Nezadržitelný nástup krize

08. května 2008, 20:33 - (red)
08. května 2008, 20:33

Kapitola 127

Tchajwanci mají Klause rádi * Kdo zastaví Tlustého? * Democrazia all italiana * Nejasné výsledky reforem

Tchajwanci mají Klause rádi

Bezkonkurenčně nejpopulárnějším evropským politikem je na Tchaj-wanu český prezident Václav Klaus. A to nikoli kvůli svým ekonomickým názorům či kontroverzním výrokům o údajném oteplování planety. Klaus se v Asii proslavil jako milovník žen.
Tchajwanská média, nutno připomenout, že značně konzervativní, totiž věnovala v nedávné době značnou pozornost jeho vztahu s mladou letuškou Petrou Bednářovou. Články, které se objevily nejen v bulvárních denících, neopomenuly připomenout, že český prezident má pro letušky slabost a Bednářová není jeho prvním vzplanutím. „O České republice se na Tchaj-wanu mnoho nepíše, přestože tam směřuje značná suma investic,“ říká profesor Leonard Chu z prestižní National Chengchi University. Dodává, že o Klausově avantýře s blondýnkou ale ví téměř každý obyvatel asijského tygra. Václav Klaus tak dokázal, že si pozornost umí získat nejen v oborech, jakými jsou ekonomie či ekologie.

Kdo zastaví Tlustého?

Český prezident by se ale mohl předvést i v oboru domácí politika. Na české scéně kromě něho už neexistuje síla, jež by dokázala uklidnit poslance Vlastimila Tlustého, který nedá vládě pokoj. Hledá asi vládu (Paroubkovu menšinovou?), která by mu opět dovolila řídit ministerstvo financí. Tlustého odhodlání zablokovat církevní restituce může způsobit nejen zastavení reforem, ale i vládní krizi. Zdá se, že Tlustý to tentokrát myslí skutečně vážně a zjevně mu nejde o peníze.
Pane prezidente, pomůžete vládě?

Democrazia all italiana

Náměstek italského ministra financí Vincenzo Visco nechal zveřejnit na internetu daňová přiznání všech Italů. Odvolal se přitom kreativně na zákon z roku 1973, kdy ale ještě žádný internet nebyl. Visco řekl, že nevidí důvod k takovému pozdvižení, neboť se domnívá, že zveřejnění příjmů je aktem transparentnosti a nástrojem boje proti daňovému úniku. Náměstkův krok kritizovala nejen vítězná pravice, ale i jeho kolegové na levici. „Ještě štěstí, že Visco s tímhle nepřišel před volbami, bylo by to skončilo ještě mnohem hůř,“ naznačil hloubku problému poslanec poražené Demokratické strany Mario Fioroni. Pozoruhodné však je, že aféra se netýká politiků, neboť jejich daňová přiznání jsou dle zákona veřejná již delší dobu. To je dobrá zpráva pro demokracii. Za špatnou to považují ti, kteří se obávají, že zveřejněná daňová přiznání dávají zločincům do rukou tipy na bohaté lidi. Dobrá zpráva ovšem je, že se dosud nic takového politikům nestalo. Špatná zpráva by ovšem byla, kdyby politici své nepřiznané příjmy ukrývali jinak. Dobré by na tom zase bylo, že by tak o ně mohli snadno přijít. Špatné by bylo, že by používali stále sofistikovanější metody skrývání nelegálně získaného majetku. Dobré by však bylo, že ty metody a služby daňových poradců by byly čím dál dražší, a proto by se politikům časem začalo vyplácet majetky přiznávat a danit. To by ovšem omezilo možnosti korporací podplácením politiků posilovat svůj vliv, což by bylo dobré, ale korporacím by se přestal takový způsob demokracie líbit a začaly by se pokoušet o změnu systému. To by bylo velmi špatné, zejména s ohledem na to, že jedním z takových, korporacím vyhovujících systémů byl v minulosti fašismus. Dobré však na tom je, že by se poslancům takové změny zavedeného systému hrubě nelíbily, a proto raději své daňové „zlozvyky“ kultivují. A tak se demokracie zkultivovala asi o milimetr. Popojdeme také u nás?

Nejasné výsledky reforem

Skupina českých undergroundových ekonomů, kteří si říkají KNES Praha, odhaduje, že meziroční růst HDP České republiky za první čtvrtletí je 7,3 procenta. „Vzhledem k tomu, že přetrvává podhodnocení růstu české ekonomiky, očekáváme další revize dat ze strany statistiků směrem nahoru,“ oznamují zástupci KNES. Tato záhadná skupina statistiků a makroekonomů systematicky vyhodnocuje „český experiment“, který představují „reformy“ na vrcholu hospodářského cyklu, dosavadní výsledky jsou zatím velmi nejasné.
KNES prý obdržel i studii s názvem Nezadržitelný nástup velké světové krize (neví se, kdo ji vypracoval), ale vyjádří se k ní až koncem července letošního roku. Počkáme si.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat…
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít