Není Dingo jako Dingo

28. prosince 2007, 19:05 - Mgr. Rudolf Marek
28. prosince 2007, 19:05

Majitel MPI Group tvrdí, že vozidla pro české vojáky jsou jiná, než dostane Bundeswehr

Dinga 2 pro Armádu České republiky nebudou totožná s těmi, které dostává Bundeswehr, i když vycházejí ze stejné konfigurace. Vozidla budou proti standardní německé konfiguraci doplněna o český interkom, o GPS a další úpravy či prvky vyplývající ze specifických požadavků českého uživatele, sdělil týdeníku EURO majitel firmy MPI Group Michal Smrž. Ministerstvo obrany podepsalo s MPI Group smlouvu na nákup čtyř lehkých obrněných vozidel Dingo 2 v ceně 33,7 milionu korun za kus pro české vojáky v Afghánistánu. Dinga si u stejného výrobce - bavorské zbrojovky Krauss-Maffei Wegmann (KMW) - objednal i německý Bundeswehr v ceně 730 tisíc eur za jedno, v podobné cenové relaci i belgická armáda.
První náměstek ministryně obrany Martin Barták se netají tím, že s nabídkou pro české vojáky přišel státní tajemník spolkového ministerstva obrany Christian Schmidt. „Zeptal se, zda něco nepotřebujeme. Že mají v současné době zajištěnu výrobu vozů Dingo 2 a jsou ochotni nám vyjít vstříc a z jejich dodávky nám čtyři přenechat. Mohou tedy garantovat, že auta budeme mít včas,“ uvedl náměstek.
Z letošní kvóty 33 obrněnců Dingo 2 pro Bundeswehr jsou všechny rovněž určeny pro Afghánistán. Dá se tedy předpokládat, že nebudou hůře vybaveny než stejné stroje pro českou armádu. K veřejným informacím o podstatně nižších cenách lehkých obrněnců pro jiné armády je nutné doplnit, že například u Belgičanů jde o průměrnou cenu, protože ti si v kontraktu na 220 obrněnců dohodli nejrůznější varianty těchto vozidel. „Není mi známa cena, za kterou KMW dodává vozidla své armádě, nemohu tedy posoudit, zda je u dvou set ding uplatněna množstevní sleva proti našim čtyřem, či nikoli. Rozhodně se ale jedná o dvě různé obchodní transakce a výrobce není ničím vázán nám vozidla prodat za stejnou cenu, jako je prodává své armádě. Nevím, jak je tomu v tomto případě, ale je obvyklé, že ceny téhož produktu pro zahraničního zákazníka jsou zpravidla vyšší než pro domácího, což je dáno vyššími náklady s tím souvisejícími, například řešení reklamací v zahraničí bývá výrazně dražší než v tuzemsku a podobně,“ vysvětluje cenový rozdíl Smrž. Majitel MPI Group se také brání nařčením, že by jeho firma pobírala zprostředkovatelskou provizi zbytečně zatěžující daňové poplatníky. „Po odečtení všech nákladů a pořizovací ceny zůstává naší firmě přiměřený zisk. Je odpovídající odměnou za profesionální práci našich zaměstnanců, za podstoupená rizika, protože vozidla platíme stoprocentně před dodávkou, ministerstvo obrany nám platí až dlouho po dodávce, a to ještě za předpokladu, že projdou zkouškami, a za vloženou přidanou hodnotu naší firmou. Náš zisk navíc podléhá zdanění dle platných zákonů v České republice,“ uzavírá Michal Smrž.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít