Nevař kůzle v mléce jeho matky

27. srpna 2010, 02:00 - Petra Klíčová
27. srpna 2010, 02:00

Křesťanství je oproti ostatním náboženstvím k jídelníčkům svých oveček poměrně benevolentní. Poněkud komplikovanější to mají hinduisté i vyznavači islámu, kteří smí jíst pouze pravou rukou, levá je považována za nečistou. Buddhisté jsou zase vzhledem k pravidlu o neubližování jiným tvorům povětšinou vegetariáni. Asi nejsložitější pravidla má kuchyně židovská.

Autor: kosherfoodonline.cz

Označuje se termínem košer, což znamená vhodný či rituálně čistý, a vymezuje povolené a zakázané druhy potravin a způsoby jejich přípravy. Praktikující Židé smí vedle drůbeže a ryb se šupinami a ploutvemi konzumovat pouze maso přežvykujících sudokopytníků (tímto je vyřazeno vepřové), které je poraženo podle rituálních pravidel, takzvané šichty. Šichta se provádí speciálním nožem, jehož ostří musí být dokonale hladké a ostré (řezníci ostří kontrolují každých šest minut), a zvíře je podříznuto tak, aby rychle vykrvácelo a netrpělo bolestí ani stresem. Šichtu smí provádět pouze speciálně vyškolený řezník a praktikující Žid, zvaný šochet. Pokud usmrcení zvířete neproběhne přesně podle pravidel, je jeho maso označeno jako zdechlina a nesmí se jíst. Rovněž konzumace krve je striktně zakázána, maso musí být dokonale odkrveno.

JAK JEDL KRÁL ŠALAMOUN
Pokud chcete ochutnat nějakou specialitu židovské kuchyně, zajděte do nejstarší košer restaurace v České republice jménem King Solomon. V menu najdete výběr toho nejlepšího, co tradiční židovská kuchyně střední a východní Evropy nabízí. Třeba zlatý kuřecí vývar s macesovými knedlíčky a mandlemi, gefilte fish v octové želatině se strouhanou řepou, kachní stehno se zapečeným šouletem nebo jelení hřbet s latkes. Zvláštní pozornost věnuje restaurace kvalitě výchozích surovin, především masa. To je samozřejmě zpracováno podle pravidel košer kuchyně a rovněž vybíráno s mimořádnou pečlivostí. V nabídce tak najdete výtečné telecí, daňčí, jehněčí a mufloní z českých chovů.

V izraelských domácnostech mají více nádobí, v hotelích pak oddělené ledničky i kuchyně. Jedno z hlavních pravidel košer stravování totiž zakazuje mísení masitých a mléčných pokrmů, a dokonce jejich vaření ve stejných nádobách. Toust se šunkou a sýrem k snídani je nepřípustný, mezi konzumací masa a mléka musí uplynout podle nejmírnějších pravidel alespoň hodina, podle nejpřísnějších dokonce hodin šest.

I když se nám středoevropanům mohou některá pravidla košer kuchyně jevit jako zvláštní, vycházejí z empirických zkušeností s životem na poušti, a podobné principy proto najdeme i v kuchyni muslimské, kde se místo označení košer používá termín halal.

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče