Nepohodlný svědek

26. října 2007, 17:19 - Jan Štětka
26. října 2007, 17:19

Padla poslední bašta odolávající epidemii různých podržtašků

Vlády mohou přicházet nebo odcházet, ale Kubicova aféra zůstává. Těmito slovy začínal před půldruhým rokem editorial, který pojednával o hořkém finále tehdejší volební kampaně. Dnes bychom mohli pokračovat: Kubicovou zprávou nastolené otazníky a pochybnosti tady bohužel zůstávají, byť sám plukovník Jan Kubice a jeho náměstci Hynek Vlas, Jiří Sadílek a Evžen Vesecký od policie odcházejí. Čeho že se týkaly všechny ty podivné telefonáty a esemesky mezi expremiérem Stanislavem Grossem, vlivnou exmlátičkou Pavlem Přibylem, exministrem Pavlem Němcem a policejními špičkami, které byly ve zprávě citovány? Dodnes to nevíme. A jaký vliv měly na vyšetřování korupce kolem biolihu, vraždy Františka Mrázka či podvodu na státní firmě Čepro? Jasné je jen to, že rozplétání těchto kauz zůstalo stát na mrtvém bodě.
Nejhorší je, že Kubicova středeční rezignace, která nese tolik rysů vyštípání, přidala k mrazivým záhadám jednu další a že navíc zabouchla dosud trošičku pootevřená dvířka, kterými se teoreticky dalo větrat v zatuchlé mafiánské komoře. Loni se logicky prorokovalo, že Kubice se po volbách dočká od ministra vnitra Ivana Langera a jím jmenovaného nového policejního vedení vděku a vlídného zacházení. Třeba i povýšení na generála. A že jeho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přestanou být házeny klacky pod nohy, když už ne přímo zjednodušeny podmínky k normálnímu fungování. Místo toho se ale stal pravý opak. Zvěsti o tom, že se policie i ministr Langer chtějí Kubice zbavit, prosakovaly z vnitra řadu měsíců, jenže v létě nabyly reálných obrysů. Nový policejní náměstek Jiří Houba udělil Kubicovi dvě důtky za malichernosti. První byla za nedostatečné informování kolem výběrového řízení, druhá se týkala vyprovokované hádky se šéfem protidrogové centrály Jiřím Komorousem během schůze policejního vedení. Nad plukovníkem se začala vznášet hrozba potupného odvolání. Zároveň Nejvyšší státní zastupitelství nechalo znovu otevřít už jednou uzavřené vyšetřování úniku Kubicovy zprávy. A aby tlaku nebylo málo, přišel i Langer s nápadem v rámci reformy policie Kubicův útvar buď rozpustit, nebo ho sloučit s jinými skupinami policistů. I to zavánělo Kubicovým odstavením.
Laik by řekl, že taková přísnost vůči asistentovi volebního vítězství ODS je vlastně správná, protože spravedlnost má být slepá. A že šéfa, působícího třináct let na jednom místě, je na čase vystřídat. Jenže tahle evidentní kampaň neměla se spravedlností nebo s obyčejnou generační obměnou nic společného. Vypráví se, že Langer chtěl Kubice vylít už dávno, držel ho prý ale Topolánek. Co konkrétně vnitru a policejnímu prezídiu na plukovníkovi vadilo, jejich špičky skryly pod maskou diplomatických řečí o respektu k důstojníkovu vlastnímu rozhodnutí. Kupodivu nepromluvil ani sám Kubice. A tak se můžeme jen dohadovat, jestli šlo o uklizení buď svědků loňské předvolební aféry, nebo vytrvalých šťouralů v kauzách kompromitujících politiky napříč spektrem, či jen nepoddajných policejních důstojníků, kteří by se jednou stejně neohroženě jako do Paroubka nebo do Grosse mohli pustit i do hlavounů současné koalice.
Ať je to, jak chce, odchod šéfa antimafiánů, kterého si přes různé pokusy netrouflo odvolat šest ministrů vnitra z řad ODS, ČSSD i KDU-ČSL, nevěstí nic dobrého. Jako by padla poslední pevná bašta odolávající přes veškeré nedostatky epidemii úslužných podržtašků, poroučejících se s každou upatlanou výměnou nadřízených, protože nástupci si přivedou zase jen sobě oddané pikolíky. Samozřejmě bude nutné si počkat, kdo bude na Kubicův post dosazen a jak proběhne avizovaná reorganizace ÚOOZ. Že by ale konečně svitla šance na potřebné vyčištění Augiášova chléva, jak jej nastínila Kubicova zpráva, nehrozí. Na to je zřejmě příliš mnoho lidí jak z Topolánkova vládního týmu, tak z opozice či z byznysu opředeno příliš hustým předivem podivných vztahů, výhod a projektů, které spolu chtějí nerušeně dokončit. Koneckonců kolektivní mlčení politiků kolem nestandardního nabytí akcií Stanislavem Grossem mluví za vše. Před rokem a půl zazněl na tomto místě požadavek, aby nová vláda definitivně zbavila vlivu všechny přízraky, které léta pomáhaly vytvářet pokřivený svět Kubicovy zprávy. Pryč je teď ale Kubice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít