Neposlušný Révész dořídil

09. prosince 2010, 12:25 - Táňa Králová
09. prosince 2010, 12:25

Ministr Fuksa zachraňuje klíčový fond a přítok evropských dotací

Hra na schovávanou, kterou si oblíbil ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Tomáš Révész, už resortního ministra Ivana Fuksu (ODS) přestala bavit. Minulý týden požádal vládu, aby šéfa klíčového agrárního fondu odvolala. SZIF, přes který ročně proteče na dotacích kolem čtyřiceti miliard korun, přivedl Révész během tří let k personálnímu rozkladu a vážné hrozbě, že Brusel zastaví přítok evropských peněz. Neprůhledně a doslova proti všem protlačoval šéf fondu riskantní výměnu informačního systému, až byl nakonec vyměněn sám. Jako první na podezřelé Révészovo počínání upozornil v polovině roku týdeník EURO (EURO 27–28/2010).

Nastupuje krizový tým

„Řediteli Révészovi jsem dal půlroční šanci, přestože jsem byl pod velkým mediálním tlakem, abych ho odvolal. Kroky, které předvedl, mohly ale způsobit velký karambol,“ řekl týdeníku EURO ministr Fuksa. Na fond nyní posílá krizový tým. Do konce června 2011, než bude ve výběrovém řízení vybrán nový ředitel, povede SZIF Fuksův ekonomický náměstek Oldřich Černoch. Ten byl do předloňského května ekonomickým náměstkem na fondu. Tím, že se ho Révész zbavil, získal přímou vládu nad rozpočtem a IT zakázkami a fond se čtyřicetimiliardovým rozpočtem byl od té doby bez ekonomického náměstka. Na SZIF se vrací také bývalý první náměstek Martin Šebestyán. Nesouhlasil s nevýhodnou výměnou informačního systému, proto ho Révész na konci léta odvolal. Šebestyán okamžitě dostal nabídku z ministerstva financí. Fuksa ale nechtěl přijít o uznávaného odborníka a vzal si ho jako poradce s vědomím, že personální změna ve vedení SZIF je jen otázkou času.

Prodražený souběh

Révész zarputile pracoval na tom, aby jako poskytovatele informačního systému odstřihl firmu SAP. Přes nesouhlas svých náměstků a ministra zemědělství prosazoval uzavření smlouvy se společností Fujitsu. K obejití otevřené soutěže měla posloužit rámcová smlouva na poskytování licencí k produktům Microsoft, kterou s Fujitsu uzavřelo před dvěma lety ministerstvo vnitra. „Opakovaně jsem ředitele Révésze vyzýval, aby nepokračoval v projektu, který by způsobil ekonomické škody a ohrozil vyplácení dotací zemědělcům,“ připomíná Fuksa. Šéf autonomního fondu neuposlechl a uchyloval se k dětinským úskokům. Tvrdil třeba, že vyjednal smlouvu, ve které se na poskytování služeb dohodly Fujitsu a SAP v Německu, což ale nebyla pravda. Souběžný provoz dvou systémů by se fondu značně prodražil, navíc by na něj ani nebyly v rozpočtu peníze. Poté by bylo nutné systém znovu upravovat, protože po roce 2013 se změní způsob vyplácení evropských dotací. SZIF tedy bude nadále spolupracovat se SAP. Firma dle informací týdeníku EURO nabídla jedenáctiprocentní slevu na služby v příštím roce s tím, že bude uzavřena tříletá smlouva s půlroční výpovědí. „V novém programovém období může dojít k přechodu na jiný systém, ovšem pouze cestou otevřeného výběrového řízení, za předpokladu ekonomické výhodnosti a vlastnických práv ministerstva zemědělství k tomuto systému,“ uvedl Fuksa.

Neprůhledné zakázky

Tomáše Révésze jmenovala do funkce Topolánkova vláda v červenci 2007 na návrh tehdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS). Ani po třech letech se Révész v rozsáhlé agendě SZIF příliš nezorientoval, potvrdila týdeníku EURO řada lidí přímo z fondu. Pozornost poutal hlavně předraženými zakázkami bez tendru, jakou byl kupříkladu monitorovací systém, za který zaplatil 72 milionů korun Telefónice O2. Pokusil se také za státní peníze si pořídit privátní garáž. Transakce mu ale nevyšla. Sílu uhlídat neposlušného Révésze neměla ani dozorčí rada fondu, na kterou by se měla podívat Poslanecká sněmovna. Současné složení rady totiž neodpovídá zákonu. Předsedou rady má být poslanec, tím ale Zdeněk Mach (ODS), který dozorující orgán stále řídí, už sedmý měsíc není. Do sněmovny se nedostal a nyní je poradcem ministra Fuksy. Poslanecká sněmovna by měla zvolit také nového člena dozorčí rady za lidovce Jiřího Hanuše, který už v parlamentních volbách nekandidoval.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít