Netřeba podléhat skepsi

22. května 2009, 15:24 - Petr Zahradník
22. května 2009, 15:24

Euro nepředstavuje jen pragmaticky ekonomický projekt, ale i symbolický a politický počin

[Společný titulek]
Na hodnocení je brzy [perex]
Přinášíme další reakce na článek viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla a jeho poradce Michala Skořepy (EURO 19/2009), podle nichž bylo přijetí společné evropské měny spíše zklamáním. Ve svých argumentacích vycházeli ze srovnání hospodářského růstu v zemích, jež euro zavedly, a v ostatních členských státech EU, jež zůstaly mimo eurozónu. S článkem polemizují v následujících řádcích vedoucí Kanceláře pro EU České spořitelny Petr Zahradník a partner společnosti Boston Venture Central Europe Miroslav Zámečník, člen Národní ekonomické rady vlády.

Ekonomický smysl existence společné evropské měny byl a je zdůvodňován potenciálními přínosy pro jednotlivé členy eurozóny i pro eurozónu jako celek v oblasti dlouhodobého růstu a stability. Vychází z poměrně zřejmého přesvědčení, že pokud má jednotný vnitřní trh v rámci EU – tedy volnost pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu – fungovat příkladně a mezi jednotlivými zeměmi nebudou žádné podstatné překážky pro tyto toky, stává se v podmínkách geograficky poměrně malé a na jednotlivé státní útvary značně fragmentované Evropy existence jednotlivých národních měn zbytnou překážkou. Navíc existence těchto národních měn byla v případě některých spojována s jevem takzvaných soutěžních devalvací i spekulativních útoků, které v otevírajícím se prostředí evropské ekonomiky zvyšovaly nejistotu a vytvářely potřebu provádění činností, jež přímo k dlouhodobé ekonomické prosperitě a stabilitě nikterak nepřispívaly. Výše transakčních nákladů spojených s existencí značného množství národních měn fungujících v podmínkách vzájemně provázaných a na sebe navazujících ekonomických transakcí bývá v podmínkách EU vyčíslována až na tři procenta unijního HDP ročně. Nemluvě o ryze praktických aspektech jednotnosti měnového prostředí, nabízející odpovídající „uživatelský komfort“ pro miliony soukromých osob i podnikatelů často se pohybujících napříč Evropou.

Fiskální stabilizátor Samozřejmě je korektní dodat, že jednotný vnitřní trh zdaleka dosud nefunguje příkladně a již vůbec ne dokonale. Přitom nejen existence zjevných regulativních překážek především v oblasti volného pohybu služeb či praktické nevyužívání již otevřeného prostoru (kdy na trzích práce v EU v průměru působí pouze necelá tři procenta pracovníků z jiných členských zemí) by mohly sloužit jako podstatný argument podkopávající smysl existence společné měny v evropském kontextu.
Na druhé straně deset let v existenci jakékoliv měny, která má ambice stát se přirozeně důvěryhodnou a všeobecně akceptovanou v mezinárodním měřítku, je pouhou počáteční epizodou, jejíž hlavní efekty by se měly prosadit v dalším běhu událostí. Lze se navíc domnívat, že na poli důvěryhodnosti učinilo euro za ono své první desetiletí možná více než dost, když se stalo – dnes již zcela přirozeně vnímanou – jednou ze dvou světových měn sloužící jak k vypořádání podnikatelských a obchodních transakcí v mnoha zemích světa daleko přesahujících EU, ale i k denominaci a ocenění strategicky významných surovin či aktiv.
Pro vstup do eurozóny byla vybrána již v období na přelomu 80. a 90. let vstupní kriteria, jež přes všechnu oprávněnou kritiku jejich vymezení slouží dodnes v zásadě v neměnné podobě jako dlouhodoběji plněná kvalifikační podmínka pro vlastní vstup do eurozóny. Kritéria mají zajistit, aby do této množiny zemí nevstoupila nedostatečně připravená ekonomika, která v eurozóně bude hrát roli „černého pasažéra“, jenž se „veze“ na úkor ostatních. Kvalifikační předpoklady jsou založeny dominantně na nominálních ekonomických veličinách, které mohou představovat významně stabilizační nástroje a nástroje posílení fiskální disciplíny v řadě národních ekonomik. Role fiskálního stabilizátora může navíc vyniknout i nyní, v době ekonomické krize, jako přirozená překážka pro nejrůznější pokusy aktivizovat ekonomiku pomocí fiskálních stimulů.

Pronikavý úspěch V neposlední řadě euro nepředstavuje toliko pragmaticky ekonomický projekt, ale i symbolický a politický počin deklarující míru a hloubku integrace, jíž Evropa za více než padesát minulých let dosáhla; z pohledu člena EU pak představuje i jistou členskou povinnost, kterou se různé země (dokonce i s velmi různými ekonomickými předpoklady) rozhodly rozdílným způsobem naplňovat.
Článek autorů Hampla a Skořepy nabízí seriózní a autentický výčet efektů – nákladů a přínosů, nicméně z jejich interpretace je cítit, že zastávají až příliš obezřetný, snad i odmítavě-skeptický postoj k celému projektu. Na vybraných datech se snaží dokázat, že příspěvku k dlouhodobému ekonomickému růstu nebylo po dobu existence eura přesvědčivě dosaženo. Dodejme snad jen, že tento příspěvek bude serióznější vyhodnotit až v rámci podstatně delšího časového období, až i systémové předpoklady pro tento počin budou „vyladěnější“. Na straně druhé, euro se za oněch deset let stalo natolik samozřejmou součástí našeho měnového a finančního systému, s důvěrou přijímanou a využívanou jeho uživateli v Evropě i mimo ni, že právě to může být považováno za dosud pronikavý úspěch i odůvodnění jeho budoucí existence.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít