Nemocenská během výpovědní doby

28. října 2008, 00:00 - Petr Kučera
28. října 2008, 00:00

V září jsme dali dvěma našim zaměstnancům výpovědi z organizačních důvodů (pro nadbytečnost).

Jeden z nich ale chce co nejdéle těžit z výhod stávajícího pracovního poměru, takže se „hodil marod“. Může z toho mít nějaké výhody? Myslím, že když na nemocenskou nastoupil až po obdržení výpovědi, tak se tím výpovědní doba neprodlužuje a skončí podle plánu k 30. listopadu.

manželé Jandákovi

Rozhodující bude, zda nemocenská potrvá i v poslední den výpovědní doby, respektive zda by výpovědní doba uplynula během nemocenské. Pokud ano, pak se do ní doba nemocenské nezapočítává, tj. pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení nemocenské. Vyplývá to z § 53 odst. 2 zákoníku práce.

Toto pravidlo by se nepoužilo jen v případě, že by vám zaměstnanec výslovně sdělil, že na takovémto prodloužení pracovního poměru netrvá (což ve vámi popsaném případě není pravděpodobné).

Máte prakticky jedinou možnost: Usvědčit zaměstnance, že nemocenskou zneužívá, tj. poslat na něj kontrolu ze správy sociálního zabezpečení. Bohužel však nemáte žádnou jistotu, že tento úřad bude na váš podnět rychle reagovat ani že použije skutečně účinné prostředky ke zjištění reálného stavu. Nicméně pokud se vám podaří ukončit jeho předstíranou pracovní neschopnost dříve než 30. listopadu, máte vyhráno. Nezáleželo by totiž na tom, že zaměstnanec „prostonal“ třeba šest týdnů v říjnu a listopadu – důležité je, zda byl v pracovní neschopnosti ještě v době uplynutí výpovědní doby.

První příklad: Zaměstnanci běží výpovědní doba od 1. října do 30. listopadu. V pracovní neschopnosti je od 3. října do 27. listopadu. I přesto mu pracovní poměr skončí 30. listopadu, protože výpovědní doba neuplynula během nemocenské.

Druhý příklad: Zaměstnanci běží výpovědní doba od 1. října do 30. listopadu. V pracovní neschopnosti je od 10. listopadu do 15. prosince. Protože výpovědní doba uplynula během nemocenské, její běh se staví. Teprve po ukončení pracovní neschopnosti začne běžet zbývající část výpovědní doby, tedy počet dnů zbývajících před začátkem pracovní neschopnosti.

Vámi popsaný případ je jedním z důvodů, proč pro zaměstnavatele bývá výhodnější preferovat dohodu o ukončení pracovního poměru před výpovědí. Přistoupí-li totiž zaměstnanec na dohodu, vyjadřuje tím i svůj souhlas s termínem ukončení pracovního poměru. Ani následná nemocenská už na tomto termínu (na rozdíl od výpovědi) nemůže nic změnit.

Zdeněk Bauer firemní právník

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče