NEVIM

03. února 2003, 00:00 - admin
03. února 2003, 00:00

Odborníci z plynárenského průmyslu v posledních letech stále častěji hovoří o podzemních zásobnících plynu jako o významné součásti tohoto odvětví. Zatímco plynárníci vědí, že se pod tímto slovním spojením skrývá důmyslný komplex technologických staveb, laik si nejspíše představí plechovou nádrž zakopanou pod zem.

Společnost MND STAVOTRANS a.s. se významně podílela na výstavbě dvou špičkových podzemních zásobníků plynu (PZP) v České republice, a to v Dolních Bojanovicích a Uhřicích. U obou působila společnost v pozici generálního dodavatele.

Každý projekt zásobníku je budován z původního ložiska zemního plynu a lze ho rozdělit na dvě hlavní části: na podzemní - původní, částečně vytěžené ložisko ropy a zemního plynu - a nadzemní - technologie potřebná pro úpravu a přepravu skladovaného plynu. Podzemní část je tvořena skladovacími porézními horninami původně sycenými zemním plynem či ropou, nacházejícími se v případě zásobníků v Dolních Bojanovicích a Uhřicích v hloubkách 800 až 1800 metrů. Zatláčení plynu a jeho zpětná těžba je realizována vtlačně-odběrovými sondami, kde část fondu tvoří původní těžební sondy z období primární těžby a část fondu jsou nově vyhloubené sondy pro potřeby zásobníku. Všechny sondy jsou vybaveny speciálním vystrojením odpovídajícím požadavkům kladeným na vtlačně-odběrové sondy (plynotěsné stupačky s pakrem). Nové sondy jsou realizovány moderními metodami usměrněného vrtání tak, aby byly minimalizovány dopady této hornické činnosti na povrchu a současně i náklady na povrchovou technologii. Za účelem sledování hermetičnosti skladovacího objektu je vybudován monitorovací systém zásobníku zahrnující pozorovací sondy ve vodním zápolí ložiska a mělké monitorovací vrty. Nadzemní část je tvořena liniovými stavbami (plynovodní přípojky vedoucí k jednotlivým skupinám sond a tranzitní plynovod) a centrálním závodem, kde je vybudována technologie pro čištění a sušení plynu, separaci kapaliny a kompresorovna, dále pak budova s velínem, kde je instalován automatický řídicí systém zásobníku. Uvedené technologické celky dodává společnost MND STAVOTRANS. Řízení provozu podzemního zásobníku je zajištěno pomocí řídicího systému, který umožňuje monitoring, archivaci a třídění údajů o probíhajícím technologickém procesu vtláčení či těžby, monitoruje chod a výkon kompresorů, reguluje výkon jednotlivých sond a umožňuje sledování tlakových poměrů na ústí sond. Obsluha kontroluje v technologii jednotlivé provozní okruhy především z hlediska hermetičnosti a funkční spolehlivosti. Prvky řídicího systému zajišťují již od počátku provozu dostatečným způsobem především hledisko bezpečnosti. Podzemní zásobník je vybaven elektropožární signalizací (EPS), plyno-detekčním systémem (PDS) a požární nádrží vody s rozvodem požární vody k hydrantům.

Zásobník v Uhřicích postavila společnost MND STAVOTRANS na základě kontraktu uzavřeného mezi společnostmi Moravské naftové doly (MND) a Transgas a je provozován MND. Budování podzemního zásobníku plynu Uhřice probíhalo od 1. května 2000 do 1. dubna 2001 v souladu s harmonogramem výstavby. Rychlost realizace (11 měsíců) a kvalita provedených prací získala společnosti postavení významného a perspektivního dodavatele velkých komplexních investičních celků - technologických staveb. Komplexní zkoušky technologického zařízení byly zahájeny k 1. 3. 2001 tak, aby zásobník mohl být uveden do provozu 1. dubna 2001, v termínu stanoveném smlouvou o ukládání plynu. Uzavřený kontrakt zajišťuje akciové společnosti Transgas skladování v zásobníku po dobu deseti let smožností prodloužení. Technologie zásobníku Uhřice je stejného typu jako u zásobníku Dolní Bojanovice. Uskladňovací kapacita zásobníku je přibližně 180 milionů m3 a maximální denní výkon až 6 milionů m3. Technologické zařízení tohoto špičkového zásobníku umožňuje přecházet z režimu těžby do režimu vtláčení a naopak za rekordních 6 hodin. Vysoký denní výkon a flexibilita zásobníku umožňují jeho využití jako špičkového zdroje k vyrovnání bilance denní spotřeby. Vtláčení a těžba probíhá z a do VVTL plynovodu DN 700, PN 63, kterým je zásobník propojen s měřicí stanicí, na níž je plynovod napojen na rozvodnou síť. Druhý podzemní zásobník v Dolních Bojanovicích byl uveden do provozu v roce 1999. Tento zásobník na základě dlouhodobé smlouvy provozuje akciová společnost SPP Bohemia pro potřeby akciové společnosti Slovenský plynárenský priemysel. Společnost MND je zde technickým operátorem. Provozování podzemních zásobníků plynu je spolu s vyhledáváním a těžbou ropy a plynu nejdůležitější aktivitou zajištující rozvoj MND STAVOTRANS a MND v dalších letech. Kromě již fungujících zásobníků v Uhřicích a Dolních Bojanovicích připravuje MND nové studie, které zkoumají možnost využití dalších vytěžených ložisek pro skladování zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít