Některé ohlasy na zdražení energií

06. prosince 2004, 00:00 - admin
06. prosince 2004, 00:00

REAKCE* Nedokáži objektivně posoudit, jaký přínos ze zvýšení cen elektřiny bude mít státní pokladna a jak se eventuální zvýšení příjmů státního rozpočtu projeví v daňové zátěži nebo snižování deficitu. Pokud ne, pak efekt bude spočívat pouze v růstu zisku ČEZ a firmy budou růstem nákladů dále chudnout, prostor pro investování se bude dále zužovat.

**REAKCE

* Nedokáži objektivně posoudit, jaký přínos ze zvýšení cen elektřiny bude mít státní pokladna a jak se eventuální zvýšení příjmů státního rozpočtu projeví v daňové zátěži nebo snižování deficitu. Pokud ne, pak efekt bude spočívat pouze v růstu zisku ČEZ a firmy budou růstem nákladů dále chudnout, prostor pro investování se bude dále zužovat. Zvláště malé a střední podnikatelské subjekty budou intenzivněji uvažovat, zda má smysl „nést za takových podmínek kůži na trh“.

Jaroslav Ilchman, jednatel společnosti Danubia

* Normálně bychom si zdražení promítli do cen, ale jako dodavatelé automobilového průmyslu si to v současné době nemůžeme dovolit. Pokud bychom ztratili další zakázky, museli bychom snížit počet zaměstnanců. Šlo by zhruba o 100 pracovních míst.

Jiří Drobeček, Peguform

* Naše firma investovala částky v řádech desítek milionů korun na snížení spotřeb energií. Snažila se tím udržet zaměstnanost v regionu a konkurenceschopnost výrobků. Enormní zdražení energií nás však nutí k pozastavení některých druhů výrob, a tím i ke značnému propouštění zaměstnanců. Další kroky ve zvyšování nárůstu cen energií povedou pravděpodobně až k úplnému zastavení výroby, a tím i ke zrušení tradiční výroby karbidu křemíku, která je v rámci EU již ojedinělá.

Jaromír Krejčí, náměstek společnosti Best - Business * Elektrická energie je pro nás základním prostředkem a každé procento nárůstu ceny povede zase ke zhoršení výsledných ekonomických ukazatelů. Protože se energie zdražují, aniž by došlo ke zlepšení služeb, vydělá na vyšší ceně monopol, který již nyní v této zemi vykazuje nejvyšší zisky. Vše na úkor zisku malých podnikatelů. O. Prikner, firma Otakar PRIKNER - zpracování kovů * S distributorem - Východočeskou energetikou - jsme již podepsali smlouvu. Znamená pro nás zdražení elektřiny o 15,6 procenta, což je za rok 880 tisíc korun navíc. Takové zdražení považujeme za nehorázné a domníváme se, že by k němu nemohlo dojít, pokud by tady existovalo skutečně konkurenční prostředí. Nicméně pro naši společnost to znamená jediné - přenést tlak na zaměstnance s cílem zvýšit produktivitu, zanést nové ceny do kalkulací a tam, kde se výroba stane neziskovou, jednat se zákazníkem. Zdeněk Jindrák, jednatel AEG components, Jičín * Zdražení energií pro nás představuje zvýšení nákladů přibližně o 200 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že o navyšování našich cen nemůžeme uvažovat, přistoupíme pravděpodobně k redukci počtu zaměstnanců. Jiří Krotil, Systém NET Solution, Sokolov * Pro růst cen elektřiny není důvod, její ceny jsou dostatečně vysoké. ČEZ jako výrobce je velice bohatý, má zisk 10 miliard za rok. Distribuční společnosti jsou bohaté taktéž, stačí zajít a podívat se do jejich sídel. Ale pokuste se tomuto monopolu pozdě zaplatit, bez milosti vám vypne proud. Zdražení elektřiny zdraží vstupy všech výrobních organizací a zdražení výrobku je vždy problematické, protože cenu hlídá konkurence. Výrobci jsou v konkurenčním prostředí, dodavatelé elektřiny nikoliv. Oldřich Latýn, jednatel společnosti Latyn Hradec Králové * Zdražení elektrické energie o 24 procenta pro nás znamená zvýšení nákladů o 1,5 milionu korun ročně. Firmě způsobí značné problémy, které budeme muset řešit snížením stavů nevýrobních pracovníků, jako již poněkolikáté. Sníží se rovněž zdroje na opravy a údržbu, na investice a na technický rozvoj. Jiří Flídr, předseda představenstva ZVU Potez (Celou anketu v nezkrácené podobě najdete na www.komora.cz.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít