Nevyzpytatelné město na Seině

15. října 2010, 14:02 - Hájek Tomáš
15. října 2010, 14:02

Navštívit Paříž s přesným plánem, co chcete vidět a co musíte zažít, je myslím utopická představa. Paříž je nádherné, historické město, zároveň ale taky moderní, funkční a živé. Především je ale Paříž nevyzpytatelná.

Foto: nerdnirvana.org

Tato evropská metropole často připomíná asijská města, kde nic nefunguje – to když Francii ochromí stávka řidičů, úředníků, pilotů, železničářů či metařů. V ten moment se vaše plány rozplynou a vy nestíháte nic z toho, co jste chtěli. Stejně tak se ale vaše plány mohou rozplynout, i když vše funguje. Jen prostě zůstanete v němém úžasu stát před chrámem Sacre-Coeur paralyzováni výhledem na město nebo se prostě odmítnete vydat dál po trase, když jste ještě pečlivě neprozkoumali všechna mistrovská díla v Louvru.

PAŘÍŽ
Hlavní město Francie, často nazývané jako jedno z nejromantičtějších měst celého světa. Paříž se rozkládá na 1 800 km2 a žije tu 8,5 milionu obyvatel. Větší část města se nachází na pravém břehu řeky Seiny, na západě se rozprostírá Buloňský lesík a na východě lesík Vincenneský. Mezi turisticky nejnavštěvovanější patří čtvrti Le Marais, Montmartre, Montparnasse, okolí Eiffelovy věže a samozřejmě Champs-Elysées. Frederyk Chopin před více než 150 lety řekl: „Paříž je všechno, co chceš!“ A platí to dodnes. Jak se tam dostanete Nejpohodlnější je to letecky, cesta vás vyjde pro jednu osobu asi na čtyři tisíce korun. Přistává se na letišti Charles de Gaulle nebo Orly. Do centra je to pak už jen 40 minut rychlodráhou. Nejčastěji používaný způsob dopravy je ale autobus, který vás sem doveze za 12 hodin, a to přibližně za dva tisíce korun. Dá se jet i vlakem, ale cesta je příliš zdlouhavá a stojí asi pět tisíc korun. Dojet se sem dá docela pohodlně i automobilem. Kde se můžete ubytovat V Paříži najdete opravdu nepřeberné množství hotelů, hostelů nebo i kempů, kde můžete složit hlavu. Ceny v hotelu za jednu noc začínají asi na 65 eurech, za dvoulůžkový pokoj v hostelu zaplatíte přibližně 20 eur. Více hledejte třeba na www.hostelworld.com.

Jedinečná v každém zákoutí

V podobné předtuše či spíše z nedostatku času jsem vyrazil do Paříže úplně bez plánu. A chapadla nevyzpytatelného města na Seině dosáhla až do Vídně, kde mělo letadlo zpoždění dobré čtyři hodiny. To jsem poprvé ocenil, že nemám žádný plán. A pak ještě mnohokrát. Nemá smysl doporučovat konkrétní místa, která byste měli navštívit. Často totiž ty největší zážitky čekají v kavárně někde na periferii nebo v metru či brzy ráno na ulici, když zelináři, pekaři a řezníci připravují své krámky pro zákazníky.

Jistě, výstup na Eiffelovu věž vynechat nemůžete. A je přitom jedno, v jakém období jste Paříž navštívili, několik set metrů dlouhou frontu si prostě budete muset vystát tak jako tak. Ale bude to jistě zážitek nad jiné, který určitě nezkazí ani hot dog za sedm eur coby nejlevnější jídlo v okolí.

Nic než romantika

Stejně tak byste měli alespoň jednou absolvovat plavbu po Seině. A když to bude v noci, v čase předvánočním, jistě se vám pohledy na rozzářenou Paříž z lodní paluby vryjí do paměti.

Pak se ale klidně vydejte jen tak do ulic starého města a zážitky vám samy budou skákat do cesty. Jistě neminete moderní Centre Pompidou-Beaubourg. V téhle supermoderní budově z roku 1977 je například muzeum moderního umění či ústav akustiky a hudby. Budova uprostřed staré zástavby působí přinejmenším zvláštně a nejinak tomu je i s nedalekou Stravinského fontánou. V bazénku najdete alegorie díla slavného skladatele – vidět můžete například sochu Ptáka Ohniváka. Navíc je zde řada důmyslných vodotrysků, které sochy propojují.

Při procházkách kolem Seiny nemůžete minout ani slavný Notre-Dame – nádherný obří chrám, jehož studium a prohlídka by vám mohly zabrat několik dlouhých hodin, možná i dní. Dokázal bych pokračovat do nekonečna, ale jak jsem zmínil na začátku, na tohle město neexistuje návod. Takže si kupte letenku a nechejte se vést samotnou Paříží, sama vám ukáže to nejlepší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít