Některé zmizely, jiné se vracejí

08. ledna 2007, 00:00 - (ph, čtk)
08. ledna 2007, 00:00

TRADIČNÍ ZNAČKYZ tuzemského trhu mizí každý rok některá tradiční značka výrobků. Řada dalších se netěší takové přízni jako dříve a jiné čekají na znovuzrození.Jako nejúspěšnější tradiční české obchodní značky současnosti vidí manažeři automobily Škoda, limonádu Kofola, piva Pilsner Urquell a Budweiser Budvar či obuv Baťa.

TRADIČNÍ ZNAČKY Z tuzemského trhu mizí každý rok některá tradiční značka výrobků. Řada dalších se netěší takové přízni jako dříve a jiné čekají na znovuzrození.

Jako nejúspěšnější tradiční české obchodní značky současnosti vidí manažeři automobily Škoda, limonádu Kofola, piva Pilsner Urquell a Budweiser Budvar či obuv Baťa. Z dřívějších českých značek si návrat na trh zaslouží nejen Tatra a Jawa, ale také obuv Botas, žvýkačky Pedro nebo francovka Alpa. Vyplývá to z průzkumu mezi zástupci zhruba 250 velkých českých společností, který uskutečnila agentura Mater Communications.

„Neúspěch některých značek se povětšinou přičítá neblahému českému neduhu - neumíme je náležitě prodat. Potvrzuje to i tento průzkum, ve kterém většina respondentů jako rozhodující faktor pro úspěch značky uvedla dobrý marketing,“ píše ve studii manažer Mather Communications Ondřej Obluk.

V souvislosti s tím rovněž manažeři v průzkumu zmiňují kompletní restrukturalizaci firmy a rychlou adaptaci na nové podmínky. Naopak nostalgii jako prvek ovlivňující opětovné uchycení značky na trhu jmenovala pouhá čtyři procenta lidí.

Významnou roli ve srovnání s jinými značkami dříve u českého zboží sehrávala cena výrobků. Nyní se ale podle marketingových odborníků vliv tohoto faktoru podílí pouze z necelé jedné čtvrtiny. Stejnou váhu má také zájem spotřebitelů podporovat domácí značky.

Nástup zahraniční konkurence a nových vlastníků většiny českých podniků po roce 1989 znamenal také zánik či ztrátu pozic pro řadu tradičních značek českých průmyslových výrobků. Mnohé populární značky si však své pozice udržely, jiné noví vlastníci po letech oprášili. A nyní, v modernějším kabátě a třeba i v jiné podobě, úspěšně prodávají dodnes. Některým, jako například automobilům Škoda, přineslo tržní hospodářství renomé, o jakém se jejich výrobcům v dobách socialismu ani nesnilo.

Mezi nejznámější značky, které v posledních letech zanikly, patří paradoxně mnohé ze zavedených až po roce 1989. Jsou to především značky telekomunikačních operátorů Český Telecom, Eurotel, Paegas a Oskar či některých bankovních domů - IPB, Agrobanka či Union banka.

KDO ZMIZEL Z TRHU

Artis - bývalý státní podnik se rozpadl na menší firmy

Eska - chebský podnik na výrobu jízdních kol definitivně zanikl v roce 2000

Favorit - rokycanský výrobce jízdních kol ukončil výrobu v květnu 2004

Karosa - úspěšný výrobce autobusů se přejmenuje na Iveco Czech Republic a přestane vyrábět pod značkou Karosa Léčiva - prosperující výrobce generických léčiv změnil název na Zentiva

Liaz - poslední automobil se značkou Liaz vyrobili dělníci v srpnu 2003 doprovodný vůz pro soutěž Paříž - Dakar. Společnost Tedom Truck nově oznámila, že začne vyrábět nákladní automobily, které konstrukčně vychází právě ze známé „liazky“, avšak s novým jménem Fox

Poldi - kladenský hutní gigant doplatil na neúspěšnou privatizaci a zkrachoval

Praga - práva k užívání značky koupila britská firma International Truck Alliance, která začala vozy Praga vyrábět v polském Lublině

Svit - obuvnický kolos skončil v konkurzu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít