Nevař kůzle v mléce jeho matky

27. srpna 2010, 02:00 - Petra Klíčová
27. srpna 2010, 02:00

Křesťanství je oproti ostatním náboženstvím k jídelníčkům svých oveček poměrně benevolentní. Poněkud komplikovanější to mají hinduisté i vyznavači islámu, kteří smí jíst pouze pravou rukou, levá je považována za nečistou. Buddhisté jsou zase vzhledem k pravidlu o neubližování jiným tvorům povětšinou vegetariáni. Asi nejsložitější pravidla má kuchyně židovská.

Autor: kosherfoodonline.cz

Označuje se termínem košer, což znamená vhodný či rituálně čistý, a vymezuje povolené a zakázané druhy potravin a způsoby jejich přípravy. Praktikující Židé smí vedle drůbeže a ryb se šupinami a ploutvemi konzumovat pouze maso přežvykujících sudokopytníků (tímto je vyřazeno vepřové), které je poraženo podle rituálních pravidel, takzvané šichty. Šichta se provádí speciálním nožem, jehož ostří musí být dokonale hladké a ostré (řezníci ostří kontrolují každých šest minut), a zvíře je podříznuto tak, aby rychle vykrvácelo a netrpělo bolestí ani stresem. Šichtu smí provádět pouze speciálně vyškolený řezník a praktikující Žid, zvaný šochet. Pokud usmrcení zvířete neproběhne přesně podle pravidel, je jeho maso označeno jako zdechlina a nesmí se jíst. Rovněž konzumace krve je striktně zakázána, maso musí být dokonale odkrveno.

JAK JEDL KRÁL ŠALAMOUN
Pokud chcete ochutnat nějakou specialitu židovské kuchyně, zajděte do nejstarší košer restaurace v České republice jménem King Solomon. V menu najdete výběr toho nejlepšího, co tradiční židovská kuchyně střední a východní Evropy nabízí. Třeba zlatý kuřecí vývar s macesovými knedlíčky a mandlemi, gefilte fish v octové želatině se strouhanou řepou, kachní stehno se zapečeným šouletem nebo jelení hřbet s latkes. Zvláštní pozornost věnuje restaurace kvalitě výchozích surovin, především masa. To je samozřejmě zpracováno podle pravidel košer kuchyně a rovněž vybíráno s mimořádnou pečlivostí. V nabídce tak najdete výtečné telecí, daňčí, jehněčí a mufloní z českých chovů.

V izraelských domácnostech mají více nádobí, v hotelích pak oddělené ledničky i kuchyně. Jedno z hlavních pravidel košer stravování totiž zakazuje mísení masitých a mléčných pokrmů, a dokonce jejich vaření ve stejných nádobách. Toust se šunkou a sýrem k snídani je nepřípustný, mezi konzumací masa a mléka musí uplynout podle nejmírnějších pravidel alespoň hodina, podle nejpřísnějších dokonce hodin šest.

I když se nám středoevropanům mohou některá pravidla košer kuchyně jevit jako zvláštní, vycházejí z empirických zkušeností s životem na poušti, a podobné principy proto najdeme i v kuchyni muslimské, kde se místo označení košer používá termín halal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít