Nepřijali ji proto, že je žena?

24. dubna 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
24. dubna 2006, 00:00

DISKRIMINACE KVŮLI POHLAVÍ Marie Čauševičová z Pražské teplárenské je první ženou v České republice, která podala žalobu na základě podezření z diskriminace kvůli pohlaví. Stalo se tak symbolicky na Mezinárodní den žen. Na Mezinárodní den žen, tedy 8.

DISKRIMINACE KVŮLI POHLAVÍ

Marie Čauševičová z Pražské teplárenské je první ženou v České republice, která podala žalobu na základě podezření z diskriminace kvůli pohlaví. Stalo se tak symbolicky na Mezinárodní den žen.

Na Mezinárodní den žen, tedy 8. března, přijal Obvodní soud pro Prahu 7 vůbec první tuzemskou žalobu týkající se diskriminace v zaměstnání kvůli pohlaví. Podala ji jednapadesátiletá manažerka Pražské teplárenské Marie Čauševičová. Ta zažalovala svého zaměstnavatele kvůli tomu, že jí byla odepřena pozice finanční ředitelky navzdory tomu, že zvítězila v konkurzu.

Čauševičová má navíc i potřebnou praxi v oboru - v minulosti působila kromě jiného jako finanční ředitelka Severomoravské plynárenské. Tamní tisková mluvčí Ivana Nováčková však Profitu nechtěla sdělit nic o tom, jak byla tato společnost s prací Čauševičové spokojena. „Jelikož už není naší zaměstnankyní, nemáme žádné stanovisko,“ vysvětlila.

DO BUDOUCNA POČÍTÁ S PROBLÉMY

Čauševičová po Pražské teplárenské žádá omluvu a přemýšlí i o požadavku na finanční satisfakci, kterou by následně věnovala na humanitární účely. Na otázky Profitu, které jí byly zaslány na její pracovní e-mailovou adresu, nereagovala. Nedávno se však nechala slyšet, že se ke kauze nebude podrobněji vyjadřovat a ani nehodlá vystupovat na veřejnosti. Podle svých slov počítá i s tím, že se jí kvůli žalobě bude chtít zaměstnavatel zbavit, a pak jí možná nastane problém se uživit. „Po letech různých ústrků jsem si řekla: Konečně se ozvi. Možná se jedná o boj s větrnými mlýny, ale třeba tím i něco nastartuji,“ řekla.

RADĚJI ZMĚKČILI PODMÍNKY

Pražská teplárenská její nepřijetí sice oficiálně odůvodnila „informační asymetrií“, Čauševičová je však přesvědčena, že hlavní roli sehrál fakt, že je žena. V prvním kole výběrového řízení ji najatá agentura Kaufman&Partner doporučila jako vhodnou kandidátku. Ovšem vedení společnosti vypsalo kolo další, tentokrát s méně náročnými podmínkami, neboť údajně nebyl nalezen vhodný adept. Nakonec zvítězil muž, Pavel Pejřimovský, který v současné době funkci finančního ředitele společnosti vykonává.

„Vzhledem k tomu, že je Pražská teplárenská v soudním sporu s paní Čauševičovou, nebudeme se k této kauze do médií vyjadřovat,“ řekla Profitu tisková mluvčí společnosti Světla Prokešová.

PRVNÍ PŘED TRIBUNÁLEM

Ředitelka Gender Studies Alena Králíková potvrdila, že vyjma kauzy sexuálního obtěžování řidičky tramvaje před dvěma lety se skutečně jedná o první případ diskriminace kvůli pohlaví v České republice, který se dostal až před soud.

„Ostatní - pokud o některých víme - byly a jsou řešeny pouze interně v rámci firemních či organizačních struktur, případně ve spolupráci s odbory. To však neznamená, že by diskriminace z důvodu pohlaví neexistovala, pouze není legislativa postiženými osobami využívána, jak by měla být,“ tvrdí Králíková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít