Nevyužitá inspirace

19. ledna 2004, 00:00 - (zk)
19. ledna 2004, 00:00

ZAHRANIČNÍ ZKUŠENOSTI BÝVAJÍ ČASTO INSPIRUJÍCÍ A UŽITEČNÉ. NESMÍ SE OVŠEM PROPÁSNOUT. BOHUŽEL, V ČESKÉ KOTLINĚ SE TO OBČAS STÁVÁ. JEDEN PŘÍKLAD ZA VŠECHNY: ROZVOJ INFORMAČNÍCH KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ A KOMUNIKACE PODNIKATELSKÉ SFÉRY SE STÁTNÍ SPRÁVOU.

ZAHRANIČNÍ ZKUŠENOSTI BÝVAJÍ ČASTO INSPIRUJÍCÍ A UŽITEČNÉ. NESMÍ SE OVŠEM PROPÁSNOUT. BOHUŽEL, V ČESKÉ KOTLINĚ SE TO OBČAS STÁVÁ. JEDEN PŘÍKLAD ZA VŠECHNY: ROZVOJ INFORMAČNÍCH KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ A KOMUNIKACE PODNIKATELSKÉ SFÉRY SE STÁTNÍ SPRÁVOU.

Zhruba před třemi lety pobýval v rámci programu Business Support Programme (program byl financovaný z prostředků Phare) Ray Fernandéz, ředitel odboru informačních technologií Hospodářské komory regionu Gipuskoa ve španělském San Sebastianu. Mimo jiné zde hovořil s českými partnery i o španělském programu pro nové firmy, nazvaném „Jedna přepážka“. O co v tomto programu jde? Výzkum ukázal, že zhruba šedesát procent nově vzniklých firem zaniká. Mnohdy k tomu vedou i administrativní záležitosti (chyby při registraci, daňové registraci apod.). Podle projektu „Jedna přepážka“ nová firma, resp. nový podnikatel, navštíví jednu komorovou přepážku, u níž vyřídí díky informačním technologiím všechny potřebné náležitosti. Začínající podnikatel tak nemusí běhat po několika úřadech, zjišťovat jaké formuláře a doklady musí vyplnit a odevzdat. Vše se díky informačním technologiím vyřídí u komorové elektronické přepážky, z níž se jednotlivé dokumenty odešlou na příslušné úřady. Španělský stát projekt podporuje. Bylo by tak těžké a složité něco obdobného zřídit v České republice? Asi ano. Novým firmám by přitom odpadla nutnost ještě před zahájením podnikání zajistit si elektronický podpis - dokumenty přece odcházejí z autorizovaného místa, kde příslušný pracovník se začínajícím podnikatelem nejen vyplní správně všechny potřebné dokumenty, ale také je odešle (s certifikovaným elektronickým podpisem tohoto místa)! Nepochybně je to inspirace pro Českou republiku, české úředníky a pro českou podnikatelskou samosprávu. Vždyť už zde máme řadu míst, které se charakterizují jako organizace na podporu podnikání - regionální rozvojové agentury, CzechTrade a jeho kanceláře v krajích a některých bývalých okresech, nyní i Informační místa pro podnikatele zřizovaná Hospodářskou komorou. Ovšem k tomu, aby tato místa mohla vykonávat činnost po vzoru zmíněného španělského příkladu (byť různě modifikovaném), potřebují mít za partnera stát, který je „na stejné straně hřiště“. Kdyby fungovala jedna elektronická přepážka pro styk se všemi úřady, český úřední šiml by asi přišel o své potěšení dát občanům a podnikatelům jasně najevo, kdo je pánem situace. Nebo by se také mohlo ukázat, že úředníků je požehnaně. A to přece nemůže český úředník dopustit!

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít