Německý tisk: Češi chtějí dalšího Havla

17. listopadu 2014, 21:26 - čtk
17. listopadu 2014, 21:26

Masivní protesty proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi zastínily dnešní vzpomínkové akce na sametovou revoluci v Československu, píší německá média. Deník Die Welt míní, že Češi chtějí „integritu a upřímnost - v zásadě druhého Havla“.

O vajíčku, které trefilo německého prezidenta Joachima Gaucka, informovala řada německých médií. Některé německé zpravodajské weby převzaly prohlášení Hradu, podle kterého byl Gauck po zásahu do spánku otřesen, jiné jako express.de, ruhrnachrichten.de či Focus.de uvádějí, že na prezidenta spolkové republiky dopadla jen část vajíčka.

Německá zpravodajská stanice n-tv věnovala vajíčkovému incidentu poměrně velký prostor a hned v titulku dala slovo otřesen do uvozovek. Čtenáře na svém webu n-tv obeznámila s tím, že o Gauckově otřesení informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, zatímco německé velvyslanectví v Praze ujišťuje, že prezidenta trefil „jen velmi malý kousek“.

Zpráva obletěla svět

Zpráva o incidentu s vajíčkem při odhalování pamětní desky na Albertově se rozšířila i mimo Česko a Německo: dozvědět se o ní mohli například čtenáři rakouských, slovenských, polských, maďarských či švýcarských portálů. Na anglickojazyčné weby se událost dostala mimo jiné i přes agentury AP a Reuters, odkud zprávu převzaly portály amerických deníku The Washington Times nebo The Virginia Gazette. Zpravodajská stanice BBC k vrhání vajíček poznamenala, že Zemana očividně žádné nezasáhlo.

Zasažení Gaucka vajíčkem se stalo tématem také na Twitteru, kde mnozí lidé píší, že si to německý prezident nezasloužil.

DPA si povšimla, že pískání a křik davu na pražském Albertově polevily, když projev přednášel Gauck, zatímco během Zemanova vystoupení demonstranti skandovali pozměněný sametový pokřik „Miloše do koše“. Podobná slova před 25 lety mířila na generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše.

Frustrace ze Zemana

„Lidé, kteří se… sešli na základě výzvy na Facebooku, jsou z hlavy státu frustrovaní. V rozhlase se vyjádřil vulgárně jako v hospodě nejnižší cenové skupiny. Před několika dny chválil v Číně tamní režim, od kterého se chce údajně učit, jak stabilizovat hospodářský růst a demokracii,“ poznamenal list Die Welt s tím, že ještě v předvečer 17. listopadu Zeman řekl, že policejní zásah před 25 lety proti studentské demonstraci tak hrozný nebyl.

Na Zemanův komentář policejního zákroku na Národní třídě v roce 1989 upozornila i německá televize ARD. „Spousta lidí mu za to dala červenou kartu,“ uvedla stanice na svém zpravodajském webu. O červených kartách, které se dnes objevily v rukách Zemanových odpůrců, píše mimo jiné také BBC.

Mezi fotografie dne zařadil snímek se zdviženými pažemi pražských demonstrantů s červenými lístky francouzský deník Paris Match.

Češi neumí transparenty

Portál Pravda.sk napsal, že demonstranti využili na transparentech proti Zemanovi řadu vulgarit i hesel, které vycházely z prezidentova nedávného vystoupení v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. Také APA uvedla, že v pozadí demonstrací bylo i Zemanovo použití sprostých slov.

Protesty, které jsou podle Die Welt míněny samozřejmě vážně, mají i svou humornou stránku. „I v tom, jak Češi demonstrují. S podomácku udělanými transparenty z rozpadajících se banánových krabic, které jen tak tak přečkají demonstraci,“ dodal německý deník.


Čtěte také:

„Miloše do koše“. Tisíce lidí demonstrují proti Zemanovi

Zemanův mluvčí: Svoboda názoru platí i pro prezidenty

Štěpán Kubalík: Svoboda sametového kýče

Michal Horáček: Dnes všechno jde, ale na ničem nezáleží. To je daň za svobodu

Tomáš Ježek: Ekonomika trpěla pod smrtícím nástrojem centrálních plánovačů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít