Nemovitost může vynést přes dvacet procent

21. března 2005, 00:00 - (ina)
21. března 2005, 00:00

JAROSLAV HORKÝ, JEDNATEL REALITNÍ KANCELÁŘE HORREN: * Lze v současné době investicemi do realit vydělat více než vkladem do finančních produktů? V poslední době se setkávám se stále více lidmi, kteří vidí jistotu v uložení peněz do nemovitostí.

JAROSLAV HORKÝ, JEDNATEL REALITNÍ KANCELÁŘE HORREN:

* Lze v současné době investicemi do realit vydělat více než vkladem do finančních produktů?

V poslední době se setkávám se stále více lidmi, kteří vidí jistotu v uložení peněz do nemovitostí. Je tomu tak podle mého názoru proto, že předpoklad rizika ztráty hodnoty nemovitosti je minimální, pokud se seznámíte podrobně s lokalitou, kde se nemovitost nachází a dokážete odhadnout trh do budoucna. Navíc mnoho lidí si chce takzvaně sáhnout na to, co vlastní. A nemovitost je právě tou věcí. I při minimálním výnosu z nemovitosti oproti například akciím je tento výnos vyšší než úroková míra v bance. Můžete samozřejmě vydělat i prodělat na investici jak do nemovitosti, tak do finančních produktů. Lze však předpokládat, že investice do nemovitostí si z větší části po dobu vlastnictví ovlivňuje člověk sám. Proto v mnoha případech lidé raději sází takzvaně na jistotu, kterou v nemovitosti mají.

* Na jak dlouho je potřeba investovat?

S ohledem na úrokovou míru a míru rizika se doba investice u nemovitostí počítá deset let. Pokud je to méně, ještě lépe. Nezapomínejte, že zde nejde jen o návratnost investice v podobě nájmu nemovitosti třetí osobě, ale také v podobě nárůstu ceny nemovitosti.

* Mohl byste navrhnout „portfolio“, kam investovat, pokud budu mít volných 500 tisíc, dva miliony či deset milionů včetně časového rozložení, pokud chci i s vyšší mírou rizika co nejvíc vydělat?

Pro dva miliony jsou pozemky opět řešením. Kupte zajímavý byt v zajímavé lokalitě, ale nedokončený, ve výstavbě. Po dokončení výstavby dochází k nárůstu ceny minimálně o deset procent za rok. V mnoha případech lidé totiž čekají až bude výstavba dokončena. Developeři se samozřejmě snaží na začátku nalákat investory na zajímavou cenu, a to tak, aby pokryli finančně plánovanou výstavbu. Návratnost je do tří let. S deseti miliony máte více možností investovat, a to od pozemku přes byt v zajímavé lokalitě až po nákup činžovního domu či komerční nemovitosti. Zkuste kombinovat, pokud nechcete mít prostředky rozmělněné a stačí vám dlouhodobá návratnost prostředků. Kupte si jednu nemovitost v dobré lokalitě, kde můžete předpokládat výnos kolem 8-10 procent. Návratnost je do deseti let. V mnoha případech investoři kupují zanedbanou nemovitost za nižší cenu než je předpokládaná 10milionová investice. Za zbytek prostředků ji opraví či uzpůsobí k jinému využití a cena pak prudce stoupne Návratnost je v takovém případě 3-5 let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít