Neslibujeme rychlé snížení daní

16. srpna 2004, 00:00 - ERICH HANDL
16. srpna 2004, 00:00

MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY MARTIN JAHN: Jako šéf CzechInvestu úspěšně hájil zájmy velkých zahraničních investorů. Mohou nyní i domácí podnikatelé čekat od čtyřiatřicetiletého Martina Jahna zlepšení podnikatelského prostředí? Profit se ptal nového člena kabinetu hned v den jeho nástupu do funkce.

MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY MARTIN JAHN: Jako šéf CzechInvestu úspěšně hájil zájmy velkých zahraničních investorů. Mohou nyní i domácí podnikatelé čekat od čtyřiatřicetiletého Martina Jahna zlepšení podnikatelského prostředí? Profit se ptal nového člena kabinetu hned v den jeho nástupu do funkce. Jaké cíle pro sebe vidíte v následujících dvou letech? Ve vládě mám tři úkoly. Za prvé je to koordinace aktivit ekonomických ministerstev, která by měla probíhat v rámci nově ustavené Hospodářské rady vlády. Tam se budou předjednávat zákony, které dále půjdou do vlády. Jejich důležitou podmnožinou bude právě kvalita legislativy směřující k podnikatelské sféře. Druhá věc je příprava celkové hospodářské strategie. Bude to komplexní materiál, který má obsahovat strategie pro podporu malých a středních podniků a také záměry inovační politiky či politiky rozvoje dopravy. Materiál bude mít krátkodobý a střednědobý výhled, podobný Česká republika nikdy neměla. Třetí věcí je posilování ekonomické pozice státu v Evropské unii. Co bude váš první koordinační krok? Bude to participace na programovém prohlášení vlády. Druhým krokem bude ustavení vládní Hospodářské rady. Pak se hodlám soustředit na nové úpadkové právo. Považujeme jej za velmi důležité, zákon by měl platit nejpozději v polovině příštího roku. V čem se po jeho případném schválení zlepší podnikatelské prostředí?

Pokud se nám podaří udělat kvalitní úpadkové právo, potom se banky budou cítit bezpečněji při půjčování malým a středním podnikům. Vzroste tak angažovanost bank při financování firem.

Nebylo by účinnější snížit firmám daně? Jisté je jedno - celková daňová zátěž se podnikatelskému sektoru nesmí zvyšovat. Bylo by ale bláhové nyní slibovat, že se daně rychle sníží. Důležité pro nás je zmenšování schodku státního rozpočtu a nevím jestli si nyní můžeme dovolit snižovat jeho příjmy. Ale výhled do budoucna je, myslím, nadějný. Do roku 2006 chceme mít sazbu daně z příjmu čtyřiadvacet procent a k tomu zrychlené odpisy, takže efektivní zdanění firem bude stejné jako na Slovensku. Jaký je váš osobní názor na DPH? Měla by mít jednu, nebo dvě sazby? Můj názor teď není úplně důležitý. Je pravda, že jedna sazba je jednodušší než dvě, ale není to zcela nutné. O problému se musí bavit celá vláda. Neulevíte podnikatelům v oblasti sociálních výdajů?

Za naprosto klíčové považuji přijetí stropu pro sociální a zdravotní pojištění v co nejbližší době. Ve střednědobém horizontu budeme také určitě muset přistoupit ke snížení nepřímých nákladů práce, tedy zdravotního a sociální pojištění.

Tisíce živnostníků letos vracejí své živnostenské listy, obávají se takzvané daně ze ztráty. Neuvažujete o jejím rušení?

Zatím nikoli. Je potřeba seriózní analýza, zda se jedná jen o rušení takzvaných mrtvých živností. Jestli se ukáže, že kvůli dani krachují seriózní podnikatelé, tak je daň ze ztráty možné přehodnotit. Zatím se ale kloníme spíše k tomu, že to hromadné vracení listů je likvidace mrtvých schránek. Vím osobně o případech, kdy daň mohla negativně ovlivnit fungujícího podnikatele, ale nemůžeme na základě několika příkladů rušit celý systém.

Jak se bude vláda obecně dívat na malé a střední podnikatele? Dokážete za dva roky zlepšit jejich podmínky? Je to jedna z priorit vlády, ale nepřeceňoval bych naše možnosti. Život malých a středních podniků můžeme ovlivnit v rámci připravované legislativy. Tedy v rámci zčásti již zmíněných nástrojů - úpadkového práva, rychlejšího zápisu do obchodních rejstříků nebo nové podoby zákona o dani z přidané hodnoty. Dá se také dohlédnout na to, aby státní podpory pro podnikatele byly efektivně vynakládány. Zdá se mi, že v minulosti byla tato přímá podpora neprávem podceňována. Jsou to miliardy korun ročně, tedy významná pomoc podnikání. Jakým způsobem hodláte zrychlit zápisy do zmíněného obchodního rejstříku? Příčina toho protahování zápisů spočívá v tom, že neexistuje jednoduchý formulář pro žadatele a stanovená lhůta pro zápis. Lidé často nevědí, co mají přesně soudu dodat. Naše představa reformy spočívá ve vypracování jednotného formuláře, který když firma vyplní, tak ji soud bude muset do určité lhůty do rejstříku zapsat. Pak se také uvažuje o jednotném registračním místě pro podnikatele. Chodili by na jedno místo a nemuseli by tak kvůli administrativě obíhat více úřadů. V realitě to ale nebude jednoduché implementovat. Otevřeně řečeno, nejsem si jist, zda jsme tato místa v průběhu dvou let schopni uvést v život. Vaše představa reformy obchodních rejstříků se dost podobá návrhu poslance ODS Jiřího Pospíšila, který jej už předložil parlamentu. N ebylo by jednodušší a rychlejší podpořit jeho vizi? Pospíšilův návrh je dobrý, nevím ale jestli je schůdný v té formě, v jaké je nyní v parlamentu. Dalo by se na něm pracovat. Každopádně by nebylo dobré, kdyby vláda a priori negovala dobré nápady opozice. Na druhou stranu předpokládám, že ODS zase naopak podpoří některé naše návrhy, třeba právě úpadkové právo. Hodlá vláda blíže spolupracovat s Hospodářskou komorou? Určitě zde chceme lépe využívat stávající nástroje, především Radu pro podnikatelské prostředí. V jejím rámci si státní správa vyjasňuje s Hospodářskou komorou a Svazem průmyslu a dopravy řadu věcí a může počítat se získáním zpětné vazby. Tuto radu nyní budeme brát vážněji. Na jejím jednání je prostor pro detailnější řešení problémů, než například na tripartitě. Tripartita má více politické pozadí, nezabývá se jednotlivými paragrafy zákonů. Rada pro podnikatelské prostředí je více pracovní orgán než politický a bude prostor si i detailní problémy vyříkat. Vláda bude nejspíše fungovat dva roky. Plánujete po ukončení jejího mandátu další politickou kariéru?

Ne, svoji současnou funkci beru jako jakýsi politicko-manažerský mandát daný trváním vlády. To, co se ode mě očekává, je zlepšení podnikatelského prostředí, nikoli politické angažmá. O další kariéře v této oblasti nepřemýšlím. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít