Nekuřácká místnost v každé hospodě

29. listopadu 2004, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
29. listopadu 2004, 00:00

NUTNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY? Poslanci budou příští měsíc hlasovat o požadavku na stavebně oddělené prostory pro kuřáky. Hrozí také omezení prodeje a podávání alkoholu na sportovních akcích. Sněmovna bude na prosincové schůzi hlasovat o vládním návrhu zákona "o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami".

**NUTNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY?

Poslanci budou příští měsíc hlasovat o požadavku na stavebně oddělené prostory pro kuřáky. Hrozí také omezení prodeje a podávání alkoholu na sportovních akcích.

Sněmovna bude na prosincové schůzi hlasovat o vládním návrhu zákona „o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami“. Na závěrečném třetím čtení mimo jiné rozhodne, zda se budou muset povinně stavět příčky mezi kuřáckými a nekuřáckými prostory i v těch nejmenších venkovských hospodách. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví totiž do návrhu propašoval zákaz kouření „v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, pokud tato zařízení nemají zvláštní stavebně oddělené prostory vyhrazené pro kuřáky a zajištěné dostatečné větrání podle požadavků stanovených zvláštním právním předpisem“. Poslankyně za ODS Lucie Talmanová již podala pozměňovací návrh, který požadavek na stavebně oddělené prostory ruší. Pokud však neprojde, hrozí zánik především venkovských hospod. „Zákaz by totiž bylo nemožné uskutečnit v přísných podmínkách stavebního zákona. Stal by se tudíž jasným nástrojem k likvidaci stovek malých provozoven, ve kterých si hostinský nemůže dovolit ani finančně velmi náročné stavební úpravy, ani nevpouštění kuřáků,“ říká Talmanová. Dodává však, že její návrh ve výboru podpořili jen kolegové z ODS a jedna poslankyně ČSSD. Pro zachování požadavku je naopak poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL). „Chceme zajistit, aby bylo poškozováno zdraví co nejmenšího počtu lidí, a toto je jedno z možných opatření,“ říká. Zástupci podnikatelů samozřejmě protestují. Zákaz odmítá například Libuše Pelková z Obchodní hospodářské komory Uherského Hradiště: „Požadavek na větrání je dostačující. Zda budou místnosti oddělené třeba sádrokartonem, by mělo být ponecháno na svobodné dohodě majitelů soukromého podniku a jejich zákazníků. Nikoli nařízeno zákonem,“ říká. Ustanovení se nelíbí ani prezidentovi Hospodářské komory ČR Jaromíru Drábkovi. „Plně respektuji potřeby ochrany zdraví, existuje ale řada jednodušších technických možností. Proto souhlasím s návrhem poslankyně Talmanové. Pokud by ustanovení přece jen vešlo v platnost, mělo by - kvůli technické i finanční náročnosti - alespoň existovat několikaleté přechodné období,“ domnívá se. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví chtěl do návrhu vtěsnat i absolutní zákaz prodeje a podávání alkoholických nápojů na sportovních akcích. Na návrh Talmanové nakonec schválil kompromis, povolující alespoň desetistupňové pivo. „Jiná varianta neměla šanci na úspěch. Agresivní chování návštěvníků zejména fotbalových zápasů přirozeně vede k tomu, že se většina mých kolegů kloní spíše k absolutnímu zákazu,“ říká. Také tento zákaz navrhl poslanec Janeček. Problém s návrhem nemá trenér české reprezentace kopané žen Dušan Žovinec: „Kdyby se fanoušci chovali jinak než nyní, považoval bych podobné ustanovení za zbytečné. Alkohol ale bohužel působí velkou neplechu. Myslím si však, že pokud zákaz projde, zůstane opět jen na papíře, jak je u nás zvykem,“ říká.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít