Nevěříme si a nepůjčujeme si

30. prosince 2008, 11:48 - Kateřina Menzelová
30. prosince 2008, 11:48

Pokles úrokových sazeb v nejbližší době rozhodně očekávat nelze

Žádné velké změny nečekejte. Určitě ne v nejbližší době. Takové signály vysílají poskytovatelé hypoték v Česku. Zájemci o úvěr na bydlení bláhově věřili, že rozhodnutím České národní banky o razantním snížení základních sazeb se dočkají také nižších splátek hypoték. Banky ale tvrdí, že krok ČNB se jich téměř nedotkne. Daleko více je totiž ovlivňuje situace na mezibankovním trhu. A ten v současně době označují jako zamrzlý.

V listopadu pokles Průměrný úrok nových hypoték, dle Hypoindexu, v listopadu loňského roku třetí měsíc po sobě klesl. Banky v průměru poskytovaly hypotéky za 5,63 procenta, zatímco ještě v srpnu to bylo za 5,82 procenta. Dle statistických údajů klesá průměrná částka poskytnuté hypotéky, která v listopadu činila 1,739 milionu korun. Splátka například milionové hypotéky na dvacet let s fixací na pět let vyšla v listopadu 2008 měsíčně na 6902 korun. Ještě v srpnu téhož roku to bylo o 92 korun více. Přes snížení úroků ale zájem o hypotéky klesá. Celkem banky v listopadu poskytly 4488 hypoték v celkovém objemu 7,8 miliardy korun. V říjnu to ale bylo 5200 úvěrů za 9,2 miliardy korun a před rokem dokonce 7094 hypoték za 12,4 miliardy korun.
Další výrazné posuny úroků směrem dolů v brzké době rozhodně očekávat nelze. Centrální banka podstatně snížila 17. prosince úrokové sazby o padesát základních bodů na 2,25 procenta. „Sazby vyhlašované ČNB nejsou jediným faktorem, který ovlivňuje tvorbu úrokových sazeb jednotlivých bank,“ tvrdí Pavla Hávová z Hypoteční banky. Pro poskytovatele hypoték je určující mezibankovní trh. Ten je ale prý v současné době zamrzlý kvůli finanční krizi a přetrvávající nedůvěře mezi bankami. „Předchozí snížení sazeb, o kterém ČNB rozhodla na začátku listopadu, se na trhu téměř neprojevilo,“ dodává Hávová.
Obecně platí, že čím nižší sazby jsou, tím snadněji si banky mohou mezi sebou půjčovat finance, mají-li jich nedostatek. Obyčejně kopírují základní úrokové sazby ČNB, případně jsou mírně vyšší. Dle ředitele Hypoteční banky Jana Sadila ale sazby na mezibankovním trhu přestaly odpovídat vývoji sazeb centrální banky. „Změna sazeb ČNB neznamená, že si banky začnou půjčovat. To na to nemá vliv. To je o důvěře mezi bankami a o likviditě. Situace je taková, že banky si nechtějí půjčovat na delší období,“ vysvětluje ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman. Úroky u hypoték podle bankéřů mohou začít klesat, až se začne měnit k lepšímu situace na světových finančních trzích. To se však nejspíš v první polovině roku 2009 nestane.

Opatrnost roste. Banky jsou kvůli nynější finanční krizi stále opatrnější. Obezřetněji posuzují, komu hypotéku udělí. Roli hraje také vyšší rizikovost půjček. Na mezibankovním trhu si proto přirážejí kvůli vývoji ve světě prémie za riziko. Úroky u hypotečních úvěrů navíc mohou táhnout vzhůru i zhoršující se výkon ekonomiky a s tím související obavy bank, že české domácnosti nebudou schopny hypotéky splácet. Lze tedy očekávat, že hypoteční banky promítnou do úroků také toto riziko. Šéf Hypoteční banky Sadil by proto považoval za úspěch, pokud by banky v roce 2009 na hypotékách půjčily stejnou sumu jako loni. Už v roce 2008 přitom podle jeho odhadů objem nových hypoték klesl na zhruba 120 miliard korun z 142 miliard rozpůjčovaných v roce 2007.
Jedinou výjimkou mezi bankami, která zareagovala na rozhodnutí ČNB snížit úroky, je Raiffeisenbank. Ta přislíbila, že u některých úvěrů s krátkodobou fixací klesnou sazby o půl procentního bodu. „Hypoteční banka v tuto chvíli neuvažuje o změně úrokové sazby svého základního produktu – hypotéky do 85 procent hodnoty nemovitosti,“ říká Hávová. U rizikovějších produktů již koncem prosince banka přistoupila k úpravě sazeb.

GRAFY
Průměrná výše hypotečního úvěru (v tisících korun)
Pramen: Hypoindex.cz

Fincentrum hypoindex Průměrné úrokové sazby nově poskytnutých hypotečních úvěrů
Pramen: Hypoindex.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít