Nepomůže už ani cesta do Koreje

09. října 2008, 17:52 - Kateřina Menzelová
09. října 2008, 17:52

Ztrátové investice na Wall Streetu odrazují od dalších nákupů

Heslem Důvěřuj, ale prověřuj omlouvaly vyspělé státy svůj rezervovaný přístup k suverénním fondům. Bohatí investoři ze Středního východu, Číny a Ruska nebyli v západní Evropě a ve Spojených státech amerických přímo vítáni. Poukazovalo se hlavně na nejasný původ peněz a strach z ovládnutí strategických podniků. Na počátku letošního roku se ze suverénních fondů stali hlavně v Americe vítaní hosté. Vždyť do krachujících bank pumpovaly stamiliony dolarů. Jenže po půl roce se ukázalo, že ukládání peněz do finančního sektoru nebylo nejlepším rozhodnutím. Vysoké ztráty podstatně snížily chuť suverénních fondů pouštět se do dalších riskantních investic. Vyčkávají. A k utrácení peněz je nepřemluví ani osobní návštěvy zvučných jmen. Pomoc Wall Streetu Američtí ekonomové i bankéři přiznávají, že dopady současné krize na finanční sektor by byly mnohem vážnější, kdyby suverénní fondy neposkytly postiženým bankám peněžní injekce. Například China Investment Corporation investovala pět miliard dolarů do banky Morgan Stanley, Investment Authority z Abú Zabí, který je s 900 miliardami dolarů největším suverénním fondem na světě, získal za 7,5 miliardy dolarů podíl v Citicorp, kuvajtský Investment Authority koupil za 5,4 miliardy dolarů majetkovou účast v Merrill Lynch. Norský penzijní fond Fund Global, který spravuje 373 miliard dolarů, investoval třetinu z této částky v USA. Číňané nakoupili za 312 miliard dolarů americké bondy. Peníze ze suverénních fondů plynuly i mimo Ameriku. Singapore Investment Corp. investovala do britské banky Barclays. Akcionářem stejného finančního domu se stala také China Development Bank. Bezmála dvanáct miliard dolarů získala od investorů ze Singapuru a Středního východu švýcarská banka UBS. Výčet by mohl pokračovat.
„Až doposud byla role suverénních fondů v kontextu otřesů na finančních trzích ve vyspělých zemích jednoznačně pozitivní,“ citoval deník The Washington Times Johna Lipskyho, zástupce výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu. Zvlášť američtí politici by přivítali, kdyby přísun peněz pokračoval. Suverénní fondy prý stále mají ohromný potenciál. „Všechno toto bohatství by mělo být investováno, jinak to Wall Streetu nepomůže. Tyto fondy byly extrémně nápomocné. Klíčové je, podnítit je, aby pomohly stabilizovat a následně růst našemu hospodářství,“ uvedl pro The Washington Times Robert Vastine, prezident americké organizace Coalition of Service Industries. Peníze ze suverénních fondů lákají i britští politici. Náměstkyně ministra financí Kitty Ussherová prohlásila, že „Británie je otevřena investorům ze všech zemí“.

Zbytečně v Koreji Přívětivý přístup politiků následují i byznysmeni. Časopis BusinessWeek na konci září popisoval příhodu, jak tři zástupci Lehman Brothers letěli v červnu do Soulu, aby tam získali 22 miliard dolarů od suverénního fondu. Marně. „Byly jim rychle ukázány dveře,“ konstatoval BuwinessWeek. Poté, co Korejci koupili pětiprocentní podíl v Merrill Lynch v lednu letošního roku, Korea získala dobrou představu o tom, co se na Wall Streetu děje. Jak uvádí BusinessWeek, manažer korejského fondu odpověděl záporně vyslancům Lehman Brothers, aniž se podíval do účetnictví banky. „Profil Lehman Brothers je podobný Merrill Lynch. Došli jsme k závěru, že bude pro nás lepší, když nebudeme koncentrovat hotovost do bank na Wall Streetu,“ vysvětlil zamítavý postoj Kim Ryoung, ředitel Korea Investment Corp.
Nákladné investice suverénních fondů – například do Citigroup či Morgan Stanley – na začátku krize se později ukázaly jako ztrátové. I když tyto odpisy jsou mizivé v porovnání s tím, jakou částku mají fondy k dispozici, chuť suverénních fondů pokračovat v nákupech na Wall Streetu se podstatně snížila. „Ukažte nám suverénní fond, který vydělal peníze,“ konstatoval pro americká média Rob Cox, analytik společnosti Breakingviews.com. „Kromě jedné či dvou výjimek jsou investice uskutečněné těmito kvazivládními fondy v minulém roce značně ztrátové,“ pokračuje Cox. Manažeři fondů nyní vyčkávají. Dle zveřejněných údajů investovaly suverénní fondy v posledních osmnácti měsících do bank a investičních firem téměř šedesát miliard dolarů. Společnost McKinsey & Co. odhaduje, že v červnu se hodnota jejich akcií pohybovala kolem čtrnácti miliard dolarů.
Situaci komplikují i další skutečnosti. Atraktivní transakce se nyní na trzích vyskytují jen zřídka a prodělečné nákupy vedly k tomu, že každá další investice vyžaduje náročnější schvalování. Zatím není ani jasné, co se stane s majoritním podílem suverénních fondů v amerických bankách, které zbankrotovaly. Navíc v souvislosti s převraty na Wall Streetu drží suverénní fondy podíly ve firmách, do kterých vůbec investovat nechtěly. Například korejský fond, singapurský Temasek Holdings a Kuwait Investment Authority měly podíly v Merrill Lynch. Nyní musejí přeměnit tyto akcie do cenných papírů Bank of America.

Miliardáři Větší pozornost vyspělých zemí věnovaná suverénním fondů byla vyvolaná nárůstem jejich bohatství v posledních letech. To souvisí s rostoucími cenami ropy a další komodit, jež jsou hlavním zdrojem peněz suverénních fondů. World Investment Report 2008, který vypracovala Organizace spojených národů, uvádí, že bohatství kontrolované těmito fondy vzrostlo z 500 miliard dolarů v roce 1990 na pět bilionů dolarů v současné době. Do roku 2013 by tato částka měla překročit jedenáct bilionů dolarů. „Objem peněz v suverénních fondech je nejen devítinásobek toho, co je shromážděno v private equity fondech, ale majetek suverénních fondů také rychleji roste díky zvyšujícím se obchodním přebytkům a zahraničním měnovým rezervám zemí, odkud pocházejí,“ konstatuje studie OSN. V současné době působí na trzích zhruba sedmdesát suverénních fondů ze 44 zemí. Většina kapitálu má původ v Číně, Norsku, Rusku, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu a v Singapuru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít