus tak dokázal, že si pozornost umí získat nejen v oborech, jakými jsou ekonomie či ekologie.

Kdo zastaví Tlustého?

Český prezident by se ale mohl předvést i v oboru domácí politika. Na české scéně kromě něho už neexistuje síla, jež by dokázala uklidnit poslance Vlastimila Tlustého, který nedá vládě pokoj. Hledá asi vládu (Paroubkovu menšinovou?), která by mu opět dovolila řídit ministerstvo financí. Tlustého odhodlání zablokovat církevní restituce může způsobit nejen zastavení reforem, ale i vládní krizi. Zdá se, že Tlustý to tentokrát myslí skutečně vážně a zjevně mu nejde o peníze.
Pane prezidente, pomůžete vládě?

Democrazia all italiana

Náměstek italského ministra financí Vincenzo Visco nechal zveřejnit na internetu daňová přiznání všech Italů. Odvolal se přitom kreativně na zákon z roku 1973, kdy ale ještě žádný internet nebyl. Visco řekl, že nevidí důvod k takovému pozdvižení, neboť se domnívá, že zveřejnění příjmů je aktem transparentnosti a nástrojem boje proti daňovému úniku. Náměstkův krok kritizovala nejen vítězná pravice, ale i jeho kolegové na levici. „Ještě štěstí, že Visco s tímhle nepřišel před volbami, bylo by to skončilo ještě mnohem hůř,“ naznačil hloubku problému poslanec poražené Demokratické strany Mario Fioroni. Pozoruhodné však je, že aféra se netýká politiků, neboť jejich daňová přiznání jsou dle zákona veřejná již delší dobu. To je dobrá zpráva pro demokracii. Za špatnou to považují ti, kteří se obávají, že zveřejněná daňová přiznání dávají zločincům do rukou tipy na bohaté lidi. Dobrá zpráva ovšem je, že se dosud nic takového politikům nestalo. Špatná zpráva by ovšem byla, kdyby politici své nepřiznané příjmy ukrývali jinak. Dobré by na tom zase bylo, že by tak o ně mohli snadno přijít. Špatné by bylo, že by používali stále sofistikovanější metody skrývání nelegálně získaného majetku. Dobré by však bylo, že ty metody a služby daňových poradců by byly čím dál dražší, a proto by se politikům časem začalo vyplácet majetky přiznávat a danit. To by ovšem omezilo možnosti korporací podplácením politiků posilovat svůj vliv, což by bylo dobré, ale korporacím by se přestal takový způsob demokracie líbit a začaly by se pokoušet o změnu systému. To by bylo velmi špatné, zejména s ohledem na to, že jedním z takových, korporacím vyhovujících systémů byl v minulosti fašismus. Dobré však na tom je, že by se poslancům takové změny zavedeného systému hrubě nelíbily, a proto raději své daňové „zlozvyky“ kultivují. A tak se demokracie zkultivovala asi o milimetr. Popojdeme také u nás?

Nejasné výsledky reforem

Skupina českých undergroundových ekonomů, kteří si říkají KNES Praha, odhaduje, že meziroční růst HDP České republiky za první čtvrtletí je 7,3 procenta. „Vzhledem k tomu, že přetrvává podhodnocení růstu české ekonomiky, očekáváme další revize dat ze strany statistiků směrem nahoru,“ oznamují zástupci KNES. Tato záhadná skupina statistiků a makroekonomů systematicky vyhodnocuje „český experiment“, který představují „reformy“ na vrcholu hospodářského cyklu, dosavadní výsledky jsou zatím velmi nejasné.
KNES prý obdržel i studii s názvem Nezadržitelný nástup velké světové krize (neví se, kdo ji vypracoval), ale vyjádří se k ní až koncem července letošního roku. Počkáme si.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít