Nepřipravte se chybami při prodeji firmy o dobrou cenu

07. května 2009, 00:00 - Robert Němec, Jan Jaroš, advokáti kanceláře PRK Partners
07. května 2009, 00:00

Chcete-li úspěšně prodat firmu, měli byste mít jasno v tom, covlastně nabízíte. Právní audit vás může upozornit na mnoho netušených problémů – zdánlivých maličkostí, které však mohou podstatným způsobem snížit kupní cenu.

Autor: Martin Siebert

Ruku v ruce s postupující hospodářskou krizí přichází i období prodejů a akvizic firem. Zejména v souvislosti s horší dostupností úvěrů je vstup silného investora často jediným způsobem umožňujícím překlenutí těžkého období a zajištění dalšího fungování podniku. Majitelé prodávaných podniků však často přicházejí o značnou část kupní ceny jen proto, že podcenili přípravu firmy na vstup investora.

Kompletní prohlídka

Akvizici společnosti je s určitou nadsázkou možné přirovnat ke koupi ojetého automobilu. Každému je zcela jasné, že koupě ojetiny od autorizovaného prodejce se servisní knížkou a půlroční zárukou je mnohem bezpečnější než pořízení vozu od neznámého prodejce, navíc s duplikátem technického průkazu a zjevně přetočeným tachometrem. První automobil tak bude pro potenciálního zájemce podstatně atraktivnější a prodávající může počítat i s vyšší cenou. V případě akvizice společnosti tomu není jinak.

Tím, co zvedne její cenu, je takzvaná „due diligence“. Tento termín se do našeho právního slovníku dostal zejména v souvislosti s kapitálovým vstupem zahraničních investorů do českých společností. V češtině znamená „náležitá péče“. Před kapitálovým vstupem do společnosti prověřuje obezřetný investor jeho ekonomický a právní stav. Náležitá péče je termínem, který velmi přesně vystihuje podstatu tohoto procesu.

Na nákupy s auditorem

Součástí due diligence je vedle účetní a daňové prověrky také právní audit. V jeho rámci investor prověřuje například právní stav společnosti, tituly k podstatnému majetku, obchodní smlouvy, úvěrové smlouvy, práva duševního vlastnictví, zaměstnanecké vztahy či soudní spory. Snahou investora je dosažení odpovídající ceny, uskutečnění obchodu v co nejkratším čase a s co nejnižšími náklady. Neméně důležitá je pro něj i minimalizace rizik, která by se po akvizici mohla objevit.

CO ZVYŠUJE CENU FIRMY

– řádně a chronologicky vedená korporátní agenda

– patřičné dokumenty, založené ve sbírce listin obchodního rejstříku

– přesně zdokumentovaná vlastnická struktura

– doložené nabývací tituly, potvrzující vlastnické právo k podstatnému majetku (zejména k nemovitostem)

– aktuální přehled hlavních podmínek důležitých obchodních smluv

– přehled soudních sporů

– přehled vedoucích zaměstnanců a podmínek jejich pracovních smluv

Jestliže investor vstupuje do netransparentní společnosti, je logicky ochoten zaplatit podstatně nižší cenu, která odráží riziko výskytu neznámých vad. Ty totiž mohou podstatným způsobem znehodnotit jeho investici. Na druhou stranu, jestliže investor kupuje společnost, která je bez právních vad, je připraven zohlednit tyto skutečnosti v prémii ke kupní ceně.

Podle našich zkušeností právní audit provedený investorem velmi často odhalí i zásadní nedostatky, o nichž původní majitel často neměl ani tušení. Jedná se například o vady korporačních dokumentů, právních titulů k nemovitostem a celou řadou bílých míst v dokumentech a historii společnosti. Běžně se stává, že některé haly výrobního areálu nejsou zapsány v katastru nemovitostí nebo že k léta užívané příjezdové cestě přes sousední pozemek chybí věcné břemeno. Prodávajícímu zpravidla tyto „maličkostí“ unikají. Kupujícího však mohou odradit.

Většina těchto nedostatků je přitom snadno odstranitelná. Z hlediska vyjednávací pozice prodávajícího však nemůže být nic horšího než překotná snaha řešit tyto vady až na základě upozornění kupujícího. Zjištění podstatných právních vad zpravidla vede k automatickému snížení kupní ceny, někdy dokonce k úplnému upuštění od celé akvizice.

Podobným potížím se může prodávající vyhnout, pokud věnuje dostatek pozornosti předchozí přípravě. Je-li společnost po dokumentační stránce na akvizici spolehlivě připravena, ocitne se ve zcela jiné vyjednávací pozici. Nelze také opominout, že pokud jsou příslušné dokumenty řádně připraveny, proces hloubkové kontroly se podstatně urychlí. Důležitým výsledkem je rovněž vyslání pozitivního signálu investorovi a jeho poradcům o tom, že společnost je náležitě spravována.

Proklepněte si svoji firmu

Prověření právního stavu společnosti je samozřejmostí pro firmy připravující veřejnou nabídku akcií. Právní audit se však může stát cenným nástrojem i při privátně vyjednávané akvizici. Výsledkem auditu může být nejen příprava transparentní dokumentace pro investora, ale také odhalení vad, které je možné zavčasu odstranit. V případě, že je právní audit vypracován renomovanou právní firmou, může se investor často spolehnout na její závěry a vlastní due diligence ani nemusí dělat.

Další velmi významnou výhodou je skutečnost, že prodávající může v rámci akviziční smlouvy poskytnout kupujícímu s čistým svědomím prohlášení a záruky o stavu společnosti a jejím majetku. Na základě provedeného auditu pak může připravit takzvaný „disclosure letter“ (informační dopis), ve kterém kupujícího upozorní na specifická rizika, na něž se jeho prohlášení a záruky nevztahují. Takovým rizikem může být například probíhající soudní spor. Přínosy právního auditu je možné využít i v dalších oblastech. Například při žádosti o úvěr, při účasti v soutěžích o veřejné zakázky či čerpání peněz ze strukturálních programů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít