Neměňme pravidla během hry

15. září 2010, 13:33 - Pavel Hanslíček
15. září 2010, 13:33

Pavlem Vaňkem

Stavební spoření patří k nejpopulárnějším tuzemským finančním produktům. Celkem jej má sjednáno více než pět milionů osob. Desetina z nich spoří se skupinou Wüstenrot, která patří k nejrychleji rostoucím stavebním spořitelnám v Česku. „Za prvních sedm měsíců letošního roku se meziročně na celém trhu zvýšil počet uzavřených smluv stavebního spoření a také vzrostla o pět procent celková cílová částka uzavřených smluv. Naše stavební spořitelna dosáhla ve srovnání s trhem mimořádných výsledků – počet smluv se zvýšil téměř o pětinu, a cílová částka dokonce o třetinu. Takových výsledků dosahujeme díky velmi dobře fungující distribuci. Kromě poradenských sítí to je například také spolupráce s GE Money,“ potvrzuje generální ředitel skupiny Wüstenrot v České republice Pavel Vaněk.

EURO: Projevila se ekonomická recese na hospodaření stavebních spořitelen? VANĚK: Stavební spořitelny potvrdily své pevné postavení i v době nejhlubší finanční krize. Jelikož je stavební spoření do velké míry nezávislé na finančním trhu, stavební spořitelny mohou poskytovat spoření a úvěry za výhodných a stabilních podmínek. Úspory na stavebním spoření meziročně neustále rostou, ve srovnání třeba s hypotékami výrazně neklesá ani zájem o úvěry.

EURO: Jak vnímáte připravované změny v oblasti stavebního spoření? VANĚK: Rozumím pochopitelným snahám vlády o vyrovnaný rozpočet. Chápu na straně jedné polemiku o výši dopadu podpory stavebního spoření formou státního příspěvku na výdaje rozpočtu, na straně druhé je třeba si uvědomit, že stavební spořitelny financují zhruba polovinu celého trhu s bydlením, což zase naopak státnímu rozpočtu přináší velmi zajímavé daňové příjmy související se stavebním sektorem. Právně pochybné či sporné je naopak snížení státní podpory u stávajících smluv. Klienti by si mohli stěžovat, že se – řečeno sportovní mluvou – mění pravidla v průběhu hry. Naopak chápu zrušení osvobození úroků z úspor od daně z příjmu. Stále ale není zcela jasné, kdy a v jaké podobě zmiňované změny začnou platit. Stavební spořitelny hledají konstruktivní dialog s českou vládou a jsem přesvědčen, že tomu bude odpovídat i konečný výsledek.

EURO: Wüstenrot nabízí kromě stavebního spoření i další finanční produkty. Co vás k tomu vedlo? VANĚK: Chceme obecně nabízet všechny finanční produkty související s bydlením. Jedná se zejména o hypotéky, pojištění domácnosti, úrazu a nemoci, životní pojištění a pojištění motorových vozidel. Především se nám nyní daří v prodeji hypoték, kde umíme nabídnout velmi atraktivní úrokové sazby. Naší silnou stránkou je také refinancování a konsolidace úvěrů, kde máme speciální produkty, jako jsou Hypotéka REFIN a neúčelová Flexibilní hypotéka. Nově jsme zavedli i pojištění malých a středních podnikatelů.

EURO: Jak vnímáte budoucnost stavebního spoření, přežije v 21. století, nebo je to spíše historická záležitost? VANĚK: Přestože se počátek současného systému stavebního spoření datuje do roku 1921, tak tento finanční produkt v různých podobách existuje již více než dvě stě let. Zažil silná i hubenější léta, ale v rozhodujících dobách finančních krizí byl vždy významným stabilizačním prvkem a především díky němu nepřicházeli klienti stavebních spořitelen v Německu a v Rakousku o střechu nad hlavou, tak jak se to stalo mnoha lidem počátkem devadesátých let ve Velké Británii. Přitom i v sousedním Německu se změnily podmínky stavebního spoření v souvislosti s reformou penzijního systému. I zde panovaly obavy z negativních dopadů, nakonec však zájem o stavební spoření výrazně vzrostl. A přestože je v současnosti moderní investovat například do akcií, převážná většina z nás má ráda jistotu. Tou je právě stavební spoření. Proto o jeho budoucnost nemám obavy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít