Nemravné platy pro nemravné úředníky

14. prosince 2012, 12:19 - Tomáš Plhoň
14. prosince 2012, 12:19

Věděli jste, že závist zpracovává náš mozek stejným způsobem, jako když prožíváme fyzickou bolest? V uplynulém týdnu se český národ pravděpodobně svíjel v křečích, když soudcovská unie zveřejnila utajené platy ministerských úředníků.

Nechci teď rozhodně výši jejich odměn obhajovat jako spravedlivou a zaslouženou a už vůbec nechci odpírat soudcům, že si oni samotní navýšení platů zaslouží, nicméně zdá se mi, že mediální mumraj a sociologické debaty v hospodách přece jen míří trochu mimo. O tom, že tajemný úředník ministerstva kultury na špici žebříčku (takzvaný „pan 300 tisíc měsíčně“) je jen účetní vyjádření přebytečné částky za zrušenou pracovní pozici, už informovalo Aktuálně.cz. Velmi symptomaticky zpráva nikoho nezajímala. To jen poznámka na okraj. Klíčová otázka zní: skutečně jsou úřednické platy pohybující se kolem 150 tisíc tak přestřelené?

V ideálním státě zas tak moc ne. Vezměme si pozice, jako třeba náměstci ministerstva financí. Jeden z nich je kupříkladu odpovědný za sestavení státního rozpočtu, což často zahrnuje manažerský úkol srovnatelný s plánem mezinárodního holdingu na rok dopředu (vzpomeňme na respektovaného Eduarda Janotu). Můžete mu měsíčně posílat na účet lidových 24 tisíc a vzít veřejnému mínění munici, ale jak velkého profesionála na tak důležitý post asi najdete a jak dlouho tam vydrží? Ve skutečnosti ministerstva musí podávat konkurenceschopné nabídky v boji s komerčním sektorem, s firmami jako je Deloitte nebo Ernst & Young, kde platy partnerů sahají ještě mnohem výš.

Jistě, pojem „ideální stát“ zní v souvislosti s Českou republikou stejně příhodně jako Oscar pro Zdeňka Trošku, nemohou za to ale platy úředníků. Vztek veřejnosti je naopak oprávněný při pohledu na jejich fungování. Ministerstva jsou vesele obsazována podle stranického klíče, většina z nich si za poslední dva roky zažila aspoň jednu korupční aféru nebo menší skandál, a i přes poměrně tvrdé rozpočtové škrty počet pracovních míst ve veřejné správě zatím neklesá.

V Česku nejsou nemravné platy úředníků, nemravná je státní správa jako taková. Přitom by stačilo konečně přijmout zákon o státní službě, který naše země jako jediná v Evropě nemá, a který by mnoha nešvarům spolehlivě zamezil. Jenže takovou myšlenku už musí zpracovat úplně jiné části mozku, než slastně bolestivou závist. A zjevně jsou to části, které naším zákonodárcům dlouhodobě chybí.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Mezinárodní měnový fond odporuje logice

Burzu nepotřebujeme


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít