Nepřežily Evropskou unii

19. prosince 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
19. prosince 2005, 00:00

HRAČKY Z VYSOČINY Hračky, s kterými si nikdo nesmí hrát. Tak lze popsat osud lidové výroby pro nejmenší po vstupu do Evropské unie. Sněhuláci, kominíci, myslivec, Tři králové, ptáčci s píštalkou, slepice, ale také hrkačky, chrastítka a více než dvě desítky dalších předmětů vzniká v dílně Zdeňka Bukáčka z Krouny u Hlinska.

Zdeněk Bukáček prý hračky nevyrábí.

HRAČKY Z VYSOČINY Hračky, s kterými si nikdo nesmí hrát. Tak lze popsat osud lidové výroby pro nejmenší po vstupu do Evropské unie.

Sněhuláci, kominíci, myslivec, Tři králové, ptáčci s píštalkou, slepice, ale také hrkačky, chrastítka a více než dvě desítky dalších předmětů vzniká v dílně Zdeňka Bukáčka z Krouny u Hlinska. Jeho pracovna je rájem dětí, protože se zde rodí ve své jednoduchosti krásné staré vzory dřevěných hraček, s nimiž si již hráli naši pradědové a prabababičky.

Vzory hraček jsou odkoukané z okolí, prostředí v němž děti vyrůstají, představují svět v malém, proto jsou blízké dětské duši. Zdeněk Bukáček je krouží na soustruhu z olšového dřeva, ale také smrku, javoru a buku. Vedle soustruhu používá také šest až sedm zvláštních dlát vyrobených ještě starými kováři. Nedokáže si představit, za kým půjde, až se mu opotřebují. Ročně vyrobí zhruba 2000 figurek. Ruční výroba neumožňuje velké série, vyrábí jen po několika kusech.

NEJDŘÍVE NEVĚŘILI, PAK ZATLESKALI

Dláta ukázal nedávno Angličanům, kteří se divili, že hračky jsou vyráběny ručně. Přijel jich celý zájezd, což není výjimka. Cestu si do jeho dílny cizinci rádi najdou, zejména v tomto období, kdy památky, hrady a zámky jsou zavřené. Angličanům ukázal i výrobu hraček, nevěřili svým očím a pak se ozval potlesk. Jako na jevišti. Ocenění pro jediného protagonistu, kterým v tomto případě nebyl známý herec, ale lidový výrobce, nositel tradice lidového řemesla, pokračovatel šikovných řemeslníků z Vysočiny.

HRAČKY ZA 20 MILIONŮ

Na závěr snad malá prosba. Zapomeňte raději, že se psalo o hračkách. Po vstupu do Evropské unie se totiž oficiálně jedná již jen o folklorní a dekorační předměty, ne o hračky. Jinak úřední šimlové hrozí Zdeňku Bukáčkovi pokutou až 20 milionů korun. Na hračky by si musel nechat udělat atest. Každou figurku za 5000 korun, protože má 30 vzorů, stály by ho zkoušky 150 tisíc korun. Na to jeho výdělky nestačí.

Pokutu dvacet milionů korun by měl dostat řemeslník, který si vydělá řádově několik tisíc korun měsíčně. Nikoho přitom nezajímá, že stejní obchodní inspektoři nebo jejich kolegové pouštějí na český trh plastové nesmysly napouštěné syntetickými barvami z Asie. Nikoho také nezajímá, že řemeslník Zdeněk Bukáček z Krouné vyrábí dřevěné hračky prověřené staletími. Jejich první vzory vznikaly dávno před zrodem Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít