Nemovitost může vynést přes dvacet procent

21. března 2005, 00:00 - (ina)
21. března 2005, 00:00

JAROSLAV HORKÝ, JEDNATEL REALITNÍ KANCELÁŘE HORREN: * Lze v současné době investicemi do realit vydělat více než vkladem do finančních produktů? V poslední době se setkávám se stále více lidmi, kteří vidí jistotu v uložení peněz do nemovitostí.

JAROSLAV HORKÝ, JEDNATEL REALITNÍ KANCELÁŘE HORREN:

* Lze v současné době investicemi do realit vydělat více než vkladem do finančních produktů?

V poslední době se setkávám se stále více lidmi, kteří vidí jistotu v uložení peněz do nemovitostí. Je tomu tak podle mého názoru proto, že předpoklad rizika ztráty hodnoty nemovitosti je minimální, pokud se seznámíte podrobně s lokalitou, kde se nemovitost nachází a dokážete odhadnout trh do budoucna. Navíc mnoho lidí si chce takzvaně sáhnout na to, co vlastní. A nemovitost je právě tou věcí. I při minimálním výnosu z nemovitosti oproti například akciím je tento výnos vyšší než úroková míra v bance. Můžete samozřejmě vydělat i prodělat na investici jak do nemovitosti, tak do finančních produktů. Lze však předpokládat, že investice do nemovitostí si z větší části po dobu vlastnictví ovlivňuje člověk sám. Proto v mnoha případech lidé raději sází takzvaně na jistotu, kterou v nemovitosti mají.

* Na jak dlouho je potřeba investovat?

S ohledem na úrokovou míru a míru rizika se doba investice u nemovitostí počítá deset let. Pokud je to méně, ještě lépe. Nezapomínejte, že zde nejde jen o návratnost investice v podobě nájmu nemovitosti třetí osobě, ale také v podobě nárůstu ceny nemovitosti.

* Mohl byste navrhnout „portfolio“, kam investovat, pokud budu mít volných 500 tisíc, dva miliony či deset milionů včetně časového rozložení, pokud chci i s vyšší mírou rizika co nejvíc vydělat?

Pro dva miliony jsou pozemky opět řešením. Kupte zajímavý byt v zajímavé lokalitě, ale nedokončený, ve výstavbě. Po dokončení výstavby dochází k nárůstu ceny minimálně o deset procent za rok. V mnoha případech lidé totiž čekají až bude výstavba dokončena. Developeři se samozřejmě snaží na začátku nalákat investory na zajímavou cenu, a to tak, aby pokryli finančně plánovanou výstavbu. Návratnost je do tří let. S deseti miliony máte více možností investovat, a to od pozemku přes byt v zajímavé lokalitě až po nákup činžovního domu či komerční nemovitosti. Zkuste kombinovat, pokud nechcete mít prostředky rozmělněné a stačí vám dlouhodobá návratnost prostředků. Kupte si jednu nemovitost v dobré lokalitě, kde můžete předpokládat výnos kolem 8-10 procent. Návratnost je do deseti let. V mnoha případech investoři kupují zanedbanou nemovitost za nižší cenu než je předpokládaná 10milionová investice. Za zbytek prostředků ji opraví či uzpůsobí k jinému využití a cena pak prudce stoupne Návratnost je v takovém případě 3-5 let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít