Nekuřácká místnost v každé hospodě

29. listopadu 2004, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
29. listopadu 2004, 00:00

NUTNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY? Poslanci budou příští měsíc hlasovat o požadavku na stavebně oddělené prostory pro kuřáky. Hrozí také omezení prodeje a podávání alkoholu na sportovních akcích. Sněmovna bude na prosincové schůzi hlasovat o vládním návrhu zákona "o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami".

**NUTNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY?

Poslanci budou příští měsíc hlasovat o požadavku na stavebně oddělené prostory pro kuřáky. Hrozí také omezení prodeje a podávání alkoholu na sportovních akcích.

Sněmovna bude na prosincové schůzi hlasovat o vládním návrhu zákona „o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami“. Na závěrečném třetím čtení mimo jiné rozhodne, zda se budou muset povinně stavět příčky mezi kuřáckými a nekuřáckými prostory i v těch nejmenších venkovských hospodách. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví totiž do návrhu propašoval zákaz kouření „v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, pokud tato zařízení nemají zvláštní stavebně oddělené prostory vyhrazené pro kuřáky a zajištěné dostatečné větrání podle požadavků stanovených zvláštním právním předpisem“. Poslankyně za ODS Lucie Talmanová již podala pozměňovací návrh, který požadavek na stavebně oddělené prostory ruší. Pokud však neprojde, hrozí zánik především venkovských hospod. „Zákaz by totiž bylo nemožné uskutečnit v přísných podmínkách stavebního zákona. Stal by se tudíž jasným nástrojem k likvidaci stovek malých provozoven, ve kterých si hostinský nemůže dovolit ani finančně velmi náročné stavební úpravy, ani nevpouštění kuřáků,“ říká Talmanová. Dodává však, že její návrh ve výboru podpořili jen kolegové z ODS a jedna poslankyně ČSSD. Pro zachování požadavku je naopak poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL). „Chceme zajistit, aby bylo poškozováno zdraví co nejmenšího počtu lidí, a toto je jedno z možných opatření,“ říká. Zástupci podnikatelů samozřejmě protestují. Zákaz odmítá například Libuše Pelková z Obchodní hospodářské komory Uherského Hradiště: „Požadavek na větrání je dostačující. Zda budou místnosti oddělené třeba sádrokartonem, by mělo být ponecháno na svobodné dohodě majitelů soukromého podniku a jejich zákazníků. Nikoli nařízeno zákonem,“ říká. Ustanovení se nelíbí ani prezidentovi Hospodářské komory ČR Jaromíru Drábkovi. „Plně respektuji potřeby ochrany zdraví, existuje ale řada jednodušších technických možností. Proto souhlasím s návrhem poslankyně Talmanové. Pokud by ustanovení přece jen vešlo v platnost, mělo by - kvůli technické i finanční náročnosti - alespoň existovat několikaleté přechodné období,“ domnívá se. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví chtěl do návrhu vtěsnat i absolutní zákaz prodeje a podávání alkoholických nápojů na sportovních akcích. Na návrh Talmanové nakonec schválil kompromis, povolující alespoň desetistupňové pivo. „Jiná varianta neměla šanci na úspěch. Agresivní chování návštěvníků zejména fotbalových zápasů přirozeně vede k tomu, že se většina mých kolegů kloní spíše k absolutnímu zákazu,“ říká. Také tento zákaz navrhl poslanec Janeček. Problém s návrhem nemá trenér české reprezentace kopané žen Dušan Žovinec: „Kdyby se fanoušci chovali jinak než nyní, považoval bych podobné ustanovení za zbytečné. Alkohol ale bohužel působí velkou neplechu. Myslím si však, že pokud zákaz projde, zůstane opět jen na papíře, jak je u nás zvykem,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít