Nepodceňujte výběr pojistky

13. června 2005, 00:00 - admin
13. června 2005, 00:00

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Uzavření životního pojištění - to je vztah na několik desetiletí dopředu. S konkrétním výběrem proto nespěchejte. Před sjednáním smlouvy zejména zvažte, jaká je vaše potřeba a co vám pojistka nabízí. Životní pojištění dnes uzavírá téměř každý, kdo si je vědom své odpovědnosti za sebe i svou rodinu.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Uzavření životního pojištění - to je vztah na několik desetiletí dopředu. S konkrétním výběrem proto nespěchejte. Před sjednáním smlouvy zejména zvažte, jaká je vaše potřeba a co vám pojistka nabízí.

Životní pojištění dnes uzavírá téměř každý, kdo si je vědom své odpovědnosti za sebe i svou rodinu. Ta je samozřejmě ještě vyšší třeba v případech, kdy je bydlení zatíženo hypotékou nebo když existují nesplacené úvěry v podnikání.

Pokud pojištění splňuje zákonem stanovené podmínky, dokáže přinést úspory už během svého trvání -v podobě úlev na daních z příjmu. A když se do konce pojistné doby nestane nic tragického, mohou se pojištěnec nebo jeho rodina těšit na milou finanční injekci v podobě naspořených peněz.

JAK VYBÍRAT Rizikové životní pojištění je pojistkou pro případ smrti, způsobenou ať už úrazem, nemocí nebo stářím. Neobsahuje ale žádnou spořicí složku. Kdo trochu více myslí na zadní kolečka, sáhne proto po kapitálovém životním pojištění. Jeho rozsah lze přitom rozšířit formou připojištění, což zvyšuje ochranu proti základním rizikům a kryje i další rizika „Jestliže svůj volný čas trávíte zejména na kole v terénu, nepijete, nekouříte, pak jsou pro vás relevantní nejspíše připojištění vztahující se k úrazu. Jestliže raději navštěvujete s přáteli dobré hospůdky a díváte se na televizi, pak spíše přemýšlejte o připojištění na civilizační choroby,“ doporučuje Richard Kapsa z České pojišťovny. Jakou zvolit pojistnou částku, tedy rozsah plnění pro případ pojistné události? Je na místě zvážit, jak velké ekonomické problémy hrozí. Odborníci doporučují začít shrnutím všech závazků pojištěnce a přepočítat je do celkové roční částky. Pojistná částka pro případ smrti by měla odpovídat jejímu několikanásobku. Možný je i výpočet prostřednictvím ročního úhrnu příjmů: pojistná částka by měla činit jeho dvou- až pětinásobek. Úvahu vyžaduje i délka trvání pojištění. Pro uplatnění daňových odpočtů u kapitálového životního pojištění hovoří zákon jasně: Výplata pojistného musí být sjednána nejdříve po uplynutí pěti let od podpisu smlouvy, pojištěnec zároveň musí dosáhnout věku 60 let. U pojistné smlouvy s trváním od pěti do 15 let musíte mít pro uplatnění odpočtu sjednanou pojistnou částku alespoň na 40 tisíc korun, u pojistné smlouvy nad 15 let alespoň na 70 tisíc korun. KLÍČOVÁ OTÁZKA: U KOHO A CO Základem výběru té pravé pojišťovny a konkrétního produktu jsou všeobecné pojistné podmínky a smluvní ujednání. Podle nového zákona vás s jejich obsahem pojišťovny (nebo jejich zástupci a zprostředkovatelé) musí seznámit a dát vám je k prostudování ještě před podpisem smlouvy. Čím se řídit při výběru pojišťovny? Jelikož s ní uzavřete dohodu na dlouhou dobu dopředu, vybírejte tedy raději z těch stabilních, které mají dlouholeté zkušenosti a silné kapitálové zázemí. Taková je ale naštěstí drtivá většina pojišťoven. Sledujte proto také, jak s vámi jako s potenciálním zákazníkem v pojišťovně jednají. ROZHODUJE I CENA**

Vyberte si takový produkt, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. Protože i tyto potřeby se během života mění, zajímejte se o to, nakolik je nabízená pojistka pružná - tedy zda a jak je možné v průběhu pojištění měnit její parametry.

Mezi další důležité faktory patří možnost připojištění (třeba dětí), právo na platební prázdniny v krizových okamžicích a samozřejmě také rychlost likvidace pojistných událostí, tedy výplaty pojistného.

Vybírá se pochopitelně i podle ceny. Měsíční pojistné by nemělo překročit 10 procent vašeho příjmu za toto období. Jestliže je cena produktu, který vás zajímá, příliš vysoká, zvažte všechna zahrnutá rizika a případně je - v zájmu přijatelnější ceny - omezte.

(s použitím materiálů ČP) 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít