Nemovitost může vynést přes dvacet procent

21. března 2005, 00:00 - (ina)
21. března 2005, 00:00

JAROSLAV HORKÝ, JEDNATEL REALITNÍ KANCELÁŘE HORREN: * Lze v současné době investicemi do realit vydělat více než vkladem do finančních produktů? V poslední době se setkávám se stále více lidmi, kteří vidí jistotu v uložení peněz do nemovitostí.

JAROSLAV HORKÝ, JEDNATEL REALITNÍ KANCELÁŘE HORREN:

* Lze v současné době investicemi do realit vydělat více než vkladem do finančních produktů?

V poslední době se setkávám se stále více lidmi, kteří vidí jistotu v uložení peněz do nemovitostí. Je tomu tak podle mého názoru proto, že předpoklad rizika ztráty hodnoty nemovitosti je minimální, pokud se seznámíte podrobně s lokalitou, kde se nemovitost nachází a dokážete odhadnout trh do budoucna. Navíc mnoho lidí si chce takzvaně sáhnout na to, co vlastní. A nemovitost je právě tou věcí. I při minimálním výnosu z nemovitosti oproti například akciím je tento výnos vyšší než úroková míra v bance. Můžete samozřejmě vydělat i prodělat na investici jak do nemovitosti, tak do finančních produktů. Lze však předpokládat, že investice do nemovitostí si z větší části po dobu vlastnictví ovlivňuje člověk sám. Proto v mnoha případech lidé raději sází takzvaně na jistotu, kterou v nemovitosti mají.

* Na jak dlouho je potřeba investovat?

S ohledem na úrokovou míru a míru rizika se doba investice u nemovitostí počítá deset let. Pokud je to méně, ještě lépe. Nezapomínejte, že zde nejde jen o návratnost investice v podobě nájmu nemovitosti třetí osobě, ale také v podobě nárůstu ceny nemovitosti.

* Mohl byste navrhnout „portfolio“, kam investovat, pokud budu mít volných 500 tisíc, dva miliony či deset milionů včetně časového rozložení, pokud chci i s vyšší mírou rizika co nejvíc vydělat?

Pro dva miliony jsou pozemky opět řešením. Kupte zajímavý byt v zajímavé lokalitě, ale nedokončený, ve výstavbě. Po dokončení výstavby dochází k nárůstu ceny minimálně o deset procent za rok. V mnoha případech lidé totiž čekají až bude výstavba dokončena. Developeři se samozřejmě snaží na začátku nalákat investory na zajímavou cenu, a to tak, aby pokryli finančně plánovanou výstavbu. Návratnost je do tří let. S deseti miliony máte více možností investovat, a to od pozemku přes byt v zajímavé lokalitě až po nákup činžovního domu či komerční nemovitosti. Zkuste kombinovat, pokud nechcete mít prostředky rozmělněné a stačí vám dlouhodobá návratnost prostředků. Kupte si jednu nemovitost v dobré lokalitě, kde můžete předpokládat výnos kolem 8-10 procent. Návratnost je do deseti let. V mnoha případech investoři kupují zanedbanou nemovitost za nižší cenu než je předpokládaná 10milionová investice. Za zbytek prostředků ji opraví či uzpůsobí k jinému využití a cena pak prudce stoupne Návratnost je v takovém případě 3-5 let.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít