Nevznikají jen materiální škody

09. října 2006, 00:00 - PETR BÝM
09. října 2006, 00:00

POJIŠTĚNÍ VÝPADKU PROVOZUŽivelní pohroma znamená pro podnik takřka vždy také výpadek výroby. To přináší další citelné ztráty, které může nahradit plnění z pojistky na přerušení provozu.Pojištění přerušení provozu je v České republice podle odborníků podnikovou sférou trochu opomíjeno.

POJIŠTĚNÍ VÝPADKU PROVOZU Živelní pohroma znamená pro podnik takřka vždy také výpadek výroby. To přináší další citelné ztráty, které může nahradit plnění z pojistky na přerušení provozu.

Pojištění přerušení provozu je v České republice podle odborníků podnikovou sférou trochu opomíjeno. „Je cítit rozdíl mezi ryze domácími podniky a naopak firmami zahraničními, které jsou na tento produkt zvyklé ze svých domovských zemí,“ komentuje současný stav v tomto segmentu trhu Václav Balek z České pojišťovny. Příčinou je na jedné straně nepochybně snaha omezit „neproduktivní“ náklady, na druhé pak přežívající podceňování dopadů živelních událostí na chod a rozpočet podniků.

CO SE POJIŠŤUJE

Požár nebo povodeň v podniku znamená především škody na movitém i nemovitém majetku. Následně ovšem vznikají další. Výpadek činnosti vede k dalším ztrátám, které mohou znamenat i zánik firmy. Vedle nerealizovaného zisku z provozu totiž podnikateli stále „běží“ takzvané stálé náklady - typicky jsou to mzdy zaměstnanců, splátky leasingu, úhrady úvěrů a podobně. Toto vše lze pokrýt pojištěním. Některé pojišťovny dokonce nabízejí speciální pojištění „ušlého nájemného“ pro majitele realit určených k pronájmu. Pojistit lze také vícenáklady, které vzniknou přesunem činnosti firmy do jiných prostor, což přináší další výdaje.

NOVÍ POJIŠTĚNCI PŘIPLULI S POVODNĚMI

Cena pojistky není jednotná. Záleží především na oboru podnikání a ocenění jeho rizikovosti, kromě toho hlavně na hospodářské kondici podniku. Ve hře jsou i další faktory, zejména bezpečnostního charakteru - kvalitní ostraha a stálý monitoring konkrétního objektu samozřejmě cenu snižuje. Naopak rozšíření pojištění o další rizika (například krupobití, únik vody z vodovodního potrubí a podobně) cenu posouvá směrem vzhůru.Vzhledem k poměrně složité konstrukci pojistky lze jen těžko paušálně stanovit výši pojistného. Vodítkem mohou být jen příklady, které pojišťovny často uvádějí v nabídkových materiálech. Například u České pojišťovny může pojištění ušlého zisku a stálých nákladů v důsledku požáru stát autoservis s ročním obratem 40 milionů korun kolem 40 tisíc. Pojistné plnění je ovšem limitováno částkou 16 milionů korun.

Přes zjevné výhody si na tuto pojistku firemní sféra teprve zvyká. Živelní pohromy nedávných let, tedy rozsáhlé povodně, které zasáhly celé území republiky, tento proces urychlují. „V posledních šesti letech předepsané pojistné roste každoročně tempem 10 procent, loni dosáhlo částky 140 milionů korun,“ komentuje poslední vývoj Marek Vích z Kooperativy. Podle něj je největší zájem o tuto pojistku ze

strany velkých firem a pak spíše malých podniků. Nejvíce smluv má Kooperativa sjednáno na pojistnou částku do deseti milionů korun.

NA CO DÁVAT POZOR* správné stanovení příjmů a zisků podniku, od něhož se odvíjí pojistná částka* zálohování účetních dat, při pojistné události slouží jako důkaz* nepodceňování konkrétních rizik* pamatovat na pojištění „převzaté věci“, například automobilu v servisu* škody hlásit okamžitě* pokud je nutné následky pojistné události odstraňovat ještě před návštěvou likvidátora, pamatovat na dokumentaci (foto, video).

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít