Nepřežily Evropskou unii

19. prosince 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
19. prosince 2005, 00:00

HRAČKY Z VYSOČINY Hračky, s kterými si nikdo nesmí hrát. Tak lze popsat osud lidové výroby pro nejmenší po vstupu do Evropské unie. Sněhuláci, kominíci, myslivec, Tři králové, ptáčci s píštalkou, slepice, ale také hrkačky, chrastítka a více než dvě desítky dalších předmětů vzniká v dílně Zdeňka Bukáčka z Krouny u Hlinska.

Zdeněk Bukáček prý hračky nevyrábí.

HRAČKY Z VYSOČINY Hračky, s kterými si nikdo nesmí hrát. Tak lze popsat osud lidové výroby pro nejmenší po vstupu do Evropské unie.

Sněhuláci, kominíci, myslivec, Tři králové, ptáčci s píštalkou, slepice, ale také hrkačky, chrastítka a více než dvě desítky dalších předmětů vzniká v dílně Zdeňka Bukáčka z Krouny u Hlinska. Jeho pracovna je rájem dětí, protože se zde rodí ve své jednoduchosti krásné staré vzory dřevěných hraček, s nimiž si již hráli naši pradědové a prabababičky.

Vzory hraček jsou odkoukané z okolí, prostředí v němž děti vyrůstají, představují svět v malém, proto jsou blízké dětské duši. Zdeněk Bukáček je krouží na soustruhu z olšového dřeva, ale také smrku, javoru a buku. Vedle soustruhu používá také šest až sedm zvláštních dlát vyrobených ještě starými kováři. Nedokáže si představit, za kým půjde, až se mu opotřebují. Ročně vyrobí zhruba 2000 figurek. Ruční výroba neumožňuje velké série, vyrábí jen po několika kusech.

NEJDŘÍVE NEVĚŘILI, PAK ZATLESKALI

Dláta ukázal nedávno Angličanům, kteří se divili, že hračky jsou vyráběny ručně. Přijel jich celý zájezd, což není výjimka. Cestu si do jeho dílny cizinci rádi najdou, zejména v tomto období, kdy památky, hrady a zámky jsou zavřené. Angličanům ukázal i výrobu hraček, nevěřili svým očím a pak se ozval potlesk. Jako na jevišti. Ocenění pro jediného protagonistu, kterým v tomto případě nebyl známý herec, ale lidový výrobce, nositel tradice lidového řemesla, pokračovatel šikovných řemeslníků z Vysočiny.

HRAČKY ZA 20 MILIONŮ

Na závěr snad malá prosba. Zapomeňte raději, že se psalo o hračkách. Po vstupu do Evropské unie se totiž oficiálně jedná již jen o folklorní a dekorační předměty, ne o hračky. Jinak úřední šimlové hrozí Zdeňku Bukáčkovi pokutou až 20 milionů korun. Na hračky by si musel nechat udělat atest. Každou figurku za 5000 korun, protože má 30 vzorů, stály by ho zkoušky 150 tisíc korun. Na to jeho výdělky nestačí.

Pokutu dvacet milionů korun by měl dostat řemeslník, který si vydělá řádově několik tisíc korun měsíčně. Nikoho přitom nezajímá, že stejní obchodní inspektoři nebo jejich kolegové pouštějí na český trh plastové nesmysly napouštěné syntetickými barvami z Asie. Nikoho také nezajímá, že řemeslník Zdeněk Bukáček z Krouné vyrábí dřevěné hračky prověřené staletími. Jejich první vzory vznikaly dávno před zrodem Evropské unie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít