Neumíme využít nabídku peněz z fondů Evropské unie,

02. června 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
02. června 2003, 00:00

tvrdí poslankyně Kateřina Konečná po návštěvě Evropského parlamentuPozorovatelé z deseti kandidátských zemí v květnu poprvé navštívili Evropský parlament. Z České republiky přijeli místo očekávaných sedmnácti jen čtyři zástupci. Mezi nimi i poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

tvrdí poslankyně Kateřina Konečná po návštěvě Evropského parlamentu

Pozorovatelé z deseti kandidátských zemí v květnu poprvé navštívili Evropský parlament. Z České republiky přijeli místo očekávaných sedmnácti jen čtyři zástupci. Mezi nimi i poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

*Jak se liší práce v Evropském a českém parlamentu?

Liší se jak mechanizmem jednání, tak problematikou. Rozdíl je například v tom, že v Evropském parlamentu má každý vymezen čas pro svůj příspěvek. Řečníci se tudíž více obměňují a nemůže se stát, že by někdo hovořil třeba hodinu v kuse, a tím zatěžoval průběh schůze - jen tak lze projednávat velký objem materiálů v přijatelném čase.

* Jsou v Evropském parlamentu, kde se nacházejí lidé z různých zemí, potíže se zvládáním organizace?

V ůbec ne. Byť je to tak obrovské monstrum, všude se lze setkat s ochotou, profesionálním přístupem a bravurně zvládnutou organizací.

* Jaká práva mají pozorovatelé?

Kromě možnosti hlasování máme naprosto stejná práva jako reální poslanci. Zúčastňujeme se výborů, frakcí, plenárních zasedání. Všude můžeme vystupovat.

* Kterého výboru jste členkou?

Jsem ve výboru pro sociální politiku a zaměstnanost, kam se chystám začátkem tohoto měsíce. Zatím jsem byla pouze na levicové frakci a plenárním zasedání. Měla jsem už ale možnost prostudovat si materiály výboru a zjistit tak, že Evropský parlament se na základě toho, co bylo v minulosti, koncepčně snaží řešit věci do budoucna, byť ve spoustě případů může pouze doporučovat.

* Hledá výbor pro zaměstnanost řešení nezaměstnanosti v konkrétních zemích?

Ano. V celé Evropské unii je nezaměstnanost dost vysoká a každým rokem dále roste. Diskutují se proto opatření, přijímané různými státy. Třeba Francie snižuje pracovní dobu a jiná členská země ji naopak prodlužuje. Evropská unie se snaží vzít ponaučení z toho, jak která země boj s nezaměstnaností zvládá a jaký systém by byl pro tu kterou zemi nejúčinnější.

* Jakou pozici má v Evropském parlamentu naše republika?

Evropský parlament je velmi vstřícný ke všem kandidátským zemím. Mrzí mě problémy se zajištěním účasti celé delegace pozorovatelů České republiky. Chyba rozhodně není na straně opozice, naopak jsme se snažili hledat konstruktivní přístup i formou tzv. nešťastného párování. Nehledě na to měli někteří poslanci vládních stran zakázáno do Evropského parlamentu odjet. Vláda, která prosazuje vstup do EU, by měla prosazovat také to, aby poznala práci Evropského parlamentu. Dost složitě se nám vysvětlovalo, proč jsme na plenárním zasedání byli pouze čtyři, když nás tam mělo být sedmnáct. Každý sice chápe, že máme národní parlament, ale ten mají jinde také - a dohodnout se dokázali.

* Je to ponaučení pro příště?

Za celou Českou republiku v to doufám.

* Komunistická strana nedoporučila svým členům a příznivcům podpořit vstup České republiky do EU v roce 2004. Proč?

KSČM je pro integraci Česka do Evropy. V ýhrady však máme k vyjednaným podmínkám ze strany vlády. Osobně mi velmi vadí, že nemáme připraveny úředníky pro to, abychom v Evropském parlamentu mohli něco reálně dokázat. Ti se měli připravovat již tak pět let dopředu. Když o tom mluvím s kompetentními ministry, říkají, že to není jejich problém - já mám za to, že je. Už nyní jsme například mohli čerpat peníze z fondů EU, ale nevyužili jsme toho v takové míře, v jaké byla možnost, protože jsme to prostě neuměli. Chtěla bych, aby Česká republika vstupovala do Unie s tím, že to umět bude.

* Jak hodnotíte vládní kampaň ke vstupu do EU?

Nejedná se o kampaň informační, ale propagační. V elmi mě zajímá, jak dopadne její konečné financování. Své výhrady říkám téměř při každé schůzi sněmovny formou interpelací ministru zahraničí. Dosud nikdo občanům neřekl, jak třeba budou sociálně zajištěni, když by chtěli do některé ze zemí EU odejít. Naproti tomu je stále omíláno, zda budou muset mít zvířata hračky v kotcích. To mi připadá směšné.

* Podpoříte vy osobně teď v referendu vstup ČR do EU?

Přes obrovský přísun informací a dojmy ze zasedání Evropského parlamentu jsem v tomto ohledu hodně nerozhodná. KSČM jako strana dala podmíněné ne, což ji nezbavuje odpovědnosti připravit se na to, že naši občané se svobodně rozhodnou říci ano. Nerada bych, aby došlo k situaci, že bychom se odmítavě postavili i k volbám do Evropského parlamentu. Naším nynějším prvotním cílem je poznat tamní strukturu, mechanizmy jednání a navázání bezprostředních kontaktů s partnery ve sjednocené levici Evropského parlamentu.

„Dost složitě se nám vysvětlovalo, proč jsme na plenárním zasedání byli pouze čtyři, když nás tam mělo být sedmnáct,“ říká Kateřina Konečná.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít