Nepřežily Evropskou unii

19. prosince 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
19. prosince 2005, 00:00

HRAČKY Z VYSOČINY Hračky, s kterými si nikdo nesmí hrát. Tak lze popsat osud lidové výroby pro nejmenší po vstupu do Evropské unie. Sněhuláci, kominíci, myslivec, Tři králové, ptáčci s píštalkou, slepice, ale také hrkačky, chrastítka a více než dvě desítky dalších předmětů vzniká v dílně Zdeňka Bukáčka z Krouny u Hlinska.

Zdeněk Bukáček prý hračky nevyrábí.

HRAČKY Z VYSOČINY Hračky, s kterými si nikdo nesmí hrát. Tak lze popsat osud lidové výroby pro nejmenší po vstupu do Evropské unie.

Sněhuláci, kominíci, myslivec, Tři králové, ptáčci s píštalkou, slepice, ale také hrkačky, chrastítka a více než dvě desítky dalších předmětů vzniká v dílně Zdeňka Bukáčka z Krouny u Hlinska. Jeho pracovna je rájem dětí, protože se zde rodí ve své jednoduchosti krásné staré vzory dřevěných hraček, s nimiž si již hráli naši pradědové a prabababičky.

Vzory hraček jsou odkoukané z okolí, prostředí v němž děti vyrůstají, představují svět v malém, proto jsou blízké dětské duši. Zdeněk Bukáček je krouží na soustruhu z olšového dřeva, ale také smrku, javoru a buku. Vedle soustruhu používá také šest až sedm zvláštních dlát vyrobených ještě starými kováři. Nedokáže si představit, za kým půjde, až se mu opotřebují. Ročně vyrobí zhruba 2000 figurek. Ruční výroba neumožňuje velké série, vyrábí jen po několika kusech.

NEJDŘÍVE NEVĚŘILI, PAK ZATLESKALI

Dláta ukázal nedávno Angličanům, kteří se divili, že hračky jsou vyráběny ručně. Přijel jich celý zájezd, což není výjimka. Cestu si do jeho dílny cizinci rádi najdou, zejména v tomto období, kdy památky, hrady a zámky jsou zavřené. Angličanům ukázal i výrobu hraček, nevěřili svým očím a pak se ozval potlesk. Jako na jevišti. Ocenění pro jediného protagonistu, kterým v tomto případě nebyl známý herec, ale lidový výrobce, nositel tradice lidového řemesla, pokračovatel šikovných řemeslníků z Vysočiny.

HRAČKY ZA 20 MILIONŮ

Na závěr snad malá prosba. Zapomeňte raději, že se psalo o hračkách. Po vstupu do Evropské unie se totiž oficiálně jedná již jen o folklorní a dekorační předměty, ne o hračky. Jinak úřední šimlové hrozí Zdeňku Bukáčkovi pokutou až 20 milionů korun. Na hračky by si musel nechat udělat atest. Každou figurku za 5000 korun, protože má 30 vzorů, stály by ho zkoušky 150 tisíc korun. Na to jeho výdělky nestačí.

Pokutu dvacet milionů korun by měl dostat řemeslník, který si vydělá řádově několik tisíc korun měsíčně. Nikoho přitom nezajímá, že stejní obchodní inspektoři nebo jejich kolegové pouštějí na český trh plastové nesmysly napouštěné syntetickými barvami z Asie. Nikoho také nezajímá, že řemeslník Zdeněk Bukáček z Krouné vyrábí dřevěné hračky prověřené staletími. Jejich první vzory vznikaly dávno před zrodem Evropské unie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít