Nemovitosti budou dobrou investicí i v roce 2003

06. ledna 2003, 00:00 - Markéta Šichtářová, Volksbank
06. ledna 2003, 00:00

V průběhu roku 2002 ceny nemovitostí rostly a stejný trend se očekává v letech příštích. Děje se tak především díky dostupným hypotékám a spekulacím, souvisejícím se vstupem do EU. Největší nárůst byl zaznamenán u cen bytů v osobním vlastnictví.

V průběhu roku 2002 ceny nemovitostí rostly a stejný trend se očekává v letech příštích. Děje se tak především díky dostupným hypotékám a spekulacím, souvisejícím se vstupem do EU.

Největší nárůst byl zaznamenán u cen bytů v osobním vlastnictví. Stávající nabídka těchto bytů však zdaleka neuspokojuje současnou poptávku a tlačí tak na zvyšování cen. V některých oblastech (vybraná velká města) a u některých kategorií (například panelové byty) se již ceny pohybují blízko svého stropu, protože cena za m 2 se blíží ceně za m 2 u výstavby nové. Růst cen byl vyvolán zejména třemi faktory, které všechny přetrvají i do budoucna, takže očekáváme, že stávající trend nárůstu cen bude přetrvávat v příštích dvou letech. Prvním důvodem růstu cen jsou nízké úrokové sazby, které vyvolaly zejména od druhé poloviny roku 2002 rostoucí zájem o všechny typy úvěrů včetně hypoték. Nejčastěji jsou předmětem hypotečních úvěrů byty v osobním vlastnictví menších kategorií. Protože úrokové sazby ČNB se v lednu dále sníží a po většinu roku 2003 se nadále budou držet na velmi nízké úrovni, zájem o hypotéky bude přetrvávat. Druhým faktorem zvyšování cen nemovitostí a především bytů je očekávaný růst nájemného v budoucnu. Procentuální podíl výdajů domácností na bydlení je v České republice výrazně pod podílem běžným v západoevropských zemí. S tím, jak se struktura české ekonomiky bude postupně sbližovat s ekonomikou EU, bude také dlouhodobě klesat podíl výdajů na spotřební zboží ve prospěch vyšších výdajů na bydlení (nájmů). Obyvatelé si začínají tuto skutečnost postupně uvědomovat a snaží se získat byty do svého vlastnictví, aby nebyli růstem nájmů postiženi. Třetím důvodem jsou rozšířené spekulace o růstu cen nemovitostí po vstupu České republiky do Evropské unie. Ačkoliv se domníváme, že neexistuje oprávněný důvod pro zvýšení cen nemovitostí v souvislosti s připojením k EU (nehledě na skutečnost, že bylo vyjednáno přechodné období před liberalizací obchodování s českými nemovitostmi pro cizince), tyto spekulace jsou mezi obyvatelstvem značně rozšířeny. Očekáváme proto, že největší část cenového nárůstu bude realizována ještě před připojením k EU. Kromě tří uvedených faktorů, které působí na růst cen nemovitostí již nyní, bude v budoucnu stále většího významu nabývat i čtvrtý důvod. Celosvětové ekonomické zpomalení a pokles úrokových měr vyvolávají v rozvinutých zemích rostoucí zájem o investice do bezpečných reálných aktiv (zlato, nemovitosti apod.). V české ekonomice tyto investice ještě nemají tradici, a proto ceny domácích nemovitostí reagují na pokles důvěry ve finanční trh pomaleji. Nicméně očekáváme, že brzy bude možno tento trend také pozorovat.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít