Neumíme využít nabídku peněz z fondů Evropské unie,

02. června 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
02. června 2003, 00:00

tvrdí poslankyně Kateřina Konečná po návštěvě Evropského parlamentuPozorovatelé z deseti kandidátských zemí v květnu poprvé navštívili Evropský parlament. Z České republiky přijeli místo očekávaných sedmnácti jen čtyři zástupci. Mezi nimi i poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

tvrdí poslankyně Kateřina Konečná po návštěvě Evropského parlamentu

Pozorovatelé z deseti kandidátských zemí v květnu poprvé navštívili Evropský parlament. Z České republiky přijeli místo očekávaných sedmnácti jen čtyři zástupci. Mezi nimi i poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

*Jak se liší práce v Evropském a českém parlamentu?

Liší se jak mechanizmem jednání, tak problematikou. Rozdíl je například v tom, že v Evropském parlamentu má každý vymezen čas pro svůj příspěvek. Řečníci se tudíž více obměňují a nemůže se stát, že by někdo hovořil třeba hodinu v kuse, a tím zatěžoval průběh schůze - jen tak lze projednávat velký objem materiálů v přijatelném čase.

* Jsou v Evropském parlamentu, kde se nacházejí lidé z různých zemí, potíže se zvládáním organizace?

V ůbec ne. Byť je to tak obrovské monstrum, všude se lze setkat s ochotou, profesionálním přístupem a bravurně zvládnutou organizací.

* Jaká práva mají pozorovatelé?

Kromě možnosti hlasování máme naprosto stejná práva jako reální poslanci. Zúčastňujeme se výborů, frakcí, plenárních zasedání. Všude můžeme vystupovat.

* Kterého výboru jste členkou?

Jsem ve výboru pro sociální politiku a zaměstnanost, kam se chystám začátkem tohoto měsíce. Zatím jsem byla pouze na levicové frakci a plenárním zasedání. Měla jsem už ale možnost prostudovat si materiály výboru a zjistit tak, že Evropský parlament se na základě toho, co bylo v minulosti, koncepčně snaží řešit věci do budoucna, byť ve spoustě případů může pouze doporučovat.

* Hledá výbor pro zaměstnanost řešení nezaměstnanosti v konkrétních zemích?

Ano. V celé Evropské unii je nezaměstnanost dost vysoká a každým rokem dále roste. Diskutují se proto opatření, přijímané různými státy. Třeba Francie snižuje pracovní dobu a jiná členská země ji naopak prodlužuje. Evropská unie se snaží vzít ponaučení z toho, jak která země boj s nezaměstnaností zvládá a jaký systém by byl pro tu kterou zemi nejúčinnější.

* Jakou pozici má v Evropském parlamentu naše republika?

Evropský parlament je velmi vstřícný ke všem kandidátským zemím. Mrzí mě problémy se zajištěním účasti celé delegace pozorovatelů České republiky. Chyba rozhodně není na straně opozice, naopak jsme se snažili hledat konstruktivní přístup i formou tzv. nešťastného párování. Nehledě na to měli někteří poslanci vládních stran zakázáno do Evropského parlamentu odjet. Vláda, která prosazuje vstup do EU, by měla prosazovat také to, aby poznala práci Evropského parlamentu. Dost složitě se nám vysvětlovalo, proč jsme na plenárním zasedání byli pouze čtyři, když nás tam mělo být sedmnáct. Každý sice chápe, že máme národní parlament, ale ten mají jinde také - a dohodnout se dokázali.

* Je to ponaučení pro příště?

Za celou Českou republiku v to doufám.

* Komunistická strana nedoporučila svým členům a příznivcům podpořit vstup České republiky do EU v roce 2004. Proč?

KSČM je pro integraci Česka do Evropy. V ýhrady však máme k vyjednaným podmínkám ze strany vlády. Osobně mi velmi vadí, že nemáme připraveny úředníky pro to, abychom v Evropském parlamentu mohli něco reálně dokázat. Ti se měli připravovat již tak pět let dopředu. Když o tom mluvím s kompetentními ministry, říkají, že to není jejich problém - já mám za to, že je. Už nyní jsme například mohli čerpat peníze z fondů EU, ale nevyužili jsme toho v takové míře, v jaké byla možnost, protože jsme to prostě neuměli. Chtěla bych, aby Česká republika vstupovala do Unie s tím, že to umět bude.

* Jak hodnotíte vládní kampaň ke vstupu do EU?

Nejedná se o kampaň informační, ale propagační. V elmi mě zajímá, jak dopadne její konečné financování. Své výhrady říkám téměř při každé schůzi sněmovny formou interpelací ministru zahraničí. Dosud nikdo občanům neřekl, jak třeba budou sociálně zajištěni, když by chtěli do některé ze zemí EU odejít. Naproti tomu je stále omíláno, zda budou muset mít zvířata hračky v kotcích. To mi připadá směšné.

* Podpoříte vy osobně teď v referendu vstup ČR do EU?

Přes obrovský přísun informací a dojmy ze zasedání Evropského parlamentu jsem v tomto ohledu hodně nerozhodná. KSČM jako strana dala podmíněné ne, což ji nezbavuje odpovědnosti připravit se na to, že naši občané se svobodně rozhodnou říci ano. Nerada bych, aby došlo k situaci, že bychom se odmítavě postavili i k volbám do Evropského parlamentu. Naším nynějším prvotním cílem je poznat tamní strukturu, mechanizmy jednání a navázání bezprostředních kontaktů s partnery ve sjednocené levici Evropského parlamentu.

„Dost složitě se nám vysvětlovalo, proč jsme na plenárním zasedání byli pouze čtyři, když nás tam mělo být sedmnáct,“ říká Kateřina Konečná.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít