Neumíme využít nabídku peněz z fondů Evropské unie,

02. června 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
02. června 2003, 00:00

tvrdí poslankyně Kateřina Konečná po návštěvě Evropského parlamentuPozorovatelé z deseti kandidátských zemí v květnu poprvé navštívili Evropský parlament. Z České republiky přijeli místo očekávaných sedmnácti jen čtyři zástupci. Mezi nimi i poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

tvrdí poslankyně Kateřina Konečná po návštěvě Evropského parlamentu

Pozorovatelé z deseti kandidátských zemí v květnu poprvé navštívili Evropský parlament. Z České republiky přijeli místo očekávaných sedmnácti jen čtyři zástupci. Mezi nimi i poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

*Jak se liší práce v Evropském a českém parlamentu?

Liší se jak mechanizmem jednání, tak problematikou. Rozdíl je například v tom, že v Evropském parlamentu má každý vymezen čas pro svůj příspěvek. Řečníci se tudíž více obměňují a nemůže se stát, že by někdo hovořil třeba hodinu v kuse, a tím zatěžoval průběh schůze - jen tak lze projednávat velký objem materiálů v přijatelném čase.

* Jsou v Evropském parlamentu, kde se nacházejí lidé z různých zemí, potíže se zvládáním organizace?

V ůbec ne. Byť je to tak obrovské monstrum, všude se lze setkat s ochotou, profesionálním přístupem a bravurně zvládnutou organizací.

* Jaká práva mají pozorovatelé?

Kromě možnosti hlasování máme naprosto stejná práva jako reální poslanci. Zúčastňujeme se výborů, frakcí, plenárních zasedání. Všude můžeme vystupovat.

* Kterého výboru jste členkou?

Jsem ve výboru pro sociální politiku a zaměstnanost, kam se chystám začátkem tohoto měsíce. Zatím jsem byla pouze na levicové frakci a plenárním zasedání. Měla jsem už ale možnost prostudovat si materiály výboru a zjistit tak, že Evropský parlament se na základě toho, co bylo v minulosti, koncepčně snaží řešit věci do budoucna, byť ve spoustě případů může pouze doporučovat.

* Hledá výbor pro zaměstnanost řešení nezaměstnanosti v konkrétních zemích?

Ano. V celé Evropské unii je nezaměstnanost dost vysoká a každým rokem dále roste. Diskutují se proto opatření, přijímané různými státy. Třeba Francie snižuje pracovní dobu a jiná členská země ji naopak prodlužuje. Evropská unie se snaží vzít ponaučení z toho, jak která země boj s nezaměstnaností zvládá a jaký systém by byl pro tu kterou zemi nejúčinnější.

* Jakou pozici má v Evropském parlamentu naše republika?

Evropský parlament je velmi vstřícný ke všem kandidátským zemím. Mrzí mě problémy se zajištěním účasti celé delegace pozorovatelů České republiky. Chyba rozhodně není na straně opozice, naopak jsme se snažili hledat konstruktivní přístup i formou tzv. nešťastného párování. Nehledě na to měli někteří poslanci vládních stran zakázáno do Evropského parlamentu odjet. Vláda, která prosazuje vstup do EU, by měla prosazovat také to, aby poznala práci Evropského parlamentu. Dost složitě se nám vysvětlovalo, proč jsme na plenárním zasedání byli pouze čtyři, když nás tam mělo být sedmnáct. Každý sice chápe, že máme národní parlament, ale ten mají jinde také - a dohodnout se dokázali.

* Je to ponaučení pro příště?

Za celou Českou republiku v to doufám.

* Komunistická strana nedoporučila svým členům a příznivcům podpořit vstup České republiky do EU v roce 2004. Proč?

KSČM je pro integraci Česka do Evropy. V ýhrady však máme k vyjednaným podmínkám ze strany vlády. Osobně mi velmi vadí, že nemáme připraveny úředníky pro to, abychom v Evropském parlamentu mohli něco reálně dokázat. Ti se měli připravovat již tak pět let dopředu. Když o tom mluvím s kompetentními ministry, říkají, že to není jejich problém - já mám za to, že je. Už nyní jsme například mohli čerpat peníze z fondů EU, ale nevyužili jsme toho v takové míře, v jaké byla možnost, protože jsme to prostě neuměli. Chtěla bych, aby Česká republika vstupovala do Unie s tím, že to umět bude.

* Jak hodnotíte vládní kampaň ke vstupu do EU?

Nejedná se o kampaň informační, ale propagační. V elmi mě zajímá, jak dopadne její konečné financování. Své výhrady říkám téměř při každé schůzi sněmovny formou interpelací ministru zahraničí. Dosud nikdo občanům neřekl, jak třeba budou sociálně zajištěni, když by chtěli do některé ze zemí EU odejít. Naproti tomu je stále omíláno, zda budou muset mít zvířata hračky v kotcích. To mi připadá směšné.

* Podpoříte vy osobně teď v referendu vstup ČR do EU?

Přes obrovský přísun informací a dojmy ze zasedání Evropského parlamentu jsem v tomto ohledu hodně nerozhodná. KSČM jako strana dala podmíněné ne, což ji nezbavuje odpovědnosti připravit se na to, že naši občané se svobodně rozhodnou říci ano. Nerada bych, aby došlo k situaci, že bychom se odmítavě postavili i k volbám do Evropského parlamentu. Naším nynějším prvotním cílem je poznat tamní strukturu, mechanizmy jednání a navázání bezprostředních kontaktů s partnery ve sjednocené levici Evropského parlamentu.

„Dost složitě se nám vysvětlovalo, proč jsme na plenárním zasedání byli pouze čtyři, když nás tam mělo být sedmnáct,“ říká Kateřina Konečná.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít