Nekuřácká místnost v každé hospodě

29. listopadu 2004, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
29. listopadu 2004, 00:00

NUTNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY? Poslanci budou příští měsíc hlasovat o požadavku na stavebně oddělené prostory pro kuřáky. Hrozí také omezení prodeje a podávání alkoholu na sportovních akcích. Sněmovna bude na prosincové schůzi hlasovat o vládním návrhu zákona "o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami".

**NUTNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY?

Poslanci budou příští měsíc hlasovat o požadavku na stavebně oddělené prostory pro kuřáky. Hrozí také omezení prodeje a podávání alkoholu na sportovních akcích.

Sněmovna bude na prosincové schůzi hlasovat o vládním návrhu zákona „o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami“. Na závěrečném třetím čtení mimo jiné rozhodne, zda se budou muset povinně stavět příčky mezi kuřáckými a nekuřáckými prostory i v těch nejmenších venkovských hospodách. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví totiž do návrhu propašoval zákaz kouření „v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, pokud tato zařízení nemají zvláštní stavebně oddělené prostory vyhrazené pro kuřáky a zajištěné dostatečné větrání podle požadavků stanovených zvláštním právním předpisem“. Poslankyně za ODS Lucie Talmanová již podala pozměňovací návrh, který požadavek na stavebně oddělené prostory ruší. Pokud však neprojde, hrozí zánik především venkovských hospod. „Zákaz by totiž bylo nemožné uskutečnit v přísných podmínkách stavebního zákona. Stal by se tudíž jasným nástrojem k likvidaci stovek malých provozoven, ve kterých si hostinský nemůže dovolit ani finančně velmi náročné stavební úpravy, ani nevpouštění kuřáků,“ říká Talmanová. Dodává však, že její návrh ve výboru podpořili jen kolegové z ODS a jedna poslankyně ČSSD. Pro zachování požadavku je naopak poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL). „Chceme zajistit, aby bylo poškozováno zdraví co nejmenšího počtu lidí, a toto je jedno z možných opatření,“ říká. Zástupci podnikatelů samozřejmě protestují. Zákaz odmítá například Libuše Pelková z Obchodní hospodářské komory Uherského Hradiště: „Požadavek na větrání je dostačující. Zda budou místnosti oddělené třeba sádrokartonem, by mělo být ponecháno na svobodné dohodě majitelů soukromého podniku a jejich zákazníků. Nikoli nařízeno zákonem,“ říká. Ustanovení se nelíbí ani prezidentovi Hospodářské komory ČR Jaromíru Drábkovi. „Plně respektuji potřeby ochrany zdraví, existuje ale řada jednodušších technických možností. Proto souhlasím s návrhem poslankyně Talmanové. Pokud by ustanovení přece jen vešlo v platnost, mělo by - kvůli technické i finanční náročnosti - alespoň existovat několikaleté přechodné období,“ domnívá se. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví chtěl do návrhu vtěsnat i absolutní zákaz prodeje a podávání alkoholických nápojů na sportovních akcích. Na návrh Talmanové nakonec schválil kompromis, povolující alespoň desetistupňové pivo. „Jiná varianta neměla šanci na úspěch. Agresivní chování návštěvníků zejména fotbalových zápasů přirozeně vede k tomu, že se většina mých kolegů kloní spíše k absolutnímu zákazu,“ říká. Také tento zákaz navrhl poslanec Janeček. Problém s návrhem nemá trenér české reprezentace kopané žen Dušan Žovinec: „Kdyby se fanoušci chovali jinak než nyní, považoval bych podobné ustanovení za zbytečné. Alkohol ale bohužel působí velkou neplechu. Myslím si však, že pokud zákaz projde, zůstane opět jen na papíře, jak je u nás zvykem,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít