Neplést se a neškodit

07. července 2004, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
07. července 2004, 00:00

STAROSTA HLUBOKÉ NAD VLTAVOU TOMÁŠ JIRSA (ODS): Jakákoli vláda, která by byla podobná jako ta předchozí, podnikatelům příliš nepomůže. Česká republika potřebuje nový směr, který by se vypořádal s bující byrokracií.

STAROSTA HLUBOKÉ NAD VLTAVOU TOMÁŠ JIRSA (ODS): Jakákoli vláda, která by byla podobná jako ta předchozí, podnikatelům příliš nepomůže. Česká republika potřebuje nový směr, který by se vypořádal s bující byrokracií. Jak se během posledních let změnilo v České republice podnikatelské klima?

Velký počet vrácených živnostenských oprávnění svědčí o tom, že něco není v pořádku. S tím souvisí růst nezaměstnanosti. Zaměstnávat přeci nemůže stát, ale podnikatelé. A v posledních dvou letech jsem neslyšel podnikatele, že by vládu chválili. A samozřejmě, když tito zaměstnavatelé vidí, jak stát a jeho byrokracie bobtnají a oni na to musí vydělat, tak nemůžou být spokojeni. Obrovské zadlužování státu zaplatíme my všichni, ale podnikatelé zvlášť, oni vytvářejí zaměstnanost, ze které se dluhy budou jednou platit.

Proč si myslíte, že je stát špatný zaměstnavatel? Principiálně. Stát přeci vytváří hodnoty pouze tím, že za (někdy) bohulibé věci utrácí peníze daňových poplatníků. Ale stavět zaměstnanost na státních zaměstnancích není přeci možné. Stačí se podívat na obrovský růst byrokracie, která chtě nechtě klade podnikatelům do cesty překážky. Prostě proto, že úředníci musí vykazovat nějakou činnost a i když nechtějí přímo škodit, tak prostě vykazováním činnosti překážky vytvářejí. Co byste očekával od nové vlády? Nejen Grossovy, ale kterékoli jiné? Přál bych si snížení růstu byrokracie a státního přerozdělování peněz. Věřím, že jednou to musí přijít samo, nebude totiž co přerozdělovat. Je přece všeobecně známo, že občan (a podnikatel) ví nejlépe, jak s penězi co nejefektivněji naložit, mnohem efektivněji než stát. Obávám se ale, že toho vláda pod vedením sociálnědemokratického premiéra nebude schopna. Od nové vlády bych samozřejmě očekával, že se bude podnikatelům co nejméně plést do života, ale to se současným státním aparátem není možné. Mají dnes vůbec ještě noví podnikatelé - například ti, co ukončí školu - šanci něco nového rozjet?

Jsem přesvědčen, že na trhu prostor pro nové podnikatele existuje. A zejména pro mladé. Mladí lidé, kteří do sebe chtěli investovat, mají obrovskou výhodu. Mají zažité cizí jazyky, počítačové technologie a mnozí sjezdili celý svět. Takoví lidé mají obrovské šance a myslím, že moji generaci (je mi 47 let) zanedlouho převálcují.

Máte v Hluboké takové začínající firmy?

Jsou tady začínající podniky imladí a již úspěšní podnikatelé. Pan Dědič se domluvil s jednou rakouskou firmou a již dva roky vede jejich pobočku a rámuje ve velkém obrazy pro supermarkety. Bratranci Beritové založili prosperující počítačovou firmu a pro Hlubokou a blízké okolí dělají počítačový servis. Mladý právník Šmidmayer zase založil úspěšně se rozvíjející kancelář pro poradenství při získávání prostředků z nejrůznějších fondů a dotací. Pan Kašpárek využil fondu SAPARD a postavil nový penzion, který prosperuje. N ezaměstnanost na Hluboké máme dnes pod třemi procenty. Jde o to podnikatele podpořit, pomoci, když něco od obce potřebují, ale pak se jim do toho neplést. A to by měl dělat také stát.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít