Article, show

Neschopnost, lenost, nebo divadlo?

24. února 2008, 14:36 - Petra Pelantová
24. února 2008, 14:36

Chaos v přidělování a evidenci stamilionových dotací našel NKÚ na ministerstvu financí

Loni v červenci přišli zaměstnanci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na ministerstvo financí a nestačili se divit. Chtěli prověřit přidělování bezúročných půjček, takzvaných návratných finančních výpomocí (NFV). A výsledek? Dotace za stovky milionů korun několikrát schvaloval místo ministra nebo náměstka jen řadový úředník. U některých dotací, jež měl příjemce vrátit, dokonce pracovníci ministerstva nenašli doklady, jak vznikly. Navíc ani nevěděli, na co se použily.
A když příjemce vratnou dotaci nesplatil? Měl-li štěstí, úředníci jeho dluh „smázli“. Dokládá to kontrolní závěr NKÚ, kde se píše: Ministerstvo financí ve své evidenci snížilo ve třech případech pohledávky z vratných půjček ve výši 45,6 milionu korun, aniž by mělo doklad o došlé úhradě na účet státního rozpočtu. Učinilo tak pouze na základě sdělení dlužníka nebo telefonické informace finančního úřadu. Verdikt kontrolorů je jasný: ministerstvo financí (MF) porušilo zákon.

Účtujeme po svém.

Kontroloři prověřovali dotace od roku 2004 až do loňska, a to v celkovém objemu téměř půl miliardy korun. „Zjistili jsme například, že ve třech z osmi kontrolovaných případů rozhodnutí o poskytnutí NFV nepodepsal za MF jeho ministr nebo první náměstek, ale ředitel odboru, aniž by k tomu měl potřebné zmocnění. Dvě rozhodnutí neobsahovala lhůtu, v níž má být dosaženo stanoveného účelu, na který byla podpora poskytnuta, jak ukládá zákon o rozpočtových pravidlech,“ popisuje prezident NKÚ František Dohnal.
Úředníci rovněž vůbec nehlásili finanční výpomoc do centrální evidence dotací, jak jim ukládá zákon. „V kontrolovaném období měly být zaznamenány údaje o prostředcích ve výši 465 milionů korun,“ upřesnil Dohnal. „K části pohledávek ve výši 195 milionů korun nepředložilo MF doklady o jejich vzniku,“ doplnil Dohnal.
Úředníci si rovněž nedělali hlavu s tím, jak se účtuje o pohledávkách. „Pohledávku z návratných finančních dotací ve výši 434 milionů korun převedlo ministerstvo do stavu pohledávek z realizovaných státních záruk, aniž by takový postup zákon o rozpočtových pravidlech umožňoval,“ uvedl Dohnal. Kdyby takovou chybu udělala účetní v soukromé firmě, vedení by se s ní rozloučilo a od finančního úřadu by inkasovalo tučnou pokutu.

Vše napravíme.

Resort financí chybu částečně přiznává. „Ministerstvo financí akceptuje připomínky NKÚ a podniká všechny potřebné kroky k odstranění některých nedostatků. Například již v listopadu 2007 jsme přijali vyhlášku, která nově upravuje obsah, postup i lhůty pro zadávání údajů do systému centrální evidence dotací,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Resort, kterému v současné době šéfuje lidovec Miroslav Kalousek, ovšem odmítá, že by dotace schvaloval jiný pracovník než ten, který by byl kompetentní. „Postup ministerstva financí vycházel z jeho interních předpisů a byl s nimi zcela v souladu. NKÚ k němu až do této doby připomínky v této věci nesdělilo,“ zdůraznil Jakob.

Místo do banky na ministerstvo.

Návratná finanční výpomoc je velmi lukrativní podpora. Jedná se totiž o formu bezúročné půjčky, jejíž splatnost je individuální. V letech 2004 až 2007 ji získalo pět obcí, Garanční fond obchodníků z cennými papíry a Úřad pro dohled nad družstevními záložnami, tedy opět stát. Jenže na co byly některé prostředky použity, není jasné. Navíc obce dostaly jen malou část z celého téměř půlmiliardového balíku. Celkem 387 milionů korun získal Garanční fond a 55,5 milionu korun Úřad pro dohled nad družstevními záložnami.

Na nás nikdo nemůže

Proč vznikl takový chaos v evidenci a přidělování vratných dotací, nikdo neumí vysvětlit. Zda to byla neschopnost, lenost, nebo jen šikovně fingované divadlo, aby dotace získalo pár kamarádů, o tom lze jen spekulovat. Jestliže ale byly prostředky použité na správný účel a ministerstvo to není schopné doložit, pak to je další důkaz toho, že pro stát nepracují opravdoví odborníci.
Kontroloři sice občas proluftují kanceláře na ministerstvech a dost často zjistí pochybení či rovnou porušení zákona, ale tím to končí. Nejvyšší úřad totiž nemá žádné pravomoci. Může jen konstatovat, že někdo porušil zákon, případně své zjištění poslat na vládu. Kabinet pak obvykle „vyzve příslušné orgány k nápravě“. Inu, křišťálově čistý postup.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít