Neplkat, neurážet a naslouchat

07. června 2004, 00:00 - MICHAL ZACHAR www.imageaudit.info
07. června 2004, 00:00

Při společenských událostech se na malém prostoru setkáváme s mnoha lidmi, kteří nás posuzují a hodnotí. O tom, jaký bude výsledek, rozhodujeme v prvé řadě sami. Jednat s lidmi je uměním, které se můžeme naučit. Všichni.

Při společenských událostech se na malém prostoru setkáváme s mnoha lidmi, kteří nás posuzují a hodnotí. O tom, jaký bude výsledek, rozhodujeme v prvé řadě sami. Jednat s lidmi je uměním, které se můžeme naučit. Všichni.

Všeobecným pravidlem při návštěvě společenských událostí je především nenápadné chování a ohleduplnost vůči ostatním. Na většině společenských akcí se pohybujeme v úzkém kontaktu s ostatními lidmi. Velmi často s nimi také hovoříme. Můžeme při tom uplatnit své jazykové znalosti, vytříbenost, všeobecný i odborný přehled a učinit tak dobrý dojem na své okolí, včetně obchodních partnerů a klientů. To, že muž by měl být gentlemanem a žena dámou zní jako poučka pro žáky první třídy. Ale ruku na srdce - kolik gentlemanů či dam, kterým tato oslovení opravdu přísluší, potkáváte při nejrůznějších společenských událostech? Nejen dokonale padnoucí oblek či šaty, ale především slušnost, takt, ohleduplnost, pozornost a vybrané chování totiž činí z muže gentlemana a z ženy dámu.

ŠUNKOVÝ CHLEBÍČEK, NEBO KONVERZACE?

Skutečně zvláštní pohled se nabízí, když si dáma v hedvábí a gentleman v obleku od předního návrháře mezi dvěma dějstvími Labutího jezera „na stojáka“ smlsávají na šunkovém chlebíčku. Mezi spoustou lidí panuje zvláštní přesvědčení, že dobře se najíst a napít je cílem společenské události. Pokud však tomuto pokušení neumíte odolat, pokuste se alespoň nehovořit s jídlem v ústech. Nebo si dejte sklenici sektu a využijte přestávky k příjemné společenské konverzaci. Pokud vás hovor nudí či si potřebujete „odskočit“, je slušné tak učinit požádáním o dovolení opustit společnost. Chcete-li se vzdálit na trvalo, nepokukujte stále po hodinkách, dveřích či oknech. Omluvte se, rozlučte a jděte.

VYPNĚTE MOBIL

To, že se mobilní telefon při podobných akcích vypíná, by si měli uvědomit obzvláště všichni ti, jež chtějí být tzv. „in“ a stále v kontaktu s pracovištěm. Zazvoněním mobilu na jakékoliv akci se totiž odsuzujete do přesně opačné role „out“.

UMÍTE „SMALL TALK“?

Small talk je v doslovném překladu malý rozhovor. Může být o všem a vlastně o ničem. Snažte se ale nemluvit jen pro samotné mluvení a vyvarujte se opakování jednoho slova (např. viď, tedy, prostě, jo…) Hrubým přestupkem jsou vulgarizmy. Naopak používat můžete společenské fráze typu „ano, prosím“, „s radostí“, „velmi rád(a)“, „jste velice laskavý(á)“, apod. Argumentujte věcně a podloženými fakty. Respektujte právo každého vyjádřit se k problematice, neskákejte do řeči a v žádném případě nikoho neironizujte ani neponižujte.

VTIPY MOHOU URAZIT

Upřímnost je kladná vlastnost, ale být taktní je často vhodnější. Neříkejte proto něco, co by mohlo někoho rozladit či urazit. Obzvláště pozor na velmi rozšířený nešvar - vtipy o ženách s neslušným podtextem. Umění hovořit není nikomu vrozeno, získává se cvikem. Učte se však také umění naslouchat. Pouze sobec do sebe zahleděný mluví stále, bez přerušení a většinou zase o sobě.

ZÁSADY:

soukromý rozhovor je projev důvěry, s jeho obsahem nikoho dalšího neseznamujeme zábava je vítána, ale pozor na témata - vtipy o blondýnkách či jiné urážlivé pokusy pobavit společnost je vhodnější vynechat

je lepší požádat o změnu tématu, než se vyjadřovat k problému, kterému nerozumíme

i když je společnost něco jiného než byznys, mnohdy se mu stejně nevyhneme, jednejme však věcně, stručně a jasně; detailní rozbory obchodního kontraktu patří do kanceláře

způsoby gentlemana či dámy nám později vynesou více, než dnes tušíme

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít