Některé ohlasy na zdražení energií

06. prosince 2004, 00:00 - admin
06. prosince 2004, 00:00

REAKCE* Nedokáži objektivně posoudit, jaký přínos ze zvýšení cen elektřiny bude mít státní pokladna a jak se eventuální zvýšení příjmů státního rozpočtu projeví v daňové zátěži nebo snižování deficitu. Pokud ne, pak efekt bude spočívat pouze v růstu zisku ČEZ a firmy budou růstem nákladů dále chudnout, prostor pro investování se bude dále zužovat.

**REAKCE

* Nedokáži objektivně posoudit, jaký přínos ze zvýšení cen elektřiny bude mít státní pokladna a jak se eventuální zvýšení příjmů státního rozpočtu projeví v daňové zátěži nebo snižování deficitu. Pokud ne, pak efekt bude spočívat pouze v růstu zisku ČEZ a firmy budou růstem nákladů dále chudnout, prostor pro investování se bude dále zužovat. Zvláště malé a střední podnikatelské subjekty budou intenzivněji uvažovat, zda má smysl „nést za takových podmínek kůži na trh“.

Jaroslav Ilchman, jednatel společnosti Danubia

* Normálně bychom si zdražení promítli do cen, ale jako dodavatelé automobilového průmyslu si to v současné době nemůžeme dovolit. Pokud bychom ztratili další zakázky, museli bychom snížit počet zaměstnanců. Šlo by zhruba o 100 pracovních míst.

Jiří Drobeček, Peguform

* Naše firma investovala částky v řádech desítek milionů korun na snížení spotřeb energií. Snažila se tím udržet zaměstnanost v regionu a konkurenceschopnost výrobků. Enormní zdražení energií nás však nutí k pozastavení některých druhů výrob, a tím i ke značnému propouštění zaměstnanců. Další kroky ve zvyšování nárůstu cen energií povedou pravděpodobně až k úplnému zastavení výroby, a tím i ke zrušení tradiční výroby karbidu křemíku, která je v rámci EU již ojedinělá.

Jaromír Krejčí, náměstek společnosti Best - Business * Elektrická energie je pro nás základním prostředkem a každé procento nárůstu ceny povede zase ke zhoršení výsledných ekonomických ukazatelů. Protože se energie zdražují, aniž by došlo ke zlepšení služeb, vydělá na vyšší ceně monopol, který již nyní v této zemi vykazuje nejvyšší zisky. Vše na úkor zisku malých podnikatelů. O. Prikner, firma Otakar PRIKNER - zpracování kovů * S distributorem - Východočeskou energetikou - jsme již podepsali smlouvu. Znamená pro nás zdražení elektřiny o 15,6 procenta, což je za rok 880 tisíc korun navíc. Takové zdražení považujeme za nehorázné a domníváme se, že by k němu nemohlo dojít, pokud by tady existovalo skutečně konkurenční prostředí. Nicméně pro naši společnost to znamená jediné - přenést tlak na zaměstnance s cílem zvýšit produktivitu, zanést nové ceny do kalkulací a tam, kde se výroba stane neziskovou, jednat se zákazníkem. Zdeněk Jindrák, jednatel AEG components, Jičín * Zdražení energií pro nás představuje zvýšení nákladů přibližně o 200 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že o navyšování našich cen nemůžeme uvažovat, přistoupíme pravděpodobně k redukci počtu zaměstnanců. Jiří Krotil, Systém NET Solution, Sokolov * Pro růst cen elektřiny není důvod, její ceny jsou dostatečně vysoké. ČEZ jako výrobce je velice bohatý, má zisk 10 miliard za rok. Distribuční společnosti jsou bohaté taktéž, stačí zajít a podívat se do jejich sídel. Ale pokuste se tomuto monopolu pozdě zaplatit, bez milosti vám vypne proud. Zdražení elektřiny zdraží vstupy všech výrobních organizací a zdražení výrobku je vždy problematické, protože cenu hlídá konkurence. Výrobci jsou v konkurenčním prostředí, dodavatelé elektřiny nikoliv. Oldřich Latýn, jednatel společnosti Latyn Hradec Králové * Zdražení elektrické energie o 24 procenta pro nás znamená zvýšení nákladů o 1,5 milionu korun ročně. Firmě způsobí značné problémy, které budeme muset řešit snížením stavů nevýrobních pracovníků, jako již poněkolikáté. Sníží se rovněž zdroje na opravy a údržbu, na investice a na technický rozvoj. Jiří Flídr, předseda představenstva ZVU Potez (Celou anketu v nezkrácené podobě najdete na www.komora.cz.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít