Neplkat, neurážet a naslouchat

07. června 2004, 00:00 - MICHAL ZACHAR www.imageaudit.info
07. června 2004, 00:00

Při společenských událostech se na malém prostoru setkáváme s mnoha lidmi, kteří nás posuzují a hodnotí. O tom, jaký bude výsledek, rozhodujeme v prvé řadě sami. Jednat s lidmi je uměním, které se můžeme naučit. Všichni.

Při společenských událostech se na malém prostoru setkáváme s mnoha lidmi, kteří nás posuzují a hodnotí. O tom, jaký bude výsledek, rozhodujeme v prvé řadě sami. Jednat s lidmi je uměním, které se můžeme naučit. Všichni.

Všeobecným pravidlem při návštěvě společenských událostí je především nenápadné chování a ohleduplnost vůči ostatním. Na většině společenských akcí se pohybujeme v úzkém kontaktu s ostatními lidmi. Velmi často s nimi také hovoříme. Můžeme při tom uplatnit své jazykové znalosti, vytříbenost, všeobecný i odborný přehled a učinit tak dobrý dojem na své okolí, včetně obchodních partnerů a klientů. To, že muž by měl být gentlemanem a žena dámou zní jako poučka pro žáky první třídy. Ale ruku na srdce - kolik gentlemanů či dam, kterým tato oslovení opravdu přísluší, potkáváte při nejrůznějších společenských událostech? Nejen dokonale padnoucí oblek či šaty, ale především slušnost, takt, ohleduplnost, pozornost a vybrané chování totiž činí z muže gentlemana a z ženy dámu.

ŠUNKOVÝ CHLEBÍČEK, NEBO KONVERZACE?

Skutečně zvláštní pohled se nabízí, když si dáma v hedvábí a gentleman v obleku od předního návrháře mezi dvěma dějstvími Labutího jezera „na stojáka“ smlsávají na šunkovém chlebíčku. Mezi spoustou lidí panuje zvláštní přesvědčení, že dobře se najíst a napít je cílem společenské události. Pokud však tomuto pokušení neumíte odolat, pokuste se alespoň nehovořit s jídlem v ústech. Nebo si dejte sklenici sektu a využijte přestávky k příjemné společenské konverzaci. Pokud vás hovor nudí či si potřebujete „odskočit“, je slušné tak učinit požádáním o dovolení opustit společnost. Chcete-li se vzdálit na trvalo, nepokukujte stále po hodinkách, dveřích či oknech. Omluvte se, rozlučte a jděte.

VYPNĚTE MOBIL

To, že se mobilní telefon při podobných akcích vypíná, by si měli uvědomit obzvláště všichni ti, jež chtějí být tzv. „in“ a stále v kontaktu s pracovištěm. Zazvoněním mobilu na jakékoliv akci se totiž odsuzujete do přesně opačné role „out“.

UMÍTE „SMALL TALK“?

Small talk je v doslovném překladu malý rozhovor. Může být o všem a vlastně o ničem. Snažte se ale nemluvit jen pro samotné mluvení a vyvarujte se opakování jednoho slova (např. viď, tedy, prostě, jo…) Hrubým přestupkem jsou vulgarizmy. Naopak používat můžete společenské fráze typu „ano, prosím“, „s radostí“, „velmi rád(a)“, „jste velice laskavý(á)“, apod. Argumentujte věcně a podloženými fakty. Respektujte právo každého vyjádřit se k problematice, neskákejte do řeči a v žádném případě nikoho neironizujte ani neponižujte.

VTIPY MOHOU URAZIT

Upřímnost je kladná vlastnost, ale být taktní je často vhodnější. Neříkejte proto něco, co by mohlo někoho rozladit či urazit. Obzvláště pozor na velmi rozšířený nešvar - vtipy o ženách s neslušným podtextem. Umění hovořit není nikomu vrozeno, získává se cvikem. Učte se však také umění naslouchat. Pouze sobec do sebe zahleděný mluví stále, bez přerušení a většinou zase o sobě.

ZÁSADY:

soukromý rozhovor je projev důvěry, s jeho obsahem nikoho dalšího neseznamujeme zábava je vítána, ale pozor na témata - vtipy o blondýnkách či jiné urážlivé pokusy pobavit společnost je vhodnější vynechat

je lepší požádat o změnu tématu, než se vyjadřovat k problému, kterému nerozumíme

i když je společnost něco jiného než byznys, mnohdy se mu stejně nevyhneme, jednejme však věcně, stručně a jasně; detailní rozbory obchodního kontraktu patří do kanceláře

způsoby gentlemana či dámy nám později vynesou více, než dnes tušíme

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít