Neměňte zákon. Nebo zdražíme hypotéky

31. května 2012, 14:03 - Petra Pelantová
31. května 2012, 14:03

finanční trh

Poradenská společnost Fincentrum minulý týden poslala na legislativní odbor ministerstva financí návrh na změnu zákona o bankách. Finanční domy by měly informovat klienta o nové úrokové sazbě hypotečního úvěru alespoň dva měsíce před koncem fixace, prosazuje Fincentrum. Od letošního roku platí podobná úprava na Slovensku.
Jenže bankám se takový plán nelíbí a některé tvrdí, že by to mohlo zdražit hypotéky. „Samozřejmě je možné informovat klienty předem například dva měsíce nebo i podstatně dříve před změnou úrokové sazby. Toto opatření však může mít negativní dopad na výši úrokové sazby, protože banky musejí tuto úrokovou sazbu fixovat klientům již od doby, kdy klientům sazbu oznámí,“ uvedla šéfka odboru segmentu masových klientů UniCredit Bank Radomíra Papoušková s tím, že delší období znamená větší riziko růstu úrokových sazeb, které banky musejí do ceny zohlednit.
„Platí sice, že s čím delším předstihem si banky peníze rezervují pro konkrétní klienty, tím jsou pro banku peníze dražší, ale u lhůty dva měsíce oproti jednomu považuji osobně tento argument spíše za účelové odůvodnění kroku, který banky primárně nechtějí učinit,“ odmítá protesty šéf společnosti Hyposervis Milan Roček. Jinými slovy, banky se podle něj bojí, že by klienti mohli jednodušeji přejít k bance jiné. Důvodem návrhu na změnu zákona je podle Fincentra fakt, že banky posílají informace o nové sazbě pozdě a klient už nestihne vyjednat přesun hypotéky ke konkurenci, pokud s novou výší sazby nesouhlasí. Mezi bankami jsou v těchto lhůtách velké rozdíly. „Slušné banky tak doplácejí na ty chamtivé,“ říká Petr Stuchlík, generální ředitel společnosti Fincentrum. V průměru se lhůta pohybuje mezi dvaceti a třiceti dny. Nízká míra využití možnosti refinancovat hypoteční úvěr na konci fixace je přitom podle Stuchlíka dána především nedostatkem času pro jednání s jinými bankami.
Banky s takovým výkladem nesouhlasí. Tvrdí, že informují včas. „Nemáme žádné signály, že by klienti byli v časové tísni, naopak jsme přesvědčeni, že stávající podmínky, které nabízíme jsou klientsky dostatečně vstřícné,“ říká za Hypoteční banku Bohdan Suchánek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít