Německý trh není jen Bavorsko

18. října 2009, 13:35 - Jiří Němeček
18. října 2009, 13:35

Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, kde se vytváří více než pětina německého HDP, chce přilákat investory z Česka a Polska. Právě tyto dva státy vyhodnotila spolková agentura na podporu investic NRW.Invest jako nejperspektivnější z regionu střední a východní Evropy.

Autor: Profimedia

Více než pět desítek českých podniků má aktuálně vážný zájem o vstup na jedno z nejrychleji se rozvíjejících německých teritorií, do regionu Severní Porýní-Vestfálsko. I přes neustále skloňovanou krizi má řada tuzemských podniků zájem o průnik na zahraniční trhy, zejména ty v blízkém dosahu. Investice do sousedního Německa přitom podporuje jak česká, tak německá strana.

Malí a střední podnikatelé se dosud při expanzi soustřeďovali zejména na Bavorsko. Spolupráce české exportní agentury CzechTrade s obdobnou německou organizací NRW.Invest chce úspěšným českým exportérům představit i další regiony a nabídnout nejen vývozní, ale i investiční možnosti. „Po přístupu Česka do eurozóny lze předpokládat další propojení hospodářství s Evropou a právě této příležitosti hodláme využít,“ vysvětluje Petra Wassner, předsedkyně představenstva NRW.Invest.

Investice místo exportu

Během října se tak pod patronací exportní agentury CzechTrade představil českým podnikům jako jeden z prvních region Severní Porýní-Vestfálsko. Důvodem je fakt, že NRW.Invest zaznamenává v poslední době zájem středo a východoevropských firem o přechod z pouhého exportu právě do investorských aktivit. Česko je přitom lídrem v těchto aktivitách. Aktuální vzájemný objem obchodní výměny mezi Českem a Porýním činí téměř devět miliard eur. To je pětkrát víc než před deseti lety. V současné době působí v tomto německém regionu na 40 firem s českou kapitálovou účastí. Patří k nim také společnost Silon, výrobce polyesterových střiží a dalších umělotextilních polotovarů, firma Stahlhandel Třinec, výrobce armatur LDM nebo strojírenská firma Trimmel. „Rádi bychom pro podnikání v SVP získali i další české firmy,“ zdůraznila Petra Wassner. „Nechali jsme si zpracovat studii, z níž vyplývá, že nejrychleji z krize vyjdou Česká republika a Polsko,“ vysvětluje zájem o českou spolupráci. Severní Porýní-Vestfálsko je v Německu nejvýznamnějším podnikatelským regionem, v němž sídlí přibližně 11,5 tisíce firem s převážně zahraniční kapitálovou účastí.

Na druhou stranu, společnosti z tohoto regionu už v Česku investovaly přibližně 2,5 miliardy eur, zatímco české podniky se v Porýní zatím usazují zřídka. Nejvíce jsou zastoupena tradiční odvětví, jako jsou chemický průmysl a strojírenství. „České firmy se tradičně orientují především na Bavorsko,“ říká Ivan Jukl, generální ředitel CzechTrade. Tato situace je dána historicky zeměpisnou blízkostí obou zemí. Význam Porýní a Vestfálska ale roste.

Hlavně být na místě

Zástupci CzechTrade ale upozorňují, že i při otevřeném evropském trhu musí čeští zájemci o průnik na německý trh počítat s místními zvyklostmi. Obecně lze říci, že německý odběratel požaduje a očekává zajištění logistiky (například založení centrálního skladu v Německu), před a poprodejní servis, převzetí záruk a zodpovědnosti za rizika výrobku. Podstatnou složkou tržního úspěchu jsou propagace a marketing. Zajištění všech těchto podmínek může být ztíženo, pokud český dodavatel není na trhu přítomen formou svého zástupce nebo místního partnera.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít