Net po elektricku

01. října 2007, 17:54 - Karel Zaoral
01. října 2007, 17:54

Zajímavé řešení pro vytvoření domácí sítě

O možnosti přenášet datové signály po elektrickém vedení se v minulosti dlouze diskutovalo. Probíraly se hlavně aspekty připojení domácností na dálku k nějakému poskytovateli služeb, jenže z mnoha různých důvodů, vyplývajících zejména z úrovně kvality zpracování elektrické rozvodné sítě, se tento koncept příliš neujal. Pak nastala pauza. Dnes už ale praktické využití elektrické sítě možné je. Protože máme stále více počítačů a nejrůznějších věcí k nim připojitelných, například IP telefony a podobně, naskýtá se možnost zbavit se dodatečně instalovaných drátů jednou provždy. Samozřejmě, v případě novostaveb lze datové rozvody navrhnout a zavést stejně jako elektrické. Vedení firem ovšem dá ve starších budovách přednost natažení datové sítě prostřednictvím speciálních plastových kanálků podél zdí, protože použít k rozvodu firemní sítě elektrické zásuvky by bylo obzvláště dnes, v době zabezpečovací paranoie, poněkud nerozvážné. Jiná situace ale nastává v domácnosti, která především vzhledem ke konstrukci domu nebo bytu nemůže použít bezdrátové šíření signálu.
D-Link DHP 301 tento problém řeší. Zařízení se naprosto intuitivně instaluje. Software provede uživatele klikací sekvencí a pak už jen stačí adaptéry strčit do zásuvky, připojit k nim dva počítače, počítač a telefon, počítač a herní konzolu nebo libovolnou jinou kombinaci, která oboustranně podporuje Ethernet. Hned lze sdílet data, připojit se na internet, v podstatě dělat cokoliv, co je běžné v klasické, speciálním drátem natažené síti.
Maximální datový tok, kterým zařízení mohou komunikovat, je 200 megabitů za vteřinu. Pro někoho možná nic neříkající číslo znamená, že produkt snese herní nároky hned několika dětí naráz, bez problému může přenášet video, dokonce různá videa z jednoho serveru na různé počítače nebo s ním lze rychle sdílet i objemné soubory.
Omezení jsou daná pouze kvalitou zpracování elektrické rozvodné sítě v předmětném domě. Zařízení nemá rádo vysavače, jejichž komutátorové motory mají tendence silně jiskřit. Zapnutí vysavače zcela umrtvilo jakoukoliv síťovou komunikaci v pěti případech z pěti pokusů. Příjemné je, že se s rostoucí vzdáleností příliš nezpomaluje rychlost linky mezi propojenými počítači. Nevadí zdi, které u starších a robustnějších domů spolehlivě odstíní Wi-Fi, nejdelší vzdálenost, na kterou jsem ověřil stabilní spojení, byla zhruba sedmdesát metrů. To je zároveň největší slabina systému. Na tuto vzdálenost s určitou tolerancí vzhledem ke kvalitě rozvodné sítě totiž může kdokoliv naslouchat přenášeným datům. Na druhé straně ovšem pouze naslouchat. Dešifrování obsahu už je jiná kapitola. Existují i levnější a pomalejší alternativy, ovšem rychlost adaptérů D-Linku je výhodná. To, co zpočátku začíná jako přání mít internetovou přípojku v každé místnosti bytu nebo domu, se totiž často rychle změní v návyk. Mít k dispozici všechna data z domácího mediaserveru kdekoliv a bez tahání kabelů nebo bez nestabilního bezdrátového spojení je totiž nakažlivě milé. Časem se majitelé možná nevyhnou adaptéru ani v koupelně. Sledovat filmy nebo živou televizi z vany plné horké vody je přece příjemné. Alespoň do té doby, než někdo nepřející zapne mixér.
Cena čtyři tisíce korun za dva adaptéry je docela vysoká, ovšem nabízený užitek v podobě počítačové sítě ve všech zásuvkách také stojí za úvahu.

Klady
originalita
rychlost
dosah spojení

Zápory
vyšší cena
náchylnost k rušení

Tabulka
D-Link DSP 301
Standard: IEEE 802.3 Ethernet/ 802.3u Fast Ethernet Rozhraní: Elektrická zástrčka se třemi kontakty
Konektor: RJ-45
Modulace přenosu dat: OFDM symbolová modulace
Frekvenční pásmo: 2 až 32 MHz
Rychlost přenosu dat: 200Mb/s (fyzická rychlost) Zabezpečení: Kombinované DES/3DES šifrování dat, uživatelem nastavitelný šifrovací klíč Net ID)
Minimální systémové požadavky: PC s 233MHz procesorem
64 MB paměti
Windows XP SP2 nebo 2000 SP4
Rozměry: 101 x 71 x 37 mm
Hmotnost: 172 gramů
Cena: 4200 Kč s DPH

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít