Nevznikají jen materiální škody

09. října 2006, 00:00 - PETR BÝM
09. října 2006, 00:00

POJIŠTĚNÍ VÝPADKU PROVOZUŽivelní pohroma znamená pro podnik takřka vždy také výpadek výroby. To přináší další citelné ztráty, které může nahradit plnění z pojistky na přerušení provozu.Pojištění přerušení provozu je v České republice podle odborníků podnikovou sférou trochu opomíjeno.

POJIŠTĚNÍ VÝPADKU PROVOZU Živelní pohroma znamená pro podnik takřka vždy také výpadek výroby. To přináší další citelné ztráty, které může nahradit plnění z pojistky na přerušení provozu.

Pojištění přerušení provozu je v České republice podle odborníků podnikovou sférou trochu opomíjeno. „Je cítit rozdíl mezi ryze domácími podniky a naopak firmami zahraničními, které jsou na tento produkt zvyklé ze svých domovských zemí,“ komentuje současný stav v tomto segmentu trhu Václav Balek z České pojišťovny. Příčinou je na jedné straně nepochybně snaha omezit „neproduktivní“ náklady, na druhé pak přežívající podceňování dopadů živelních událostí na chod a rozpočet podniků.

CO SE POJIŠŤUJE

Požár nebo povodeň v podniku znamená především škody na movitém i nemovitém majetku. Následně ovšem vznikají další. Výpadek činnosti vede k dalším ztrátám, které mohou znamenat i zánik firmy. Vedle nerealizovaného zisku z provozu totiž podnikateli stále „běží“ takzvané stálé náklady - typicky jsou to mzdy zaměstnanců, splátky leasingu, úhrady úvěrů a podobně. Toto vše lze pokrýt pojištěním. Některé pojišťovny dokonce nabízejí speciální pojištění „ušlého nájemného“ pro majitele realit určených k pronájmu. Pojistit lze také vícenáklady, které vzniknou přesunem činnosti firmy do jiných prostor, což přináší další výdaje.

NOVÍ POJIŠTĚNCI PŘIPLULI S POVODNĚMI

Cena pojistky není jednotná. Záleží především na oboru podnikání a ocenění jeho rizikovosti, kromě toho hlavně na hospodářské kondici podniku. Ve hře jsou i další faktory, zejména bezpečnostního charakteru - kvalitní ostraha a stálý monitoring konkrétního objektu samozřejmě cenu snižuje. Naopak rozšíření pojištění o další rizika (například krupobití, únik vody z vodovodního potrubí a podobně) cenu posouvá směrem vzhůru.Vzhledem k poměrně složité konstrukci pojistky lze jen těžko paušálně stanovit výši pojistného. Vodítkem mohou být jen příklady, které pojišťovny často uvádějí v nabídkových materiálech. Například u České pojišťovny může pojištění ušlého zisku a stálých nákladů v důsledku požáru stát autoservis s ročním obratem 40 milionů korun kolem 40 tisíc. Pojistné plnění je ovšem limitováno částkou 16 milionů korun.

Přes zjevné výhody si na tuto pojistku firemní sféra teprve zvyká. Živelní pohromy nedávných let, tedy rozsáhlé povodně, které zasáhly celé území republiky, tento proces urychlují. „V posledních šesti letech předepsané pojistné roste každoročně tempem 10 procent, loni dosáhlo částky 140 milionů korun,“ komentuje poslední vývoj Marek Vích z Kooperativy. Podle něj je největší zájem o tuto pojistku ze

strany velkých firem a pak spíše malých podniků. Nejvíce smluv má Kooperativa sjednáno na pojistnou částku do deseti milionů korun.

NA CO DÁVAT POZOR* správné stanovení příjmů a zisků podniku, od něhož se odvíjí pojistná částka* zálohování účetních dat, při pojistné události slouží jako důkaz* nepodceňování konkrétních rizik* pamatovat na pojištění „převzaté věci“, například automobilu v servisu* škody hlásit okamžitě* pokud je nutné následky pojistné události odstraňovat ještě před návštěvou likvidátora, pamatovat na dokumentaci (foto, video).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít