Než přijde čas sváteční

23. prosince 2002, 00:00 - Vladimíra Jakouběová Muzeum Českého ráje, Turnov
23. prosince 2002, 00:00

Příprava křesťanů na vánoční svátky začíná obdobím adventu. Advent byl dobou zákazů zábav, svateb, tance, byl dobou střídmosti v pití i jídle. Řada obyčejů však tento zákaz porušovala. Hned o první adventní neděli na sv.

Ondřeje se věštilo a čarovalo, lilo se olovo, na polštář se kladly čarovné byliny, předpovídaly se vdavky z rozkvetlých višňových a třešňových větviček, podobně jako na sv. Barboru. Počítalo se i kolikátý den větvička po Barboře rozkvete - to bude nejšťastnější měsíc příštího roku. Se sv. Barborou jsou však spojeny především obchůzky. Ty jsou pozůstatkem starých lidových divadelních her.

Štědrý Mikuláš

Dalším pevným svátkem, který křesťanství vložilo do období adventu, je svátek sv. Mikuláše, patrona bohatství, šťastného manželství, ochránce dětí před nemocemi, ochránce lodníků a rybářů a cestujících. Štědrost světce vychází z legendy o obdarování tří dcer zadluženého otce. V evropských zemích naděluje dětem dárky o Vánocích. V české tradici se mikulášská nadílka odbývala v předvečer svátku. Rozpustilé mikulášské maškary - laufři, dragouni, kominíci, ras, hajduci, žid, smrtka, Turci a samozřejmě andělé a čerti - doprovázené muzikou, obcházely domácnosti již ve středověku. Děti od Mikuláše dostávaly sušené ovoce, sladkosti a perníky. O dárky se staraly „matičky“, jak se dříve říkalo kmotrám. Ještě v době našich babiček chodívaly těsně před Mikulášem na trhy, které bývaly ve všech městech.

Ambrož honí děti

Jenom o den později si připomeneme sv. Ambrože. „Ambrož honí děti“ - muž převlečený do bílé košile, hlavu zakrytou černou špičatou čepicí se závojem přes obličej, navečer před 7. prosincem honí děti shromážděné na návsi kolem kostela, občas utrousí cukrovinky, které děti opatrně sbírají, a rychle před Ambrožem utíkají.

Lucie noci upije

Velké pozornosti se v minulém století těšil svátek sv. Lucie, připomínaný po celé Evropě 13. prosince. Podle kalendářního přepočtu před rokem 1582 byl tento svátek zasazen do doby slunovratu, připočteme-li oněch deset vynechaných dnů, vychází nám na dnešní 23. prosinec - proto také pořekadlo „Lucie noci upije - a dne nepřidá“. V našem prostředí je Lucie považována za patronku přadlen a kočích, za ochránkyni před čarodějnicemi.

Perchta na zlobivé děti

Lucii podobná je i postava Perchty. Na zlobivé děti si nesla nůž, škopek na krev a koudel, kterou zlobivým a mlsným dětem vycpávala břicho. Není divu, že děti se této postavy skutečně bály.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít