Nevyužitá inspirace

19. ledna 2004, 00:00 - (zk)
19. ledna 2004, 00:00

ZAHRANIČNÍ ZKUŠENOSTI BÝVAJÍ ČASTO INSPIRUJÍCÍ A UŽITEČNÉ. NESMÍ SE OVŠEM PROPÁSNOUT. BOHUŽEL, V ČESKÉ KOTLINĚ SE TO OBČAS STÁVÁ. JEDEN PŘÍKLAD ZA VŠECHNY: ROZVOJ INFORMAČNÍCH KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ A KOMUNIKACE PODNIKATELSKÉ SFÉRY SE STÁTNÍ SPRÁVOU.

ZAHRANIČNÍ ZKUŠENOSTI BÝVAJÍ ČASTO INSPIRUJÍCÍ A UŽITEČNÉ. NESMÍ SE OVŠEM PROPÁSNOUT. BOHUŽEL, V ČESKÉ KOTLINĚ SE TO OBČAS STÁVÁ. JEDEN PŘÍKLAD ZA VŠECHNY: ROZVOJ INFORMAČNÍCH KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ A KOMUNIKACE PODNIKATELSKÉ SFÉRY SE STÁTNÍ SPRÁVOU.

Zhruba před třemi lety pobýval v rámci programu Business Support Programme (program byl financovaný z prostředků Phare) Ray Fernandéz, ředitel odboru informačních technologií Hospodářské komory regionu Gipuskoa ve španělském San Sebastianu. Mimo jiné zde hovořil s českými partnery i o španělském programu pro nové firmy, nazvaném „Jedna přepážka“. O co v tomto programu jde? Výzkum ukázal, že zhruba šedesát procent nově vzniklých firem zaniká. Mnohdy k tomu vedou i administrativní záležitosti (chyby při registraci, daňové registraci apod.). Podle projektu „Jedna přepážka“ nová firma, resp. nový podnikatel, navštíví jednu komorovou přepážku, u níž vyřídí díky informačním technologiím všechny potřebné náležitosti. Začínající podnikatel tak nemusí běhat po několika úřadech, zjišťovat jaké formuláře a doklady musí vyplnit a odevzdat. Vše se díky informačním technologiím vyřídí u komorové elektronické přepážky, z níž se jednotlivé dokumenty odešlou na příslušné úřady. Španělský stát projekt podporuje. Bylo by tak těžké a složité něco obdobného zřídit v České republice? Asi ano. Novým firmám by přitom odpadla nutnost ještě před zahájením podnikání zajistit si elektronický podpis - dokumenty přece odcházejí z autorizovaného místa, kde příslušný pracovník se začínajícím podnikatelem nejen vyplní správně všechny potřebné dokumenty, ale také je odešle (s certifikovaným elektronickým podpisem tohoto místa)! Nepochybně je to inspirace pro Českou republiku, české úředníky a pro českou podnikatelskou samosprávu. Vždyť už zde máme řadu míst, které se charakterizují jako organizace na podporu podnikání - regionální rozvojové agentury, CzechTrade a jeho kanceláře v krajích a některých bývalých okresech, nyní i Informační místa pro podnikatele zřizovaná Hospodářskou komorou. Ovšem k tomu, aby tato místa mohla vykonávat činnost po vzoru zmíněného španělského příkladu (byť různě modifikovaném), potřebují mít za partnera stát, který je „na stejné straně hřiště“. Kdyby fungovala jedna elektronická přepážka pro styk se všemi úřady, český úřední šiml by asi přišel o své potěšení dát občanům a podnikatelům jasně najevo, kdo je pánem situace. Nebo by se také mohlo ukázat, že úředníků je požehnaně. A to přece nemůže český úředník dopustit!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít