Nemovitosti budou dobrou investicí i v roce 2003

06. ledna 2003, 00:00 - Markéta Šichtářová, Volksbank
06. ledna 2003, 00:00

V průběhu roku 2002 ceny nemovitostí rostly a stejný trend se očekává v letech příštích. Děje se tak především díky dostupným hypotékám a spekulacím, souvisejícím se vstupem do EU. Největší nárůst byl zaznamenán u cen bytů v osobním vlastnictví.

V průběhu roku 2002 ceny nemovitostí rostly a stejný trend se očekává v letech příštích. Děje se tak především díky dostupným hypotékám a spekulacím, souvisejícím se vstupem do EU.

Největší nárůst byl zaznamenán u cen bytů v osobním vlastnictví. Stávající nabídka těchto bytů však zdaleka neuspokojuje současnou poptávku a tlačí tak na zvyšování cen. V některých oblastech (vybraná velká města) a u některých kategorií (například panelové byty) se již ceny pohybují blízko svého stropu, protože cena za m 2 se blíží ceně za m 2 u výstavby nové. Růst cen byl vyvolán zejména třemi faktory, které všechny přetrvají i do budoucna, takže očekáváme, že stávající trend nárůstu cen bude přetrvávat v příštích dvou letech. Prvním důvodem růstu cen jsou nízké úrokové sazby, které vyvolaly zejména od druhé poloviny roku 2002 rostoucí zájem o všechny typy úvěrů včetně hypoték. Nejčastěji jsou předmětem hypotečních úvěrů byty v osobním vlastnictví menších kategorií. Protože úrokové sazby ČNB se v lednu dále sníží a po většinu roku 2003 se nadále budou držet na velmi nízké úrovni, zájem o hypotéky bude přetrvávat. Druhým faktorem zvyšování cen nemovitostí a především bytů je očekávaný růst nájemného v budoucnu. Procentuální podíl výdajů domácností na bydlení je v České republice výrazně pod podílem běžným v západoevropských zemí. S tím, jak se struktura české ekonomiky bude postupně sbližovat s ekonomikou EU, bude také dlouhodobě klesat podíl výdajů na spotřební zboží ve prospěch vyšších výdajů na bydlení (nájmů). Obyvatelé si začínají tuto skutečnost postupně uvědomovat a snaží se získat byty do svého vlastnictví, aby nebyli růstem nájmů postiženi. Třetím důvodem jsou rozšířené spekulace o růstu cen nemovitostí po vstupu České republiky do Evropské unie. Ačkoliv se domníváme, že neexistuje oprávněný důvod pro zvýšení cen nemovitostí v souvislosti s připojením k EU (nehledě na skutečnost, že bylo vyjednáno přechodné období před liberalizací obchodování s českými nemovitostmi pro cizince), tyto spekulace jsou mezi obyvatelstvem značně rozšířeny. Očekáváme proto, že největší část cenového nárůstu bude realizována ještě před připojením k EU. Kromě tří uvedených faktorů, které působí na růst cen nemovitostí již nyní, bude v budoucnu stále většího významu nabývat i čtvrtý důvod. Celosvětové ekonomické zpomalení a pokles úrokových měr vyvolávají v rozvinutých zemích rostoucí zájem o investice do bezpečných reálných aktiv (zlato, nemovitosti apod.). V české ekonomice tyto investice ještě nemají tradici, a proto ceny domácích nemovitostí reagují na pokles důvěry ve finanční trh pomaleji. Nicméně očekáváme, že brzy bude možno tento trend také pozorovat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít