Někteří trafikanti nelegálně půjčují noviny a časopisy

12. září 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
12. září 2005, 00:00

VÝPŮJČKY Noční můrou všech vydavatelů jsou nelegální výpůjčky tisku za nižší finanční obnos, než je cena konkrétního titulu. Tuto činnost, která je těžko prokazatelná, totiž provozují někteří trafikanti. Výsledkem je, že se s jedním výtiskem sice seznámí více čtenářů, avšak vydavatel z toho nemá ani korunu.

VÝPŮJČKY Noční můrou všech vydavatelů jsou nelegální výpůjčky tisku za nižší finanční obnos, než je cena konkrétního titulu. Tuto činnost, která je těžko prokazatelná, totiž provozují někteří trafikanti. Výsledkem je, že se s jedním výtiskem sice seznámí více čtenářů, avšak vydavatel z toho nemá ani korunu. Navíc dochází k daňovému úniku. Málokterý trafikant si dá na svůj obchůdek ceduli s nápisem: „Půjčuji časopisy za poloviční cenu“. Kdyby se to totiž dozvěděl příslušný finanční úřad, měl by prodavač nemalé nepříjemnosti. A tak se vše děje převážně na základě tiché domluvy mezi obchodníkem a nepříliš movitým zákazníkem. První je rád, že si přijde na pěkných pár korun „do kapsy“, druhý zase neutratí tolik peněz a přečte si vše, co potřeboval. Článek, který jej zaujme, si navíc může kdekoli okopírovat. Buď tak učiní zdarma u sebe v zaměstnání, nebo v jakékoli kopírovací službě, kde jedna stránka A4 vyjde přibližně na dvě koruny. Vydavatelé se proti takovým praktikám bouří. Občas se totiž stává, že se jim vrátí velká remitenda (neprodané výtisky), přičemž některé jsou již značně opotřebované. OBRANA JE TĚŽKÁ Pokud se konkrétní vydavatel (či kdokoli jiný) o těchto nekalých praktikách dozví, může informovat místní finanční úřad. Přesně to před časem učinil představitel inzertních novin Avízo Ivan Mráz. Jednalo se o jednu z trafik v severomoravském Krnově. „Na finančním úřadě mi bylo sděleno, že se mým oznámením budou zabývat,“ říká Mráz. Podle jeho názoru je tento postup lepší než se handrkovat se stánkařem, který nelegální výpůjčky provozuje. „Tím se toho příliš nevyřeší. Důležitá je razance. PNS je dnes v pozici, kdy si může dovolit svůj postoj k prodejci, pokud nenaplňuje jak ducha smluv, tak ducha korektního podnikání, přitvrdit,“ dodává. Podle jeho názoru boj s provozováním nelegálních výpůjček nezvládnou pouze samotní vydavatelé. PNS JE PRO SPOLUPRÁCI První novinová služba nelegální výpůjčky jednoznačně odmítá, což mimo jiné potvrzují slova šéfredaktorky měsíčníku Trafikant Renaty Bednárikové: „Souhlasím s panem Mrázem, že PNS má zájmy totožné se zájmy vydavatelů. Z ekonomického hlediska nečestné jednání některých prodejců v samotném důsledku poškozuje oba obchodní partnery. Určitě by bylo vhodné promyslet do budoucna další možnosti spolupráce a konkrétně se věnovat tomuto ožehavému problému. Například soustřeďováním informací od obchodních zástupců, jejich následným vyhodnocováním a postupováním jednotlivým vydavatelům.“ V reakci na podnět Mráze se Bednáriková rozhodla oslovit spolupracovníky v jednotlivých regionech, aby redakci informovali o skutečném stavu věcí. ŠEDÁ EKONOMIKA**

Boj s šedou ekonomikou (do které nelegální výpůjčky tisku zapadají) je těžký, ale systematickým a koordinovaným postupem se dá časem alespoň částečně vyhrát. „Trafikanti mají živnostenské listy na nákup a prodej za účelem dalšího prodeje, nikoli na pronájem. Jakékoli výpůjčky za finanční náhradu tudíž do jejich oboru nespadají a nemohou je proto v rámci své činnosti nikterak zdanit, o což se zřejmě ani nepokoušejí. Kdyby se u konkrétních prodejců tato činnost prokázala, daný finanční úřad by po nich pochopitelně požadoval náhradu za způsobený daňový únik. Navíc by mohli být obviněni z neoprávněného podnikání,“ říká právnička Ivana Fuxová z Prahy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít