Neplést se a neškodit

07. července 2004, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
07. července 2004, 00:00

STAROSTA HLUBOKÉ NAD VLTAVOU TOMÁŠ JIRSA (ODS): Jakákoli vláda, která by byla podobná jako ta předchozí, podnikatelům příliš nepomůže. Česká republika potřebuje nový směr, který by se vypořádal s bující byrokracií.

STAROSTA HLUBOKÉ NAD VLTAVOU TOMÁŠ JIRSA (ODS): Jakákoli vláda, která by byla podobná jako ta předchozí, podnikatelům příliš nepomůže. Česká republika potřebuje nový směr, který by se vypořádal s bující byrokracií. Jak se během posledních let změnilo v České republice podnikatelské klima?

Velký počet vrácených živnostenských oprávnění svědčí o tom, že něco není v pořádku. S tím souvisí růst nezaměstnanosti. Zaměstnávat přeci nemůže stát, ale podnikatelé. A v posledních dvou letech jsem neslyšel podnikatele, že by vládu chválili. A samozřejmě, když tito zaměstnavatelé vidí, jak stát a jeho byrokracie bobtnají a oni na to musí vydělat, tak nemůžou být spokojeni. Obrovské zadlužování státu zaplatíme my všichni, ale podnikatelé zvlášť, oni vytvářejí zaměstnanost, ze které se dluhy budou jednou platit.

Proč si myslíte, že je stát špatný zaměstnavatel? Principiálně. Stát přeci vytváří hodnoty pouze tím, že za (někdy) bohulibé věci utrácí peníze daňových poplatníků. Ale stavět zaměstnanost na státních zaměstnancích není přeci možné. Stačí se podívat na obrovský růst byrokracie, která chtě nechtě klade podnikatelům do cesty překážky. Prostě proto, že úředníci musí vykazovat nějakou činnost a i když nechtějí přímo škodit, tak prostě vykazováním činnosti překážky vytvářejí. Co byste očekával od nové vlády? Nejen Grossovy, ale kterékoli jiné? Přál bych si snížení růstu byrokracie a státního přerozdělování peněz. Věřím, že jednou to musí přijít samo, nebude totiž co přerozdělovat. Je přece všeobecně známo, že občan (a podnikatel) ví nejlépe, jak s penězi co nejefektivněji naložit, mnohem efektivněji než stát. Obávám se ale, že toho vláda pod vedením sociálnědemokratického premiéra nebude schopna. Od nové vlády bych samozřejmě očekával, že se bude podnikatelům co nejméně plést do života, ale to se současným státním aparátem není možné. Mají dnes vůbec ještě noví podnikatelé - například ti, co ukončí školu - šanci něco nového rozjet?

Jsem přesvědčen, že na trhu prostor pro nové podnikatele existuje. A zejména pro mladé. Mladí lidé, kteří do sebe chtěli investovat, mají obrovskou výhodu. Mají zažité cizí jazyky, počítačové technologie a mnozí sjezdili celý svět. Takoví lidé mají obrovské šance a myslím, že moji generaci (je mi 47 let) zanedlouho převálcují.

Máte v Hluboké takové začínající firmy?

Jsou tady začínající podniky imladí a již úspěšní podnikatelé. Pan Dědič se domluvil s jednou rakouskou firmou a již dva roky vede jejich pobočku a rámuje ve velkém obrazy pro supermarkety. Bratranci Beritové založili prosperující počítačovou firmu a pro Hlubokou a blízké okolí dělají počítačový servis. Mladý právník Šmidmayer zase založil úspěšně se rozvíjející kancelář pro poradenství při získávání prostředků z nejrůznějších fondů a dotací. Pan Kašpárek využil fondu SAPARD a postavil nový penzion, který prosperuje. N ezaměstnanost na Hluboké máme dnes pod třemi procenty. Jde o to podnikatele podpořit, pomoci, když něco od obce potřebují, ale pak se jim do toho neplést. A to by měl dělat také stát.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít