Nemocenské pojištění

17. června 2010, 02:00 - Petra Sýkorová
17. června 2010, 02:00

Jako OSVČ jsem uzavřel pojištění na „dávky pro případ pracovní neschopnosti“. Až nyní jsem zjistil, že pokud neplatím nemocenské pojištění u České správy sociálního zabezpečení, musím platit „sociální daně“ dál – i když jsem nemocný a nepracuji, takže mi z takzvané „nemocenské“ nezůstane ani existenční minimum. Bylo by možné nějak vysvětlitprincipy fungování tohotosystému?

Zdeněk Sedláček

Sociální zabezpečení osob samostatně výdělečně činných (dále jen OSVČ) se skládá z důchodového a nemocenského pojištění. Důchodové pojištění je pak upraveno zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. OSVČ je účastna důchodového pojištění po dobu, po kterou vykonávala hlavní samostatnou výdělečnou činnost, případně po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce aspoň rozhodné částky zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění, nebo se k tomuto pojištění sama přihlásí.

Nemocenské pojištění osob samostatně výdělečně činných upravuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Účast na nemocenském pojištění OSVČ je dobrovolná, vznikne podáním přihlášky k tomuto pojištění.

Placení pojistného na sociální zabezpečení upravuje zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení. Podle ustanovení § 14 odstavec 7 tohoto zákona se zálohy na pojistné na důchodové pojištění neplatí za kalendářní měsíce, v nichž po celý kalendářní měsíc OSVČ měla nárok na výplatu nemocenského z nemocenského pojištění OSVČ. Na OSVČ, která není tohoto nemocenského pojištění účastna a nemá z tohoto důvodu nárok na dávky nemocenského pojištění z pojištění OSVČ, se toto ustanovení nevztahuje. V tomto případě povinnost OSVČ platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění stále trvá. Po skončení kalendářního roku jsou uhrazené zálohy zúčtovány (a porovnány) se skutečnou výší pojistného, kterou má OSVČ platit. Ta se odvíjí od výše daňového základu z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti dané OSVČ. V případě, že došlo k poklesu příjmů ze samostatné výdělečné činnosti, má přitom OSVČ možnost u příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení uplatnit žádost o snížení měsíčního vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění.

Mgr. Kamil Vařeka, tiskový mluvčí České správy sociálního zabezpečení

Na pojištění denních dávek při pracovní neschopnosti se tazatelem předpokládaná výhoda vyplývající z § 14 odstavec 7 zákona 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, nevztahuje. Je tomu tak proto, že se citovaný zákon vůbec netýká komerčního pojištění. Pojištění denních dávek je dobrovolné pojištění a řídí se příslušnými pojistnými podmínkami.

**Ivana Menclová, Česká asociace pojišťoven

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče