Neplacení daní je trest za špatné služby státu

20. října 2003, 00:00 - (ms)
20. října 2003, 00:00

JAN HANOUSEK VÝZKUMNÍK CERGE (CENTRUM PRO EKONOMICKÝ VÝZKUM UK). MIMO JINÉ SPOLUAUTOR STUDIE O STÍNOVÉ EKONOMICE PRO SVĚTOVOU BANKU.

Proč lidé zatajují své příjmy a neplatí daně?

Existují studie, které dokládají vztah přímé úměry mezi mírou zdanění a šedou ekonomikou. Z našeho výzkumu vyplývá, že nejde jen o výši daní. Pro občany je důležité, jaké služby od státu za své peníze dostanou. V e Švédsku, kde je vysoké zdanění, ale zároveň kvalitní veřejná správa, není šedý sektor tak rozvinutý jako třeba v Řecku či Itálii, kde jsou daně o něco nižší. Velice důležitá je přitom decentralizace. Ve Švédsku dostávají velký podíl z daní obce, takže poplatníci přímo vidí, na co jsou jejich peníze využity.

A jak je to z tohoto pohledu u nás?

U nás je tento poměr výkon/cena pro občana velice nevýhodný. Lidé mají pocit, že si za dobré peníze kupují od státu špatné služby. V našem průzkumu na vzorku tisíce respondentů počet těch, kteří se přiznali ke krácení daně, od roku 1995 neustále rostl, se statisticky nevýznamným snížením mezi roky 2000 a 2002. Iv tomto období však vzrostl počet těch, kteří podle vlastních slov nakupovali nezdaněné zboží či služby.

Jak je to možné? Vždyť přinejmenším od roku 1998 vedou vlády tvrdou kampaň proti stínové ekonomice?

Spoléhat na represi je omyl. Ve Spojených státech je riziko daňového auditu jen 1,5 % a lidé to vědí. Přesto disciplinovaně platí daně. Někoho může přimět k řádnému odvádění daní strach, ale lidé mají i jiné důvody, řekněme morální. Náš průzkum zjistil, že ti, kteří nejsou spokojeni s veřejnou správou, kteří mají na stát „spadeno“, jsou méně ochotni platit daně.

Kabinet vytáhl proti podnikatelům, kteří budou muset platit minimální daň a pořídit si registrační pokladny. Mohou tato opatření výrazně snížit šedou ekonomiku?

Největším problémem nejsou živnostníci, ale zneužívání sociálních dávek. Každý pátý, který v našem průzkumu přiznal nezdaněné příjmy, zároveň uvedl, že pobírá státní podporu. Dostupnost dávek paradoxně nevede k větší ochotě nepodvádět stát, ale naopak. Lidé si řeknou: proč platit daně, když podporu dostanu tak jako tak?

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít