Nenechte si ujít přehled změn k 1.září

01. září 2009, 13:20 - Petr Kučera, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
01. září 2009, 13:20

Dnešní den je nejen začátkem školního roku, ale přináší fyzickým osobám a především firmám řadu novinek. Je tu konec klasických žárovek, padesátníků, kouření na Slovensku, ale i nové zákony a slevy.

Autor: Luděk Vycpálek

Konec klasických žárovek

Od 1. září nesmějí být na trh uváděny žárovky, které nejsou čiré a které mají příkon 100 W a vyšší. Neznamená to ale, že klasické žárovky už vůbec neseženete. Jejich doprodej je stále možný.

Pokud má obchodník na skladě žárovky uvedené na trh před tímto datem, může je uvést do oběhu a doprodat je svým zákazníkům i po 1. září. Nesmí však do prodeje zařadit produkty, které získal po 1. září a které nesplňují zmíněné podmínky. Kontrolu bude provádět Česká obchodní inspekce.

Od roku 2010 pak nepůjde uvádět na trh už ani žárovky o příkonu vyšším než 75 wattů. Do roku 2012 se pak budou stahovat z trhu žárovky až do příkonu 15 wattů. Od roku 2016 nebude možné nabízet ani halogenové žárovky.

Výměna padesátníků a papírových dvacetikorun Padesátihaléřové mince a papírové dvacetikoruny lze od 1. září vyměnit už jen v sedmi pobočkách České národní banky - v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Jejich úřední hodiny jsou od pondělí do pátku od 7:30 do 11:30 a od 12:30 do 14:00 hodin. Výměna je možná i zasláním poštou s uvedením bankovního spojení. Pro klienty s účtem vedeným u ČNB je výměna možná i uložením na tento účet. Opozdilci mají šanci ještě pět let, tedy do 31. srpna 2014. Sleva na sociálním pojištění

Podnikatelé by v září neměli zapomenout na možnost slevy na sociálním pojištění pro nejhůře placené zaměstnance. Slevu lze poprvé uplatnit za srpnové mzdy, tedy nejpozději do dne splatnosti pojistného za srpen. Kdo zapomene, nemůže už ji využít zpětně.

Většina firem, kterých se tato možnost týká, si ji už nicméně „vyzkoušela“ v srpnu, kdy bylo možné uplatnit mimořádnou slevu za letošní leden až červenec.

Cílem novinky je udržet pracovní místa pro nejméně kvalifikované (nejhůře placené) zaměstnance. Slevu lze uplatnit nejpozději za prosinec 2010.

Nižší pojistné se však týká pouze zaměstnanců, jejichž vyměřovací základ (mzda) je nižší než 27 100 Kč (nepřesahuje 1,15násobek průměrné mzdy).

Speciální zákon proti diskriminaci

Od 1. září je účinný takzvaný antidiskriminační zákon. Speciální předpis stanovuje právo na rovné zacházení a zakazuje diskriminaci například v přístupu k zaměstnání, podnikání, vzdělání, zdravotní péči či při prodeji zboží a služeb.

Zastánci zákona mimo jiné argumentovali, že jej musí Česká republika přijmout kvůli členství v Evropské unii. Ostatní státy už podobná legislativní opatření zavedly.

Podle odpůrců zákona, mezi něž patří i prezident republiky Václav Klaus, však není speciální zákon potřeba. Diskriminaci už totiž zakazují platné předpisy včetně těch nejvyšších, tedy Ústavy a Listiny základních práv a svobod. Další zákazy diskriminace obsahuje řada speciálních předpisů, například zákoník práce nebo zákon o ochraně spotřebitele.

Každý, kdo se cítí být diskriminován, se může u soudu domáhat, aby bylo upuštěno od diskriminace, aby byly odstraněny následky diskriminačního zásahu a aby mu bylo dáno přiměřené zadostiučinění. Ve vážnějších případech (zejména když byla „snížena dobrá pověst nebo důstojnost osoby nebo její vážnost ve společnosti“) má též právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích.

Při sporu se uplatní princip sdíleného důkazního břemene. Údajně diskriminovaná osoba sice musí předložit důkazy (podle kritiků jí však stačí jen „uvést“ tvrzení), načež pak žalovaný musí prokázat, že se diskriminace nedopustil.

Zákaz kouření na Slovensku

Ve všech slovenských restauracích, které nemají speciální místnost pro nekuřáky, je od 1. září zcela zakázáno kouření.

Novela protikuřáckého zákona sice platí už od dubna, ale až do konce srpna měli majitelé restaurací čas na případné stavební úpravy. Do přestavby se ale pustil málokdo. „Většina restaurací žádné speciální prostory nevytvořila,“ potvrdil agentuře SITA generální sekretář Svazu hotelů a restaurací Pavol Kašuba.

Na rozdíl od řady dalších států však zákaz kouření platí jen ve stravovacích zařízeních.

Za porušení zákazu hrozí provozovateli pokuta od 331 do 3319 eur, případně i zákaz činnosti.

Změny v hromadné dopravě

Se začátkem školního roku na základních a středních školách končí také řada prázdninových omezení v hromadné dopravě. Zejména městská doprava a meziměstské autobusy tak budou jezdit častěji než v předchozích dvou měsících.

Kromě toho dojde ke změnám vedení některých linek. Například v Praze se dotknou především autobusů na jihovýchodě metropole - tedy Jižního Města (s přesahem do průmyslové zóny Hostivař-Malešice) a oblastí Prahy 4 a 10 (Vršovice, Krč, Lhotka, Libuš).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít