Nestavíme, nejsou lidi

06. srpna 2007, 00:00 - PETR BÝM
06. srpna 2007, 00:00

STAVEBNÍCI:Růst stavebnictví se začíná zpomalovat. Stojí za tím mimo jiné nedostatek základních vstupů: Chybějí kvalitní pracovníci a stejně tak cihly, ocelové nosníky či izolační hmoty. V květnu se objem stavebních prací ve stálých cenách meziročně zvýšil jen o 1,4 procenta.

STAVEBNÍCI:

Růst stavebnictví se začíná zpomalovat. Stojí za tím mimo jiné nedostatek základních vstupů: Chybějí kvalitní pracovníci a stejně tak cihly, ocelové nosníky či izolační hmoty.

V květnu se objem stavebních prací ve stálých cenách meziročně zvýšil jen o 1,4 procenta. Oproti přírůstkům v předchozích měsících to představuje výrazné zpomalení. Za zmínku také stojí vývoj v oblasti stavebních povolení, která umožňují předpovídat další vývoj oboru. V květnu investoři získali zhruba 10 tisíc stavebních povolení, jejichž orientační hodnota činila 25,6 miliardy korun. To je ovšem takřka o 50 procent méně než v květnu předchozího roku.

Odborníci tento pokles vysvětlují vysokou statistickou základnou roku 2006. Loni se totiž povolovala řada nákladných staveb (modernizace v energetických odvětvích, stavba dálnic). Na nepříznivém vývoji se však možná odráží i současná personálněmateriální krize českého stavebnictví. Stavební firmy neochotně přiznávají, že ve stále větší míře nemají s kým a také s čím stavět. Chybějí kvalitní pracovníci a stejně tak cihly, ocelové nosníky či izolační hmoty.

ČESKÝ ZEDNÍK COBY EMIGRANT?

„V minulosti patřila kvalifikovaná pracovní síla mezi nejsilnější stránky českého stavebnictví,“ tvrdí Jaroslav Jech ze společnosti Wadia. Podle něj i dalších stavařů se ale dnes obor neobejde bez zahraničních pracovních sil. „Čeští kvalifikovaní pracovníci odcházejí do zahraničí, například do Irska či Velké Británie, ovšem slovenští zedníci, kteří nastoupili na jejich místo, také odcházejí, a to domů. Slovensko společně s Ukrajinou zažívá výrazný stavební růst,“ ilustruje personální poměry v oboru Jech. Dodává, že stavební dělníci z Bulharska či Rumunska mají obvykle nedostatečnou kvalifikaci: „Někteří zahraniční pracovníci požadovanou kvalitu stavebních prací nikdy ani neviděli, natož aby ji dokázali sami vytvořit.“ Mnohé profese jsou proto v současné době vysloveně nedostatkové. „Některé činnosti, zejména ty odbornější, musíme plánovat se značným předstihem, jindy naopak s mírným zpožděním,“ konstatuje Radek Polák z developerské společnosti Sekyra Group.

Jaroslav Novotný z firmy RAK v této souvislosti upozorňuje na další důsledek tohoto stavu: „Pokud se jedná o řemeslníky skutečně schopné, firmy si je přetahují a zaměstnanci toho využívají k tlaku na růst mezd.“

Za alarmující považuje poměry na pracovním trhu František Polák z Metrostavu: „Pracovní síly limitují výkony stavebnictví rozhodně více než dnes tak často zmiňované nedostatky v materiálovém zásobování.“ Podle něj mají stavební podniky problémy jak s profesemi dělnickými, tak techniky na úrovni středoškolského i vysokoškolského vzdělání.

Také Polák upozorňuje na ošidnost východoevropské „zásobárny“ řemeslníků: „Tyto pracovníky čím dál tím více absorbuje Rusko, takže bude třeba hledat v jiných zemích.“ Ryze domácím problémem přitom je v této oblasti neutěšený stav učňovského školství, které stojí před faktickým zánikem. Metrostav má ovšem i přinejmenším částečný lék na současné potíže. „Se studenty středních i vysokých škol komunikujeme už v průběhu jejich studií. Řada vysokoškoláků se u nás od třetího ročníku zapracovává na pozici asistenta stavbyvedoucího. A pro dělnické profese připravujeme motivační programy,“ říká Polák.

VYPRODÁNO!

Výrobci a distributoři stavebních materiálů dnes ve stále větším počtu upozorňují na narůstající problém: jejich kapacity současnou poptávku nestačí pokrýt. Na trhu se přitom nedostává jak cihel či stavební oceli, tak speciálních materiálů, jako je třeba minerální vata. Například producent zdicích materiálů Heluz cihlářský průmysl požaduje objednávky s takřka měsíčním předstihem, stejně je na tom výrobce cementotřískových desek Cidem Hranice.

Na stejné potíže narazí zájemci o speciální izolační materiály, o které je velký zájem vzhledem k neustálému zvyšování cen energií. Podle Dany Hochmanové ze společnosti Rockwool, která vyrábí minerální izolace, ovšem Česko v tomto ohledu není nijak výjimečné a podobná situace je v řadě evropských zemí.

„Všechny stavební společnosti více či méně pociťují nedostatek stavebního materiálu. Jeho spotřeba v prvé polovině letošního roku vzrostla o 30 procent,“ potvrzuje Jech za spotřebitele. Miluše Netolická ze společnosti Central Group, specializované na rezidenční objekty, výčet nedostatkového sortimentu rozšiřuje ještě o okna a upozorňuje na to, že zajišťování subdodávek je stále obtížnější: „Všichni developeři se snaží co nejvíce projektů ukončit co nejdříve, protože nikdo neví, kdy a zda se zvýší DPH na stavební práce.“

Velké společnosti ovšem -oproti těm malým - se svými dodavateli obvykle spolupracují na základě dlouhodobých kontraktů, takže materiální deficity podle jejich představitelů zatím harmonogramy prací údajně nijak vážněji neohrožují. „Symptomy byly patrné už před dvěma lety. Více než před rokem jsme proto uzavřeli dlouhodobé kontrakty, které nám zajišťují splnění všech termínů,“ podává recept na aktuální potíže Jech. Podle některých jde navíc jen o dočasný výpadek. „Materiálové problémy bereme jako dílčí a přechodné,“ tvrdí také Polák z Metrostavu.

Bez ohledu na hloubku a rozměry současné zásobovací krize na ni dodavatelé reagují jediným logickým způsobem. „Účastníci výběrových řízení se snaží současné zvýšené poptávky využít k nadměrnému zvyšování cen. U středně velkých projektů se takové navýšení může pohybovat i v řádu desítek milionů korun,“ tvrdí Polák ze Sekyra Group. „Ceny vzrostly až o třetinu. Výrobci to zdůvodňují nárůstem cen energie, ropy a vůbec všech materiálů potřebných k výrobě. A částečně je to pravda,“ říká Jech a jeho slova z druhé strany potvrzuje Hochmanová z firmy Rockwool: „Museli jsme zdražit, protože nás více stojí ropa, energie i další materiály.“

Tuzemské stavební firmy se tak v druhé polovině tohoto roku zjevně budou muset více starat o to, jak v termínu a v požadované kvalitě splnit už získané objednávky, spíše než o to, kde získat nové. Bez ohledu na to, jak se jim to bude dařit, jejich zákazníci mají vcelku jisté jedno: ceny stavebních prací porostou.

MZDY VE STAVEBNICTVÍ (průměrná výše mezd ve vybraných krajích v korunách za prosinec 2006 a meziroční růst v procentech)

Praha

32 443 +18,7 %

průměr ČR

22 699 +12,4 %

Liberecký kraj

22 685 +11,5 %

Středočeský kraj

20 496 +9,3 %

Královéhradecký kraj

20 321 +17,1 %

Jihočeský kraj

20 234 +14,0 %

Karlovarský kraj

17 495 -0,5 %

Zlínský kraj

17 607 +1,3 %

Pramen: ČSO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít