Německá média: Střední Evropa cizince nezná, proto neprojevuje solidaritu

17. září 2015, 15:33 - čtk
17. září 2015, 15:33

Odmítavý postoj středoevropských zemí k přijímání uprchlíků kritizují německá média. Podle nich ukazují země jako Česko a Slovensko nedostatek solidarity a společné evropské odpovědnosti. Upozorňují však, že tuto odpovědnost nelze vynutit silou, protože by to mohlo vést k rozštěpení Evropské unie.

„V Maďarsku, v Česku, na Slovensku a v Polsku je obrovský odpor vůči běžencům. Většina lidí tam je proti přijímání uprchlíků, panuje tam strach z cizinců,“ uvedla v komentáři televize n-tv. „Lze to přirovnat k situaci ve východoněmeckých spolkových zemích. Stejně jako tam chybí obyvatelům Česka a Slovenska zkušenost s cizinci. Na Slovensku tvoří jen 1,4 procenta obyvatel, v Česku to jsou čtyři procenta, z toho jen 0,1 procenta muslimů,“ dodala televize.

Deník Süddeutsche Zeitung vnímá obavy středoevropských zemí z přistěhovalců jako důsledek rozdělení Evropy železnou oponou. „Ukazuje se, že jed, který zasela desetiletí diktatury a oddělení od zbytku světa, působí déle, než se všichni obávali,“ uvedl list.

Německá média si opakovaně všímají vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana, který běžencům vzkázal, že je nikdo nezval a že nejsou v zemi vítaní. Srovnávají ho přitom s postojem německé kancléřky Angely Merkelové, která ukazuje vůči uprchlíkům vstřícnost. „Proti výroku Angely Merkelové 'zvládneme to' zaznívá z východu EU opačný pokřik a Zeman je jen jedním z mnoha, kteří ho šíří. Zní: Bojte se,“ napsal list Süddeutsche Zeitung.

Média však varují před snahami vynutit si od středoevropských zemí souhlas s rozdělením běženců v Evropské unii, jak se o to pokusil například německý ministr vnitra Thomas de Maiziére svým výrokem o krácení peněz z unijních fondů. „Pocit zodpovědnosti se nedá vynutit pokutami. A vlády ve střední Evropě, které jsou pod tlakem populistů, nepřistoupí na nic, co by vypadalo jako porážka,“ upozornily Süddeutsche Zeitung.


Přečtěte si: Raději dvojnásobek Syřanů než Východoevropany, řekl starosta Duisburgu


Podle n-tv sice je možné prosadit rozdělování běženců jen na základě souhlasu většiny evropských zemí, vážně by to ale poškodilo Evropskou unii. „U témat podobné závažnosti je pravidlem jednomyslný souhlas,“ upozornila televize.

Přestože si média v Německu všímají zejména odmítavého postoje středoevropských politiků k přijímání běženců, ohlas zaznamenaly i vstřícné hlasy k přistěhovalectví. Televize n-tv v této souvislosti oceňuje petici českých vědců proti xenofobii, k níž se připojilo na 10000 lidí. Televize ARD si zase všímá toho, jak čeští dobrovolníci nabízejí pomoc uprchlíkům, kteří míří vlakem přes Prahu do Německa.


Čtěte také:

Spolková agentura: Beženci německy moc neumí, s prací bude problém

Migranti můžou nastartovat druhý hospodářský zázrak, myslí si šéf Mercedesu

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít