New York v Bubenči

23. února 2010, 16:50 - Kateřina Menzelová
23. února 2010, 16:50

Kvůli nedostatku vhodných prostor vznikají loftové byty i v novostavbách

Loft (z angličtiny) = půda, podkrovní místnost nebo seník. Dle některých developerů je loft i způsob života. Nejvíce loftů vzniklo v rekonstruovaných opuštěných průmyslových budovách z přelomu 19. a 20. století. Jejich společným prvkem je otevřený prostor. Dříve doména umělců, nyní móda. Přibývá lidí, pro něž jsou lofty zajímavou variantou bydlení v centru a přitom v prostorném bytě. Jen pro developery je stále obtížnější nalézat vhodné objekty. Proto začali loftové byty budovat i uvnitř novostaveb. Takovým developerem je společnost Hochtief, která v Praze 6 – Bubenči pracuje na projektu 12 Lofts. Typické lofty mají místo omítnutých a natřených stěn sto let staré cihly. Za velkými okny si připadáte jako ve výkladní skříni. V amerických filmech je možné vidět i mladíky, jak na silných motorkách vjíždějí z jednoduchého kovového výtahu přímo do bytu.
Dnes se za lofty všude na světě platí milionové částky, původně však byly východiskem z nouze. Tento model bydlení pochází z New Yorku a z Londýna, kde první lofty vznikaly v padesátých letech minulého století. Umělci, zpěváci a herci neměli dostatek peněz na to, aby bydleli v nejužším centru města, zároveň však ke svému způsobu života potřebovali rozměrné ateliéry. Vybavení ovšem bylo značně spartánské. Výjimkou nebyl loft bez topení nebo tekoucí vody. Obyvatelé loftů vnitřní prostory nijak neupravovali. Plochu nečlenili, odvážnější neoddělovali dokonce ani koupelnu s WC. Zachovány zůstaly právě i vnitřní stěny, které tvořily neomítnuté tmavě červené cihly. Bydlet v loftech však o šedesát let později znamená být in. A tak loft v New Yorku stojí od dvou do deseti milionů dolarů. Také v Londýně za něj zaplatí zájemce kolem milionu liber.
Návrh pražského projektu 12 Lofts zpracoval renomovaný architekt John Eisler. Komplex tvoří tři objekty, které jsou propojeny přízemním pódiem, na jehož střeše bude zelená terasa s jezírky. Developerem plánuje, v každém z domů vybudovat nanejvýš čtyři lofty. Byty přirovnal k „volným stavebním parcelám“, jenž jsou vymezeny pouze stropem, podlahou a obvodovými stěnami. O konkrétní podobě bytů a funkcích jejich částí rozhodnou až majitelé. Jednotlivé lofty budou mít rozlohu od 196 metrů čtverečních až po více než 350 metrů čtverečních a bude je možné propojovat. Každý byt bude přímo napojen na výtah a společné domovní schodiště. Projekt 12 Lofts dokončí developer na jaře letošního roku. Kolik zaplatí zájemci za „otevřené“ bydlení v novostavbě, Hochtief nezveřejnil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít