Nenápadný úředník v čele VZP

27. listopadu 2012, 08:44 - Adéla Čabanová
27. listopadu 2012, 08:44

Podle oponentů „Šnajdrův muž“, podle spolupracovníků seriózní profík. Nový ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek je nepříliš známý úředník z ministerstva zdravotnictví. Pod svou kontrolou bude mít přes 140 miliard korun vybraných na veřejném zdravotním pojištění. Zkušenosti s rozdělováním vysokých finančních částek už má.

Na ministerstvo zdravotnictví nastoupil Zdeněk Kabátek v roce 2006 ve svých 36 letech. A brzy začal řídit mocný odbor přímo řízených organizací. Toto nudné označení ve skutečnosti znamená, že se mu zodpovídali všichni ředitelé fakultních nemocnic a dalších ústavů, které pod rezort spadají.

S "pány" se dokáže domluvit

Mladý inženýr s vizáží nesmělého motorkáře a se zkušeností několika let ve vedení písecké nemocnice měl v moci jejich hodnocení a rozhodování o všech větších investicích. Na jednání s nimi chodil i tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Zatímco Šnajdra a jeho suverénní jednání si páni ředitelé příliš neoblíbili, Kabátka někteří vnímali lépe, víc se s nimi dokázal domluvit.

Jako šéf přes přímo řízené organizace držel ruku nad svůdnými sumami peněz. Na starosti měl i rozdělování evropských dotací na dovybavení vysoce specializovaných nemocničních center. Nově ustavená centra dostávala desítky milionů korun na přístroje i nutné přestavby. Kolem výběrových řízení, kterými nemocnice vybíraly dodavatele, vznikla řada otázek.

Závažné pochybnosti o nákupech přístrojového vybavení do specializovaných center měl i kontrolní výbor sněmovny. Zadávací dokumentace totiž nahrávala takzvaným kompletátorům. Firmám, které nabízejí nejen přístroj, který je na zakázce nejdůležitější, ale celý balíček s dalším vybavením a službami. Velké zakázky v nemocnicích si takto z valné části už delší dobu rozděluje pár společností, z nichž Puro-klimu a Hospimed nechvalně proslavila korupční kauza hejtmana Davida Ratha.

Ministr Kabátkovi věří

Dnešní vedení ministerstva zdravotnictví má přesto ke Kabátkovi velkou důvěru, o čemž svědčí fakt, že už má na starosti nejen přímo řízené nemocnice, ale i veškeré ekonomické agendy ministerstva jako takového. Opozice novému šéfovi VZP vyčítá především dvě věci: nedostatečné zkušenosti s řízením velké instituce a to, že nepřináší žádnou změnu, protože je stále loajální Marku Šnajdrovi. Muži, který byl do včerejšího odstoupení z čela správní rady VZP považován za jednoho z nejmocnějších hybatelů českého zdravotnictví.

Co říká na námitku, že je považován za Šnajdrova muže? „Nejsem člověkem nikoho, jsem Zdeněk Kabátek. Pana Marka Šnajdra si vážím jako velmi inteligentního a schopného člověka, nicméně mám svůj rozum a umím se rozhodovat bez kohokoli v pozadí,“ prohlásil na brífinku po svém zvolení.

Exministr Julínek: Je to stoprocentní profesionál

Také jeho bývalí spolupracovníci na ministerstvu zdravotnictví potvrzují, že se se Šnajdrem na poradách vedení nejednou přel i v dobách, kdy úzce spolupracovali. Že by byl něčí loutkou, si nedovedou představit. Naopak Kabátka líčí jako věcného muže, který si umí stát za svým a dobře rozumí ekonomice nemocnic. V dobrém na něj vzpomíná i jeho první šéf na ministerstvu Tomáš Julínek z ODS. „Svoje věci plní na sto procent. Je to profesionál, ne politická figura,“ chválí volbu nového ředitele, svého stranického kolegy Julínek.

Jako svůj hlavní úkol v čele největší zdravotní pojišťovny v Česku vnímá Kabátek její ekonomickou stabilizaci. A také urovnání vztahů s lékaři, nemocnicemi i ministerstvem zdravotnictví. Sám uznává, že jedním z hlavních důvodů změny ve vedení VZP byly střety mezi dosavadním ředitelem Pavlem Horákem a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

Od nováčka se čeká poslušnost

Od Kabátka se proto alespoň v prvních měsících očekává vstřícnost, ne-li poslušnost k ministrovi. „Chtěl bych významně posílit spolupráci mezi ministerstvem zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, největší zdravotní pojišťovna v zemi nemůže fungovat v rozporu s ministerstvem,“ uvedl Kabátek po svém zvolení.


Zdeněk Kabátek (42)

» narodil se v roce 1970

» svou profesní dráhu začal v jaderné elektrárně Temelín jako technik, později se stal projektovým manažerem

» v letech 2004 až 2006 působil ve stavební firmě Invest PK, která se věnovala i zakázkám ve zdravotnictví

» od roku 2005 do začátku roku 2007 byl členem představenstva Nemocnice Písek, kde také dělal vedoucího provozu

» na ministerstvo zdravotnictví nastoupil v roce 2006, v současnosti je tam vrchním ředitelem pro ekonomiku, donedávna byl členem správní rady Oborové zdravotní pojišťovny, je také členem představenstva Národního tkáňového centra

» je řadovým členem ODS


Čtěte také:

Nový ředitel Kabátek má dostat VZP z minusu

Horáka v čele VZP nahradil Kabátek

Heger: Kabátek je pro vedení VZP dobrá volba


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít