Nekuřácký gambit zatím bez vítěze

25. ledna 2008, 10:25 - Mgr. Rudolf Marek
25. ledna 2008, 10:25

V poslaneckých klubech panují značně rozdílné názory

Tento týden výbor pro zdravotnictví navrhne sněmovně schválit absolutní zákaz kouření ve všech typech restauračních zařízení. Předkladatel pozměňovacího návrhu Boris Šťastný z ODS je přitom jedním z autorů původního znění novely, kterou chtěl mnohem mírněji upravit zákon o ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky. Navrhoval oddělit nekuřácké prostory od kuřáckých. Co ho přimělo změnit názor?

Spravedlivý zákaz.

„Od prvního čtení v dubnu 2007 nastal v Evropě vývoj této problematiky a mnoho evropských zemí tento zákaz po americkém vzoru zavedly. Navíc je absolutní zákaz spravedlivý, protože nastavuje rovné podmínky pro všechny provozovatele,“ vysvětlil týdeníku EURO Šťastný.
Pracovní skupina ministerstva zdravotnictví, která měla suplovat vládní návrh protikuřácké novely, se neshodla na ničem. Vypracovala proto sedmnáct paragrafovaných pozměňovacích návrhů, stejně jako měl výbor členů, a nechala rozhodnutí na výboru pro zdravotnictví.

Nepřehledná hra.

Za hospodářský výbor sněmovny přednese vlastní návrh další člen ODS, Lubomír Suk, který se přiklání k variantě zavedené ve Španělsku, podle níž je povinné oddělovat restaurační prostory u podniků nad 200 metrů čtverečních. Menší bary a kavárny a zařízení, kde se nepodávají jídla, mají možnost se svobodně rozhodnout, zda zavedou režim zcela kuřácký nebo časově omezený či nekuřácký. Komunistický expert na tabákovou problematiku a odnaučený kuřák, poslanec Petr Braný, to označil za guláš, pro který ruku nezvedne. Nelíbí se mu však ani jeden ze čtyř gambitů této partie, v níž kromě americké, španělské a Šťastného varianty je ve hře i česká, která umožňuje každému podnikateli svobodné rozhodnutí. „Zákonem to nevyřešíme, chce to příklady ve veřejném životě, ve filmech, omezení jen vnáší napětí do společnosti,“ říká Braný.

Neshoda.

V poslaneckých klubech panují značně rozdílné názory. „Budu žádat svobodné hlasování,“ uvedl Boris Šťastný na adresu ODS, které se podle něho stejně jako ministerstvu zdravotnictví striktní zákaz kouření nezamlouvá. „V klubu nebude jednotný názor. Ponechal bych současnou úpravu zákona. Proti kouření však budou lidé jako Kateřina Konečná, která odhlasuje zákaz a poběží si dát čouda,“ směje se Braný.
Jedinou stranou, která bude jednotně hlasovat pro totální zákaz kouření v restauracích, jsou zelení, jejichž všichni poslanci jsou nekuřáky. „Máme to v programu,“ potvrdila jedna z předkladatelek novely Olga Zubová. „Ale už se těším na to, co zase Češi vymyslí. Jestli náhodou nezačnou zakládat kuřácké kluby,“ dodala místopředsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených. Tipuje však, že novela projde ve druhém čtení stejně jako v prvním těsnou většinou. O dalším osudu novely proto zřejmě rozhodne postoj ODS a jejích záložních řad v Senátu. Přikloní se k názoru, že „kouření je nesvoboda jako každá jiná závislost“, jak se praví ve zdůvodnění novely? Nebo k názoru vlády, že návrh zcela opomíjí vyhodnocení dopadu pro podnikatele a jako celek je značně problematický?

Španělská hra.

Generální sekretář České asociace hotelů a restaurací Václav Stárek hospodářské dopady novelizace zákona nechce počítat. „Do statistik se nepouštíme. Pokud novela projde, problém se podobně jako v Itálii nebo v Irsku přesune do ulic. Vznikne tam nová společnost,“ soudí Stárek. „Prohibice kouření neomezí. Spíše by prospěla kampaň, aby mladí nezačínali kouřit. Zdá se mi, že spíše jde o to, aby se někteří politici zviditelnili, než o zákon omezující kouření,“ dodává. „Totální zákaz kouření v restauracích se netýká střetu kuřáků s nekuřáky, ale liberálního přístupu k podnikání,“ domnívá se jednatel českého zastoupení britské firmy Imperial Tobacco Kamil Provazník. Z tohoto hlediska považuje za nejpříhodnější španělský gambit navržený hospodářským výborem sněmovny. V podobném duchu se vyjádřila k nekuřákům jinak vstřícná společnost Philip Morris. „Zákon by měl dát soukromým podnikatelům možnost rozhodnout se,“ sdělila manažerka pro komunikaci Jaroslava Hájková. Podle ní by rovněž mělo být svobodnou volbou každého zákazníka, zda navštíví podnik, kde je, či není kouření povoleno.

Kdo to zkontroluje?

Návrh hospodářského výboru by se však podle Borise Šťastného týkal jen čtvrtiny z 28 tisíc restauračních zařízení v Česku. „Metry čtvereční nemohou být faktorem pro zákonnou regulaci. Kdo a jak je zkontroluje? Z toho budou jen soudy a arbitráže,“ varuje Šťastný, jenž chce také chránit asi 70 tisíc zaměstnanců v pohostinství, kteří na rozdíl od továren nemohou používat ochranné roušky.

Popisek: Změna názoru. Poslanec za ODS Boris Šťastný původně navrhoval oddělit nekuřácké prostory od kuřáckých. Dnes však chce absolutní zákaz kouření ve všech typech restauračních zařízení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít