Některé ohlasy na zdražení energií

06. prosince 2004, 00:00 - admin
06. prosince 2004, 00:00

REAKCE* Nedokáži objektivně posoudit, jaký přínos ze zvýšení cen elektřiny bude mít státní pokladna a jak se eventuální zvýšení příjmů státního rozpočtu projeví v daňové zátěži nebo snižování deficitu. Pokud ne, pak efekt bude spočívat pouze v růstu zisku ČEZ a firmy budou růstem nákladů dále chudnout, prostor pro investování se bude dále zužovat.

**REAKCE

* Nedokáži objektivně posoudit, jaký přínos ze zvýšení cen elektřiny bude mít státní pokladna a jak se eventuální zvýšení příjmů státního rozpočtu projeví v daňové zátěži nebo snižování deficitu. Pokud ne, pak efekt bude spočívat pouze v růstu zisku ČEZ a firmy budou růstem nákladů dále chudnout, prostor pro investování se bude dále zužovat. Zvláště malé a střední podnikatelské subjekty budou intenzivněji uvažovat, zda má smysl „nést za takových podmínek kůži na trh“.

Jaroslav Ilchman, jednatel společnosti Danubia

* Normálně bychom si zdražení promítli do cen, ale jako dodavatelé automobilového průmyslu si to v současné době nemůžeme dovolit. Pokud bychom ztratili další zakázky, museli bychom snížit počet zaměstnanců. Šlo by zhruba o 100 pracovních míst.

Jiří Drobeček, Peguform

* Naše firma investovala částky v řádech desítek milionů korun na snížení spotřeb energií. Snažila se tím udržet zaměstnanost v regionu a konkurenceschopnost výrobků. Enormní zdražení energií nás však nutí k pozastavení některých druhů výrob, a tím i ke značnému propouštění zaměstnanců. Další kroky ve zvyšování nárůstu cen energií povedou pravděpodobně až k úplnému zastavení výroby, a tím i ke zrušení tradiční výroby karbidu křemíku, která je v rámci EU již ojedinělá.

Jaromír Krejčí, náměstek společnosti Best - Business * Elektrická energie je pro nás základním prostředkem a každé procento nárůstu ceny povede zase ke zhoršení výsledných ekonomických ukazatelů. Protože se energie zdražují, aniž by došlo ke zlepšení služeb, vydělá na vyšší ceně monopol, který již nyní v této zemi vykazuje nejvyšší zisky. Vše na úkor zisku malých podnikatelů. O. Prikner, firma Otakar PRIKNER - zpracování kovů * S distributorem - Východočeskou energetikou - jsme již podepsali smlouvu. Znamená pro nás zdražení elektřiny o 15,6 procenta, což je za rok 880 tisíc korun navíc. Takové zdražení považujeme za nehorázné a domníváme se, že by k němu nemohlo dojít, pokud by tady existovalo skutečně konkurenční prostředí. Nicméně pro naši společnost to znamená jediné - přenést tlak na zaměstnance s cílem zvýšit produktivitu, zanést nové ceny do kalkulací a tam, kde se výroba stane neziskovou, jednat se zákazníkem. Zdeněk Jindrák, jednatel AEG components, Jičín * Zdražení energií pro nás představuje zvýšení nákladů přibližně o 200 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že o navyšování našich cen nemůžeme uvažovat, přistoupíme pravděpodobně k redukci počtu zaměstnanců. Jiří Krotil, Systém NET Solution, Sokolov * Pro růst cen elektřiny není důvod, její ceny jsou dostatečně vysoké. ČEZ jako výrobce je velice bohatý, má zisk 10 miliard za rok. Distribuční společnosti jsou bohaté taktéž, stačí zajít a podívat se do jejich sídel. Ale pokuste se tomuto monopolu pozdě zaplatit, bez milosti vám vypne proud. Zdražení elektřiny zdraží vstupy všech výrobních organizací a zdražení výrobku je vždy problematické, protože cenu hlídá konkurence. Výrobci jsou v konkurenčním prostředí, dodavatelé elektřiny nikoliv. Oldřich Latýn, jednatel společnosti Latyn Hradec Králové * Zdražení elektrické energie o 24 procenta pro nás znamená zvýšení nákladů o 1,5 milionu korun ročně. Firmě způsobí značné problémy, které budeme muset řešit snížením stavů nevýrobních pracovníků, jako již poněkolikáté. Sníží se rovněž zdroje na opravy a údržbu, na investice a na technický rozvoj. Jiří Flídr, předseda představenstva ZVU Potez (Celou anketu v nezkrácené podobě najdete na www.komora.cz.)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít